Fundacja GRAND PRESS co roku przyznaje tytuł Dziennikarza Roku. Nad wyborem głosują kolegia redakcyjne szeregu krajowych mediów. Tym razem tytuł powędrował w ręce osoby odgrywającej wyjątkową rolę w środowisku dziennikarskim. Jak podkreśliła prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska, ANDRZEJ ANDRYSIAK został doceniony za „umiejętność narażania się każdej władzy”.
Przedstawiciele ruchów miejskich z Gorzowa Wielkopolskiego, Rzeszowa, Podkowy Leśnej, Łomianek, Piaseczna, Radomska, Kielc, Bydgoszczy, Słubic, Lubartowa i Łodzi pod skrzydłami Kongresu Ruchów Miejskich utworzyli sieć Strażników Miejskiej Samorządności. Przez prawie pół roku szkolili się, sprawdzali jak działa władza lokalna w ich miejscowości i wymieniali doświadczeniami związanymi m.in. z przejrzystością procesów samorządowych czy dostępu do informacji publicznej.
Zapraszamy na kolejne webinarium w ramach projektu STRAŻNICY MIEJSKIEJ SAMORZĄDNOŚCI, w trakcie którego omawiane będą dwa niezwykle ważne tematy: partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym oraz dostępu do informacji publicznej.
Właśnie uruchomiliśmy FORUM. To informatyczne narzędzie uzupełnia szeroki wachlarz rozwiązań komunikacyjnych, którymi jako Kongres już dysponujemy. Strona www KRM przeznaczona jest do dłuższych i poważniejszych form wypowiedzi, strona i grupa na Facebooku zaspokajają potrzeby szybkiej i doraźnej informacji oraz wymiany zdań. Uzupełnia to profil na YouTube z materiałami wideo. Mamy też grupę e-mailową, która wydaje się najmniej przyszłościowym rozwiązaniem, choć odegrała swego czasu bardzo ważną rolę w integrowaniu społeczności ruchów miejskich.
Drogie, Szanowni,
Nie można narzekać, że w ciągu 365 dni 2024 roku mało się działo.
„Dlaczego Prezes Urzędu Kolejowego, który uzgadnia plan [zagospodarowania przestrzennego], ma mieć większy wpływ na Wasze środowisko życia niż Wy sami? (…) To wstyd, że dzisiaj mamy znacznie mniejszy wpływ na procesy planistyczne niż 30 lat temu” – pisze profesor Izabela Mironowicz na łamach Tygodnika Instytutu Spraw Obywatelskich.
Druga edycja konkursu Kongresu Ruchów Miejskich na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą problematyki miejskiej (2024) zakończyła się bez przyznania nagród w żadnej z kategorii (tj. praca licencjacka i inżynierska oraz praca magisterska).
Rzecz jest o dylemacie, przed którym stoimy. Często nie dostrzegamy problemu, a coraz częściej przychodzi nam ponosić jego konsekwencje. Widać je i w Katowicach i w Waszyngtonie i w małym miasteczku Kowal.
Polska samorządność terytorialna ma się dobrze – twierdzą samorządowcy. Czyżby?
Na pewno dobrze mają się osoby nazywane „włodarzami” swoich miast i gmin. Dużo lepiej niż wspólnoty samorządowe, które prawo stawia na czele struktury zarządzania miejskich i wiejskich społeczności. Rolę tych wspólnot niezwykle trudno dostrzec w podejmowanych decyzjach. Widzimy wpływ różnych grup interesów, środowisk biznesowych i kościelnych, ale przede wszystkim decydującą rolę wspomnianego „włodarza”.
Wybrałeś radnego ze swojego okręgu. W Twoim imieniu podjął on już szereg decyzji. Czy sądzisz, że podczas głosowań reprezentuje interesy ludzi takich jak Ty, czy całkiem kogo innego?
20 września po raz pierwszy spotkali się uczestnicy projektu „Strażnicy Miejskiej Samorządności”. Gościny udzieliła nam Biblioteka m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej.
W projekcie założeń do ustawy mającej wdrożyć Europejski Akt o Wolności Mediów (EMFA) znalazł się postulat zakazu wydawania prasy przez jednostki samorządu terytorialnego. Propozycja ta spotkała się z gwałtownym sprzeciwem przedstawicieli władz samorządowych.
Kongres Ruchów Miejskich uważa się za instytucję zobowiązaną do przedstawienia opinii środowiska związanego z samorządem lokalnym, lecz niezależnego od władzy samorządowej.
20 osób będzie tworzyć Sieć Miejskiej Samorządności, a wśród nich działacze, radni i przedstawiciele inicjatyw społecznych z Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Podkowy Leśnej, Łomianek, Rzeszowa, Lubartowa, Piaseczna I Bydgoszczy.
Na terenie Polski działają setki grup aktywistów monitorujących procesy decyzyjne władzy i interweniujących w imieniu mieszkańców miast. Większość z nich nie definiuje siebie jako ruchy miejskie i nie szuka płaszczyzny współpracy z podobnymi inicjatywami.
Działasz w lokalnej organizacji zajmującej się miastem?
Może sam/a podejmujesz działania kontrolujące działania samorządu?
Piszesz zapytania, uczestniczysz w posiedzeniach rady miasta, przyglądasz się budżetowi gminy?
Chcesz wiedzieć jak skutecznie zmieniać swoje miasto?
Dołącz do projektu Strażnicy Miejskiej Samorządności!