Zapraszamy na kolejne webinarium projektu STRAŻ MIEJSKIEJ SAMORZADNOŚCI, które odbędzie się w czwartek 24 kwietnia o godz. 18:00. Link do zapisów TUTAJ
„Mieszkańcom się nie chce. Nie zgłaszają uwag, propozycji. Wybrali władze nie po to, by samemu martwić się o sprawy miasta.” Takie teksty słyszymy nazbyt często. Czy są uprawnione? I tak i nie.
Zarezerwuj tę datę i 07 czerwca 2025 bądź z nami w zielonym centrum Bydgoszczy.
Ruchy miejskie – siła zmiany czy margines samorządu? W tym roku będzie to hasło przewodnie naszych rozmów i debat.
Czy mieszkańcy mają wpływ na budżet miasta? M.in. o tym porozmawiamy podczas kolejnego webinarium projektu #StrażnicyMiejskiejSamorządności, które odbędzie się już w czwartek 27 lutego o godz. 18:00.
Na terenie naszych miast jest jeszcze sporo działek formalnie rolnych. To są zielone tereny na ogół niezagospodarowane i często nieuprawiane, na które wychodzimy na spacer, pobiegać, czy z psem. Naturalną koleją rzeczy powinno być ich docelowe przeznaczenie jako parki, tereny rekreacyjne w zieleni albo skwery, bo taką funkcję często już od dawna rzeczywiście pełnią.
Skarbnik odgrywa w każdym mieście rolę podobną do czarnoksiężnika. Dysponuje wiedzą o zaklęciach i tajnikach niedostępnych nie tylko radnym, ale najczęściej także burmistrzowi czy prezydentowi. Tym bardziej wiedza ta nie jest dostępna mieszkańcom. Tymczasem to w ich imieniu i teoretycznie pod ich kontrolą odbywa się cały proces planowania wydatków, wtym inwestycji miejskich.
Już za kilka miesięcy, 7 czerwca, spotkamy się w Bydgoszczy na IX Kongresie Ruchów Miejskich, by postawić sobie kilka kluczowych pytań, znaleźć najlepsze odpowiedzi i dowiedzieć się, co słychać w poszczególnych ruchach miejskich.
Od czasu do czasu warto zadać sobie pytanie – PO CO to wszystko robimy? Chyba, że biegamy z tymi taczkami tak szybko, że nie nadążamy załadować.
Fundacja GRAND PRESS co roku przyznaje tytuł Dziennikarza Roku. Nad wyborem głosują kolegia redakcyjne szeregu krajowych mediów. Tym razem tytuł powędrował w ręce osoby odgrywającej wyjątkową rolę w środowisku dziennikarskim. Jak podkreśliła prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska, ANDRZEJ ANDRYSIAK został doceniony za „umiejętność narażania się każdej władzy”.
Przedstawiciele ruchów miejskich z Gorzowa Wielkopolskiego, Rzeszowa, Podkowy Leśnej, Łomianek, Piaseczna, Radomska, Kielc, Bydgoszczy, Słubic, Lubartowa i Łodzi pod skrzydłami Kongresu Ruchów Miejskich utworzyli sieć Strażników Miejskiej Samorządności. Przez prawie pół roku szkolili się, sprawdzali jak działa władza lokalna w ich miejscowości i wymieniali doświadczeniami związanymi m.in. z przejrzystością procesów samorządowych czy dostępu do informacji publicznej.
Zapraszamy na kolejne webinarium w ramach projektu STRAŻNICY MIEJSKIEJ SAMORZĄDNOŚCI, w trakcie którego omawiane będą dwa niezwykle ważne tematy: partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym oraz dostępu do informacji publicznej.
Właśnie uruchomiliśmy FORUM. To informatyczne narzędzie uzupełnia szeroki wachlarz rozwiązań komunikacyjnych, którymi jako Kongres już dysponujemy. Strona www KRM przeznaczona jest do dłuższych i poważniejszych form wypowiedzi, strona i grupa na Facebooku zaspokajają potrzeby szybkiej i doraźnej informacji oraz wymiany zdań. Uzupełnia to profil na YouTube z materiałami wideo. Mamy też grupę e-mailową, która wydaje się najmniej przyszłościowym rozwiązaniem, choć odegrała swego czasu bardzo ważną rolę w integrowaniu społeczności ruchów miejskich.
Drogie, Szanowni,
Nie można narzekać, że w ciągu 365 dni 2024 roku mało się działo.
„Dlaczego Prezes Urzędu Kolejowego, który uzgadnia plan [zagospodarowania przestrzennego], ma mieć większy wpływ na Wasze środowisko życia niż Wy sami? (…) To wstyd, że dzisiaj mamy znacznie mniejszy wpływ na procesy planistyczne niż 30 lat temu” – pisze profesor Izabela Mironowicz na łamach Tygodnika Instytutu Spraw Obywatelskich.
Druga edycja konkursu Kongresu Ruchów Miejskich na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą problematyki miejskiej (2024) zakończyła się bez przyznania nagród w żadnej z kategorii (tj. praca licencjacka i inżynierska oraz praca magisterska).