Nowa jakość ruchów miejskich – nowa jakość zarządzania miastami?

06 czerwiec 2024

W ostatnich wyborach samorządowych zdarzyło się coś, czego nie obserwowaliśmy nigdy wcześniej. Oto w kilku miastach kandydaci na burmistrza/ prezydenta startujący z komitetów ruchów miejskich, bez wsparcia partii politycznych, uzyskali bardzo dobre wyniki. Sytuacja, w której zdarzyło się to wcześniej miała miejsce tylko w Gorzowie (2014) i Łomiankach (2018).

Apel 230 organizacji o poparcie dla Nature Restoration Law

06 czerwiec 2024

230 polskich organizacji społecznych apeluje: Natura Ratuje Ludzi – Polska powinna poprzeć Nature Restoration Law!
Polska jest kluczowym krajem blokującym przyjęcie Nature Restoration Law, unijnego rozporządzenia, które ma pomóc odbudować przyrodę w Europie. Władze naszego państwa działają wbrew oczekiwaniom polskiego społeczeństwa – według raportu Instytutu Spraw Publicznych, aż 75 proc. Polek i Polaków uważa, że nasz kraj powinien poprzeć przepisy dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych.

BYŁY SOBIE WYBORY LOKALNE 2024

23 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – wstęp do podsumowania
Naoczną porażkę w kwietniowych wyborach samorządowych poniósł system sondaży exit poll, który chyba nigdy wcześniej aż tak nie zawiódł publiczności… Było to najbardziej bolesne dla tych kandydatów, których szanse wyborcze exit poll radykalnie przecenił – jak Magda Biejat w Warszawie czy Jacek Strojny w Rzeszowie: ich miejsce w drugiej turze prezydenckiej wydawało się pewne, a tu nici.

Wyborcza optyka niskiej rozdzielczości, czyli wybory 2024 w Łomiankach

22 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
Piszę o małym mieście na obrzeżach Warszawy, ale musisz wiedzieć Drogi Czytelniku, że procesy, które mają tu miejsce, po kilku latach pojawiają się na scenie ogólnokrajowej. Tak przynajmniej bywało do tej pory.

Na wschodzie bez zmian…, czyli jak to było w Białymstoku.

20 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
Białystok. Miasto wojewódzkie, ok. 300 000 mieszkańców. Patrząc na wyniki kolejnych wyborów z regionu – twierdza PO w tradycyjnym i konserwatywnym regionie. Choć oczywiście może tak to wyglądać tylko z zewnątrz i posługując się bardzo powierzchownym spojrzeniem. Diabeł tkwi w szczegółach. 

Sopot – partyjne wybory miejskie 2024

18 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
Ruch KOCHAM SOPOT powstał w 2010 roku na fali niezadowolenia mieszkańców z działań o charakterze korupcyjnym związanych z wykorzystywaniem funkcji przez prezydenta. Wówczas w wyborach samorządowych kandydat Kocham Sopot przegrał z urzędującym prezydentem zaledwie o kilka głosów, ale wprowadziliśmy do rady miasta 4 osoby.

Ostróda wybierała – 2024

17 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
Do walki o fotel burmistrza przystąpiło ośmioro kandydatów wraz ze swoimi komitetami, na listach których znalazło się 216 kandydatów na miejskich radnych.

Protest przeciw kolejnemu psuciu samorządności

16 maj 2024

9 maja br. Prezydent RP podpisał nowelizację prawa samorządowego. Procedowany od listopada 2023 r. projekt nie został poddany konsultacjom społecznym. Nie przeprowadzno też jego ewaluacji. Nowelizacja wskazuje, że obowiązki wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który został wybrany do parlamentu krajowego lub europejskiego, tymczasowo obejmuje jego zastępca.

POZNAŃ – partyjne wybory miejskie 2024

14 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
Upartyjnienie ostatnich wyborów w Poznaniu to nie tylko dominacja narracji skupionej na walce PiSu z partiami koalicji antyPiS. W naszym mieście do władzy startowały jedynie komitety wyborcze z grubsza odwzorowujące układ partyjnych klubów w Sejmie, w części „pod przykrywką”.

Wybory 2024, Bydgoszcz – trwanie status quo

13 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
Kampania samorządowa w Bydgoszczy rozgrywała się faktycznie między dwoma komitetami – Koalicją Obywatelską (KO + Nowa Lewica) z Rafałem Bruskim, obecnym prezydentem, ubiegającym się o reelekcję, a Bydgoską Prawicą (PiS + Konfederacja), z Łukaszem Schreiberem walczącym o fotel prezydenta miasta.

WARSZAWA – WYBORY MIEJSKIE 2024

11 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
W czasie kampanii wyborczej zdarzały się wcale nie pojedyncze przypadki kandydatów, którzy nagle zapomnieli o swojej partyjnej przynależności i podszywając się pod ruchy miejskie próbowali przekonać potencjalnych wyborców, że od teraz są carte blanche na którą warto oddać swój głos. Zjawisko to zostało dość szybko podchwycone przez lokalne media i stanowczo skrytykowane przez Kongres Ruchów Miejskich. KRM zaapelował o rozważne korzystanie z szyldu „ruch miejski” i zapoznanie się z DNA używających go organizacji, aby wiedzieć jak rozróżnić kandydatów wywodzących się z działalności na rzecz miasta i miejskiej samorządności, od ludzi partii, bez względu na aktualność ich legitymacji.

WYBORY URZĘDOWO-BANEROWE – Łódź 2024

10 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
Jak wiedzą chyba wszyscy zainteresowani samorządem w Polsce, ekipa rządząca najszybciej wyludniającym się wielkim miastem w Polsce PR-em stoi. I to stoi tak bardzo, że twórcy tego sukcesu jako wykładowcy akademiccy szerzą tę wiedzę po całym kraju. Teraz do wyborów stanął też urząd. Kandydaci potrzebowali już tylko banerów. 

Demokracja nie daje szans demokratom

01 maj 2024

Gdy w jakimś kraju uda się liberalnej ekipie odbić władzę z rąk populistycznej prawicy, wcale to jeszcze nie oznacza trwałego przywrócenia mechanizmów demokratycznej stabilności. Rządy liberalnych demokratów obciążone są bowiem zobowiązaniami wynikającymi z ich wartości i zasad. Są to między innymi mechanizmy zabezpieczające przed autokratycznym dryfem, takie jak jawność, otwartość na krytykę, respektowanie głosu mniejszości, tolerancja itp.

Zapraszamy na webinarium: „Standardy przestrzenne wspierające inicjatywy energetyczne”

28 kwiecień 2024

Webinarium będzie mieć miejsce we wtorek, 30 kwietnia br. w godz. 17:00-18.30. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/395811043431856/ . Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

ZIELONA REWOLUCJA – konferencja podsumowująca projekt

26 kwiecień 2024

W dniu 29 kwietnia br. serdecznie zapraszamy na konferencję on-line podsumowującą projekt ZIELONA REWOLUCJA – ENERGETYKA OBYWATELSKA W MAŁYCH i ŚREDNICH MIASTACH realizowany przez Kongres Ruchów Miejskich. 

Strona 1 z 15

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30