Webinarium: Prototypowanie urbanistyczne – praca z I nagrodą KRM

06 kwiecień 2022

4 kwietnia br. miało miejsce ostatnie z cyklu webinariów, w ramach którego były prezentowane najlepsze prace dyplomowe o tematyce miejskie, nagrodzone w konkursie Kongresu Ruchów Miejskich.

Wyniki konkursu za najlepszą pracę dyplomową dotyczącą problematyki miejskiej!

15 luty 2022

Ogłaszamy wyniki konkursu o nagrodę KONGRESU RUCHÓW MIEJSKICH za najlepszą pracę dyplomową dotyczącą problematyki miejskiej!

Decyzją Komisji Konkursowej przyznano nagrody dwóch kategoriach:

  1. najlepsza praca licencjacka lub inżynierska: Martyna Sydorów, Wykluczenie transportowe w Polsce po 1989 roku na tle ustawodawstwa UE
  2. najlepsza praca magisterska ex aequo:
    - Agata Janik, ZOOPOLIS Miasto Przyjazne Zwierzętom na przykładzie zielonej infrastruktury miasta Zabrze
    - Iga Kalbarczyk, Prototypowanie urbanistyczne jako badawczo-projektowa metoda wprowadzania zmian przestrzennych i społecznych
    - Sara Malicka-Skrzek, MIASTO SPRAWIEDLIWE. Nowoczesna mobilność w kontekście kształtowania miasta

Apel ws muru na granicy polsko-białoruskiej

08 luty 2022

Kongres Ruchów Miejskich decyzją zarządu przyłączył się do Apelu licznych organizacji społecznych, polskich i zagranicznych, skierowanego do liderów Unii Europejskiej o zadziałanie na rzecz wstrzymania budowy muru w Puszczy Białowieskiej na granicy polsko-białoruskiej, która właśnie się zaczyna. Mur ma mieć ponad 180 km długości, ponad 5 metrów wysokości plus metr drutów kolczastych, będzie kosztował pond 1,5 mld PLN i kompletnie zakłóci funkcjonowanie ekosystemu tego wybitnie cennego przyrodniczo obszaru. 

Miasto dla dzieci – czyli jakie? O przestrzeni, która służy dziecięcym potrzebom

24 listopad 2021

Dyskusje i spory o kształt europejskich miast często prowadzone są z perspektywy (albo w odniesieniu do) konkretnych grup społecznych. Mówi się o miastach przyjaznych pieszym bądź kierowcom, dużym inwestorom lub lokalnym handlowcom i rzemieślnikom, miłośnikom miejskiej zieleni w opozycji do miłośników motoryzacji. Jeśli ktoś odwołuje się do kategorii wieku, to zwykle w kontekście specyficznych potrzeb seniorów.

Webinarium: Planowanie przestrzenne -- produkcja "półkowników" czy mapa drogowa dla przyszłych pokoleń?

28 styczeń 2021

26 stycznia br. odbyło się pierwsze w tym roku webinarium KRM, poświęcone planowaniu przestrzennemu. To tematyka jedna z najpierwszych, którymi zajmowaliśmy się jako ruchy miejskie. W zasadzie to zaistnieliśmy poprzez zajmowanie się nią, walcząc o dobrą przestrzeń w mieście, przeciw chaosowi przestrzennemu. Pewnie po części dlatego nasze pierwsze tegoroczne webinarium miało frekwencyjny rekord oraz trwało najdłużej ze wszystkich dotychczasowych, ponad dwie godziny. Kilkadziesiąt osób nie zmieściło się, very sorry. Tu w każdej chwili możecie odsłuchać/obejrzeć całość spotkania, zapraszamy.

Planowanie przestrzenne: standardy urbanistyczne i plan ogólny

16 styczeń 2021

W ostatnich dniach w ramach prekonsultacji Departamentu Planowania Przestrzennego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Kongres Ruchów Miejskich złożył dwie swoje opinie. Jedna dotyczyła standardów urbanistycznych, druga – koncepcji tzw. planu ogólnego. Obie w załączeniu.

Specustawa mieszkaniowa: planistyczny plaster zamiast reformy prawa

28 maj 2020

Wkrótce miną dwa lata od rozpoczęcia obowiązywania tzw. Lex Deweloper czyli ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. poz. 1496). W założeniu nowa specustawa miała pomóc w szybkiej budowie mieszkań, w praktyce okazała się „papierowym tygrysem”. Problem specustawy pokazuje potrzebę naprawy sposobu, w jaki planujemy rozwój miast.

Stanowisko w sprawie referendum dot. Górek Czechowskich – Lublin

01 sierpień 2019

Zarząd Kongresu Ruchów Miejskich przesłał dzisiaj stanowisko do Pana Krzysztofa Żuka, prezydenta Miasta Lublina w sprawie referendum dotyczącego Górek Czechowskich.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30