Gdy mieszkańcy rozumieją więcej, czyli #szkodazdrowia

21 styczeń 2024

Tuż przed okresem świątecznym w Płocku i Łodzi gruchnęła informacja o przenosinach festiwalu muzycznego AUDIORIVER do miasta „dającego więcej” – pieniędzy i przestrzeni na rozwój imprezy. Władze miejskie hojniejszej Łodzi zapewne liczyły na poklask, a okazało się, że kupienie imprezy budzi nie tylko zachwyt zamieszkujących miasto osób. Oto bowiem na lokalizację głośnej imprezy bezrefleksyjnie wybrano duży Park na Zdrowiu – o leśnym charakterze, bardzo popularne miejsce kontaktu z naturą i wyciszenia dla ludzi, a dla licznych zwierząt dom. Zwierząt dzikich i trzymanych w ogrodzie zoologicznym po drugiej stronie ulicy.

Artyści Miasta. Lublin – Europejska Stolica Kultury 2016.

28 maj 2022

Prezentujemy kolejną publikację Kongresu Ruchów Miejskich, autorstwa Marcina Skrzypka, szeroko i wnikliwie opisującą szczególne doświadczenie jakim dla Lublina był proces aplikacyjny o tytuł ESK 2016. Ta mini-monografia znacznie wykracza poza samą problematykę aplikacji – odnosi się do obecnych w tle stosunków w mieście, zwłaszcza relacji samorządowa władza-mieszkańcy i jej rozwoju oraz regresu w kontekście ESK 2016. (red.

Webinarium KRM: Archiwum społeczne – jak zacząć?

03 marzec 2022

Czas na prace nad archiwum cyfrowym Kongresu Ruchów Miejskich! Zapraszamy do zapoznania się z materiałami ze spotkania, które odbyło się w poniedziałek, 28 lutego br., poświęconego temu, jak zacząć budowanie archiwum cyfrowego.

Na wyciągnięcie ręki. O dostępności sztuki i kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku

20 listopad 2021

Sztuka i kultura często opiera się na zmyśle wzroku. Jak sprawić, aby muzea, galerie, teatry, kina oraz odbywające się w nich wydarzenia były bardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami? O inkluzywnym projektowaniu pisze Sensorycznie i na Serio team.

Jak się bawić bez alkoholu? Pięć dróg do lepszego samopoczucia.

27 maj 2021

Kulturalny obywatel jest tańszy w utrzymaniu. Tak wynika z brytyjskich badań, które burzą stereotyp myślenia, że kultura jest czymś niekonkretnym, za co się tylko płaci. Okazuje się, że wręcz przeciwnie: ma ona przełożenie na pięć prostych aktywności, które oszczędzają nasze pieniądze i zdrowie, bo czynią nas szczęśliwszymi. Może dzięki pandemii stać nas na taką zmianę paradygmatu myślenia o kulturze?

Kultura w dobie pandemii – wyzwania, strategie, inspiracje

07 marzec 2021

Kiedy rok temu wprowadzono w Polsce lockdown, nikt nie spodziewał się, że potrwa on dłużej niż 2 tygodnie. Wszyscy musieliśmy nauczyć się żyć z pandemią, jednak nie wszyscy tę próbę przetrwali. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się artyści i instytucje kultury, przede wszystkim te, których działalność niemal w całości opierała się na bezpośrednim kontakcie z odbiorcą.

Webinarium: Kultura w dobie pandemii – wyzwania, strategie, inspiracje

18 luty 2021

16 lutego br. mieliśmy okazję uczestniczyć w webinarium KRM poświęconym kulturze, jako że KULTURA to nasz temat miesiąca w lutym. A okoliczności dla kultury są trudne jeśli nie dramatyczne – wiosenny lockdown był bezprecedensowym wydarzeniem w polskiej kulturze. Z dnia na dzień instytucje musiały się zamknąć i całkowicie zmienić formułę działania.

Lubelskie doświadczenia ESK 2016

28 wrzesień 2020

Streszczenie lubelskich starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i analiza reakcji na przegraną. Oczami współautora obu aplikacji i animatora społecznego wsparcia kandydatury.

Kultura a rozwój społeczny i przestrzenny miast. Doświadczenia niemieckie

01 lipiec 2019

Miasto europejskie jako przestrzeń kultury życia, mieszkania i pracy Kultura tworzy się w przestrzeni miejskiej drogą realizacji w niej przez społeczność określonych sposobów życia, mieszkania i pracy. W ten sposób mieszkańcy miasta tworzą z przestrzeni miejsca, nadając im wartości symboliczne. Miasto jako przestrzeń symbolicznego ładu staje się swojska, bliska i przyjazna, innymi słowy – zintegrowana. Społeczność uzyskuje w niej zdolność budowania swej tożsamości. Kultura miejska polega więc na pracy integrującej miasto jako społeczny podmiot zbiorowy.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30