Agnieszka Krzyżak-Pitura

Agnieszka Krzyżak-Pitura

Fundacja Rodzic w Mieście Warszawa

Założycielka i prezeska Fundacji Rodzic w Mieście. Działa na rzecz miast dobrych do życia dla rodzin z dziećmi, miast demokratycznych i miast praw człowieka. Zajmuje się rozwojem koncepcji „szkolnych ulic” i „ulic dla dzieci” jako narzędzia realizowania polityk miejskich z obszaru zrównoważonej mobilności, czystego powietrza, włączenia społecznego. Ekspertka Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mobilności m.st. Warszawy, grupy roboczej Placemaking Europe Kids, grupy tematycznej „Metropolia w ruchu” pracującej nad strategią rozwoju Metropolii Warszawskiej 2040, grupy roboczej „Społeczeństwo” opracowującej Koncepcję Rozwoju Kraju 2050, członkini zarządu Kongresu Ruchów Miejskich. Zasiadała w Radzie Warszawskiego Transportu Publicznego. Współpracuje z Clean Cities Campaign (Koalicją na Rzecz Czystych Miast).

WARSZAWA – WYBORY MIEJSKIE 2024

11 maj 2024

Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
W czasie kampanii wyborczej zdarzały się wcale nie pojedyncze przypadki kandydatów, którzy nagle zapomnieli o swojej partyjnej przynależności i podszywając się pod ruchy miejskie próbowali przekonać potencjalnych wyborców, że od teraz są carte blanche na którą warto oddać swój głos. Zjawisko to zostało dość szybko podchwycone przez lokalne media i stanowczo skrytykowane przez Kongres Ruchów Miejskich. KRM zaapelował o rozważne korzystanie z szyldu „ruch miejski” i zapoznanie się z DNA używających go organizacji, aby wiedzieć jak rozróżnić kandydatów wywodzących się z działalności na rzecz miasta i miejskiej samorządności, od ludzi partii, bez względu na aktualność ich legitymacji.

Mobilność miejska, czyli SUMP dla Warszawy?

21 listopad 2023

Rada Miasta Stołecznego Warszawy 16 listopada 2023 r.  przyjęła SUMP, czyli Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Metropolii Warszawskiej (SUMP = Sustainable Urban Mobility Plan).

Sto propozycji dla lepszych miast.

04 październik 2023

Przedstawiciele Kongresu Ruchów Miejskich – Witold  Gawda i Agnieszka Krzyżak-Pitura – uczestniczyli w pracach nad Miejską Agendą Parlamentarną, która 3 października br. została złożona na ręce kandydatów do parlamentu.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30