Witold Gawda

Witold Gawda

Z wykształcenia socjolog. Pracował w mediach, był m.in. dyrektorem Biura Reklamy TVP. Założył w Łomiankach ruch miejski DIALOG, który w wyborach 2014 r. zdobył 10% głosów. Współtwórca porozumienia „Mieszkańcy Łomianek”, które w 2018 r. wygrało wybory na burmistrza i wraz z koalicjantem ma większość w Radzie Miejskiej. Członek Zarządu Kongresu Ruchów Miejskich pierwszej kadencji, obecnie prezes zarządu KRM IV kadencji. Do 14 lutego 2022 pełnił funkcję wiceburmistrza Łomianek.

Czy premier chce samorządności?

14 grudzień 2023

Od wyborów parlamentarnych trochę się już wydarzyło. Pracę rozpoczął nowy parlament. Mogliśmy obserwować nowy styl przewodzenia Sejmowi przez jego marszałka. To jak różni się sposób pełnienia tej funkcji przez Szymona Hołownię od jego drętwych i staroświeckich poprzedników, był dla wielu dowodem, że faktycznie coś się zmienia.

Zobaczyć Neapol i… municypalistów

29 listopad 2023

Dlaczego spotkanie municypalistów z całej Europy zorganizowano właśnie w Neapolu? Czy zdecydowała opinia o tym mieście wywodząca się od sławnego zdania Goethego: „zobaczyć Neapol i umrzeć”?

Kongres Współpracy Lokalnej FRDL

24 wrzesień 2023

 Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego (FRDL) zorganizowała duże wydarzenie finansowane ze środków unijnego programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values). Był to dwudniowy Kongres Współpracy Lokalnej. Kongres Ruchów Miejskich reprezentowali Agnieszka Krzyżak-Pitura i Witold Gawda z zarządu KRM. Ważne zadanie prowadzenia pierwszego dnia obrad powierzono naszej koleżance Alinie Czyżewskiej.

Kongres Ruchów Miejskich na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

10 wrzesień 2023

Przedstawiciel Kongresu w osobie prezesa zarządu Witka Gawdy wziął udział w panelu zatytułowanym: „Samorząd dla mieszkańców – partycypacja społeczna, narzędzia efektywności” w ramach niedawnego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Co Sadura i Sierakowski każą nam zmienić w miastach?

25 sierpień 2023

Czyli subiektywne odczytanie książki „Społeczeństwo populistów”...

Główna teza tej ważnej pozycji brzmi: w Polsce nie tyle mamy do czynienia z problemem władzy populistycznej, co z populistycznym społeczeństwem. Twierdzenie to wyprowadzone zostało z licznych obserwacji polskich i zagranicznych przykładów oraz całej serii badań przeprowadzonych przez autorów. Widać więc, że o ile społeczeństwa Zachodu wyposażone są w system immunologiczny chroniący przed ciężkim przebiegiem choroby populizmu, to krajom w naszej części Europy brak jest takich mechanizmów.

Jak poprawić demokrację lokalną? – rozmowa z Jakubem Wygnańskim

14 czerwiec 2023

O kondycji samorządu i potrzebie zmian rozmowa w Fundacji STOCZNIA z jej prezesem Jakubem Wygnańskim. Hasło nowego początku, który uruchomi drugą polską modernizację, jakby „modernizacyjne szarpnięcie” i odmieni demokrację lokalną.

O fikcji samorządu – rozmowa z dr Anną Domaradzką

15 marzec 2023

Czy samorząd jest fikcją i dlaczego? Zastanawiamy się nad tym pytaniem i kwestiami pochodnymi od kilku miesięcy. W ramach tych poszukiwań rozpytujemy osoby, które dysponują interesującym punktem widzenia, kompetencjami, doświadczeniem itd. Tutaj przedstawiamy rozmowę z socjolożką z Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorką Instytutu Studiów Społecznych UW, autorką książki „Klucze do miasta”, badaczką ruchów miejskich i społeczeństwa obywatelskiego.

Jak naprawić samorząd -- rozmowa z Andrzejem Andrysiakiem

27 luty 2023

Głośna książka Andrzeja Andrysiaka "Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu" to opis/diagnoza typowych jak się okazuje samorządowych patologii w średnim mieście. Rozmowa Witolda Gawdy z autorem przynosi opinie i sugestie jak samorząd naprawić.

Radni obudźcie się!

18 luty 2023

"Radnym tylko się wydaje, że mają na coś wpływ" – pisze Andrzej Andrysiak w „Lokalsach”. "Ja odpowiadam za budżet i ja go tworzę" – mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Skończmy z fikcją samorządności miejskiej!

16 sierpień 2022

Funkcjonowanie samorządu miast i wsi doczekało się zarówno wielu pochwał jak i konkretnych zastrzeżeń i uwag krytycznych. Czy patologie i wynaturzenia to wyjątki, które potwierdzają sukces reformy samorządowej, czy wprost przeciwnie – w konstrukcję tego systemu wpisane są elementy patogenne?

Strona 1 z 2

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30