Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Nowe inicjatywy w projekcie Zielona Rewolucja

16 listopad 2023

Poznajcie lokalne inicjatywy, które biorą udział w projekcie „Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”. To one we współpracy z ekspertami będą opracowywać plany i pomysły na wdrożenie polityk energetyki obywatelskiej w lokalnych społecznościach.

 

SAK 

Solecki Alarm Klimatyczny

To grupa zajmująca się zagrożeniami klimatycznymi w Solcu Kujawskim. Inicjatywa prowadzi działania edukacyjne w zakresie: globalnego ocieplenia klimatu i lokalnego zanieczyszczenia powietrza.

Celem działalności inicjatywy jest Solec Kujawski jako miasto neutralne klimatycznie. Działalność SAL skupia się m.in. na promowaniu wymiany kotłów na pompy ciepła. Ze względu na to, że nasza energetyka jest bardzo emisyjna, aby osiągnąć neutralność wspomniane pompy ciepła muszą być zasilane zieloną energią. Aktualnie jest to możliwe tylko poprzez montaż fotowoltaiki. Nie każdy ma możliwość jej zamontowania. Spółdzielnie energetyczne dadzą taką możliwość. Ponadto Polska ma potencjał produkcji nawet 8 mld metrów sześciennych biogazu. Udział w spółdzielni produkującej prąd z biogazu także daje szansę na dostęp do zielonej energii, dlatego też SAL zgłosił się do udziału w projekcie „Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”.

Do realizacji celu inicjatywa dąży poprzez prowadzenie grupy dyskusyjnej na FB Solec Kujawski – miasto neutralne klimatycznie https://www.facebook.com/groups/341008483577038 oraz także FB: https://www.facebook.com/SoleckiAlarmKlimatyczny, https://www.facebook.com/SoleckiAlarmSmogowy

W ramach aktywności skierowanej do lokalnych mieszkańców SAL zorganizował m.in. warsztaty składania czujników smogu, a także stworzył na terenie miasta sieci Obywatelskich Czujników Smogu monitorujących jakość powietrza na terenie miasta https://soleckujawski.aqi.eco/pl.

Przedstawiciele SAL prowadzili również wykład o zmianach klimatu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Solcu Kujawskim.

 

 

 ROzruch

Stowarzyszenie ROzruch

Stowarzyszenie ROzruch jest organizacją non-profit, która powstała w celu popularyzowania partycypacji, kontroli obywatelskiej oraz rozwoju społeczeństwa lokalnego. Stowarzyszenie zostało założone w 2019 roku przez trójkę działaczy. Głównym celem stowarzyszenia jest angażowanie mieszkańców w życie miasta i zachęcanie urzędników do słuchania mieszkańców. Stowarzyszenie ROzruch ceni współpracę. Angażując różne środowiska doprowadziło do powołania wszystkich Rad Okręgów w Toruniu.

Cała praca stowarzyszenia opiera się na głębokim przekonaniu, że wzmacnianie zaangażowania mieszkańców w życie miasta jest kołem zamachowym do jego ciągłego doskonalenia.

 

Chelmza

Stowarzyszenie „Jak ni, jak jo”

Chełmżyńskie Stowarzyszenie „Jak ni, jak jo” działa od 2015 roku i od tego czasu przeprowadziło szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych o charakterze międzypokoleniowym. „Jak ni, jak jo” wzmacnia partycypację obywatelską poprzez wspólne działania mieszkańców na terenie naszego miasta. Stowarzyszenie przeprowadziło także badania wśród młodzieży dotyczące ich potrzeb i priorytetów. Wyniki badań przedstawione zostały lokalnym władzom.

Celem Stowarzyszenia jest m.in. zwiększenie dostępności do kultury i edukacji, tworzenie i wspieranie współpracy międzypokoleniowej, testowanie i tworzenie nowych modeli działania w obszarze kultury i edukacji, czy wzmacnianie i tworzenie mechanizmów partycypacji obywatelskiej. Stąd też udział „Jak ni, jak jo” w projekcie „Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”.

 

Realizowane w ramach projektu pn. „Zielona rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach” i finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30