Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Stop podszywaniu się pod ruchy miejskie!

20 luty 2024

Przy okazji zbliżających się wyborów samorządowych z różnych stron pojawiają się próby wykorzystania nazwy „ruch miejski” przez podmioty,  inicjatywy wyborcze i osoby niemające nic wspólnego z tym środowiskiem. Działania te są szczególnie niepokojące w przypadku działaczy partyjnych reprezentujących wartości wsteczne, autorytarne i antydemokratyczne, przeciwstawne tym, które są konstytutywne dla ruchów miejskich.  Z pełną świadomością faktu, że pojęcie „ruch miejski” nie jest zastrzeżone prawnie, uważamy za szczególnie naganne podszywanie się pod wypracowaną przez lata tożsamość naszego środowiska. Atrakcyjność marki „ruch miejski” nie czyni uczciwym jej cynicznego nadużywania przez inicjatywy z przeciwnego bieguna ideowego. 

Ruchy miejskie są zjawiskiem znanym od szeregu lat w wielu krajach świata, w Europie nieraz także określają się jako ruchy municypalistów lub ruchy miast nieustraszonych (fearless cities). Używana bywa też nazwa social urban movements albo po prostu urban movements. Wszędzie łączy je wspólnota idei miast otwartych, sprawiedliwych społecznie, progresywnych ekologicznie i tolerancyjnych. Polskie ruchy miejskie przez lata pracowały nad utworzeniem reprezentującego je podmiotu, ośrodka integracji budujących je idei. Od 2011 roku regularnie spotykamy się, by uzgadniać łączące nas wartości i idee. Zapisaliśmy je w postaci 15 Tez Miejskich, wyrażających troskę o zrównoważone, demokratyczne i samorządne miasta. W 2016 r powołaliśmy ogólnopolską federację pod nazwą Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich, skupiającą miejskie organizacje społeczne z kilkudziesięciu miast, obecnie reprezentującą 49 organizacji.

Apelujemy zatem do dziennikarzy, osób publicznych i decydentów o bardziej wnikliwe weryfikowanie zgodności „ruchomiejskich” deklaracji z ich faktyczną zawartością, szczególnie w tak kluczowym dla miast czasie jakim jest kampania wyborcza i zbliżające się wybory samorządowe. 

Jesteśmy do dyspozycji wszystkich, którzy potrzebowaliby pomocy przy interpretacji DNA ruchów miejskich. Tezy Miejskie oraz informacje o organizacjach i środowiskach reprezentujących ruchy miejskie i identyfikujących się z ich wartościami, znaleźć można na stronie www.kongresruchowmiejskich.pl


Zarząd Kongresu Ruchów Miejskich 

Witold Gawda, prezes zarządu    
Grażyna Czajkowska, wiceprezeska zarządu 
Agnieszka Krzyżak-Pitura, wiceprezeska zarządu

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30