Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Fundacja Ładowarka w projekcie Zielona Rewolucja

08 styczeń 2024

Fundacja Ładowarka jest organizacją pozarządową, działającą w dziedzinie szeroko pojętej kultury w całym województwie kujawsko-pomorskim, pracującą na co dzień wśród społeczności lokalnych, często w obszarach objętych rewitalizacją, inspirującą się naszymi miastami, przestrzeniami i wyzwaniami. „Ładując” baterie kreujemy miasta szczęśliwe, w którym żyją świadomi i zaangażowani mieszkańcy.

 Fundacja Ładowarka o sobie:

Działalność rozpoczęliśmy we Włocławku i tutaj w ramach swoich działań kreatywnie i innowacyjnie opowiadamy o historii lokalnej. Między innymi projektując gry planszowe takie jak „Włocławscy Milionerzy”, „Bitwa o Włocławek 1920” czy pisząc książki dla dzieci „Włocławek. Od dinozaurów do współczesności”. O ekologii – budując ogrody deszczowe czy prowadząc warsztaty manualne. O miastach i społeczności – wykorzystując do tego klocki LEGO.

Jako pierwsza i jedyna dotąd organizacja pozarządowa dwukrotnie (2021 r., 2022 r.) kierowaliśmy kawiarnią obywatelską „Śródmieście Cafe” przy ul. 3 Maja 9 we Włocławku. Miejsce to, utworzone w ramach rewitalizacji włocławskiego Śródmieścia, jest centrum aktywności lokalnej, w którym kreujemy lokalnych liderów, prowadzimy działania społeczne dla mieszkańców z obszaru zdegradowanego czy też opowiadamy o atrakcjach miasta.

W kwietniu 2023 r. rozpoczęliśmy pracę w „Spichlerzu 57” – grudziądzkim Centrum Aktywizacji Społecznej oraz zaczęliśmy obsługiwać fundusz mikrograntów, wspierający działania lokalnych NGO. Tutaj także prowadzimy kawiarnię, w której zatrudniamy osoby z niepełnosprawnościami (2023, 2024).

Ponadto zrealizowaliśmy kilka różnych działań m. in. Gwoździarnia (do 2017), Włocławskie Koncerty Plenerowe (2021-2022), Społeczne Archiwum Włocławka (od 2019), Bieg Śródmieścia (2022), Urodziny Rydza (2022), międzypokoleniowe animacje z LEGO podczas bydgoskiej „Seniorady” (2022, 2023), program „Dom Włocławek” (2022) i „Dom Grudziądz” (2023/24) dedykowany w szczególności społeczności uchodźców z Ukrainy czy program „Ciepło Cię widzieć” wzmacniający społeczność lokalną w kryzysie energetycznym (2022, www.cieplociewidziec.org).

Ideą naszej Fundacji jest pozytywne postrzeganie naszych miast, kreatywne o nich opowiadanie oraz przemycanie nietuzinkowych rozwiązań w aspekcie współdecydowania i działania oraz rozwoju społeczności lokalnych.

Fundacja Ładowarka

 

Realizowane w ramach projektu pn. „Zielona rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach” i finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30