Konkurs KRM na pracę dyplomową o problematyce miejskiej

07 styczeń 2024

Kongres Ruchów Miejskich ogłasza drugą edycję konkursu o nagrodę KRM na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą problematyki miejskiej.

Czy premier chce samorządności?

14 grudzień 2023

Od wyborów parlamentarnych trochę się już wydarzyło. Pracę rozpoczął nowy parlament. Mogliśmy obserwować nowy styl przewodzenia Sejmowi przez jego marszałka. To jak różni się sposób pełnienia tej funkcji przez Szymona Hołownię od jego drętwych i staroświeckich poprzedników, był dla wielu dowodem, że faktycznie coś się zmienia.

Sto propozycji dla lepszych miast.

04 październik 2023

Przedstawiciele Kongresu Ruchów Miejskich – Witold  Gawda i Agnieszka Krzyżak-Pitura – uczestniczyli w pracach nad Miejską Agendą Parlamentarną, która 3 października br. została złożona na ręce kandydatów do parlamentu.

Jaki kształt ma rozwój?

24 czerwiec 2022

Działaniami człowieka kieruje rozum i wyobraźnia. Czasem rozum nie radzi sobie bez wyobraźni. Jednym z takich wyzwań jest dla niego rozwój. Obecna wizja rozwoju prowadzi nas na skraj przepaści. Czy możemy pomóc rozumowi, wyobrażając sobie rozwój inaczej niż dotychczas?

KRM na World Urban Forum – Katowice 2022

17 czerwiec 2022

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum, WUF) to najważniejsza światowa konferencja poświęcona zrównoważonej urbanizacji. Forum powstało w 2001 roku z inicjatywy ONZ, aby zbadać i stawić czoła jednemu z najbardziej palących problemów, z jakimi boryka się współczesny świat: gwałtownej urbanizacji i jej wpływu na społeczności, miasta, gospodarki, zmiany klimatyczne i politykę.

Apel ws Krajowego Planu Odbudowy

31 maj 2022

Kongres Ruchów Miejskich jest stroną-sygnatariuszem, wraz z blisko pięćdzięcioma innymi, niezależnymi podmiotami, Apelu do polskich władz dotyczącego Krajowego Planu Odbudowy, którego wdrożenie oznacza przypływ znacznych unijnych środków finansowych na rozwój i zmiany modernizacyjne w Polsce.

O polityce miejskiej

10 kwiecień 2022

Polityka miejska jest szczególnie istotna z punktu widzenia ruchów miejskich. Między innymi dlatego cały II Kongres Ruchów Miejskich w Łodzi w 2012 r. poświęcony był zrecenzowaniu założeń rządowej Krajowej Polityki Miejskiej. Obecnie polecamy przeglądowe opracowanie Anny Domaradzkiej na ten temat (red.).

Solidarni z Ukrainą. Oświadczenie solidarności polskich organizacji społecznych z Ukrainą.

25 luty 2022

Kongres Ruchów Miejskich dzisiejszą uchwałą zarządu przyłączył się do Oświadczenia Solidarności z Ukrainą polskich organizacji społecznych. Obecnie blisko trzysta organizacji podpisało się pod tym Oświadczeniem. Można to nadal zrobić, do poniedziałku, 28 lutego pod tym linkiem. Jest tam też aktualizowana na bieżąco lista sygnatariuszy.

Webinarium: Patriotyzm? Od walki z wrogiem do dobrego życia

17 luty 2022

W ostatni wtorek, 15 lutego br. w cyklu webinariów Kongresu Ruchów Miejskich odbyliśmy pod tym tytułem debatę z udziałem profesora Rafała Matyi, zainspirowaną jego nową książką „Miejski grunt”, omówioną już tutaj.

Konkurs KRM na pracę dyplomową

26 styczeń 2022

Termin ogłoszenie wyników konkursu Kongresu Ruchów Miejskich na najlepszą pracę dyplomową z zakresu tematyki miejskiej przesunięty został do 15 lutego 2022. Termin przesunięty został ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19.

Miejski grunt – nasza lektura

27 grudzień 2021

Rafał Matyja wydał blisko pięćsetstronicowe dzieło pt. „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” (wyd. Karakter, Kraków 2021). To pozycja obowiązkowa dla działaczy miejskich, obok „Wynajdywania miejskości. Polska kwestia miejska z perspektywy długiego trwania” Pawła Kubickiego (ZW NOMOS, Kraków 2017). Przynosi świeże spojrzenie na ostatnie 250 lat naszych dziejów widzianych poprzez rozwój miast, z dużym dystansem do dominującej w Polsce narracji historycznej.

Polityka miejska w Polsce – debata parlamentarzystów

15 grudzień 2021

We wtorek, 21 grudnia br. kończymy ten 10-ty, jubileuszowy rok działania Kongresu Ruchów Miejskich bardzo poważnie – debatą poświęconą tematom dla nas najważniejszym, z udziałem ludzi poważnych w poważnej sytuacji w kraju i w samorządach, w naszych miastach. Zarezerwujcie sobie godziny od 18:00 do 19:30.

Think tank PRACOWNIA ZMIANY już działa!

18 sierpień 2021

Kilka dni temu przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze z Warszawy, wiodący polski ruch miejski, został powołany w formule fundacji think tank PRACOWNIA ZMIANY. Pierwszy projekt Pracowni nazywa się „Odbetonowani” i dotyczy pomysłów zmian na centralnych placach w pięciu polskich miastach, które w powszechnym przekonaniu mogą być zagrożone „betonozą”.

Przesłanie do Uczestników Kongresu Ruchów Miejskich w Poznaniu 18-19 czerwca 2011 r.

18 czerwiec 2021

ANDREAS BILLERT, ojciec duchowy Kongresu Ruchów Miejskich, nauczyciel wielu organizacji i aktywistów, któremu często-gęsto zawdzięczamy, iż  mieliśmy okazję się poznać, napisał krótki memoriał do I Kongresu Ruchów Miejskich, którego dziesiąta rocznica właśnie mija. Publikujemy go po raz pierwszy z intencją poddania pod Wasz osąd, czy kwestie/ wyzwania miejskie, o których Autor pisze są nadal aktualne, czy też ostatnie 10 lat uczyniło je historycznymi? Czy? Które? Na ile? 

Fundusze unijne – Umowa Partnerska UE-Polska: KRM podpisuje postulaty organizacji społecznych  

23 luty 2021

Obecnie programowana jest perspektywa finansowej polityki rozdysponowywania funduszy Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Strategię wykorzystania tych funduszy określa Umowa Partnerstwa. Sto kilkadziesiąt polskich organizacji społecznych, w tym kilkanaście federacji (związków stowarzyszeń), w tym Kongres Ruchów Miejskich, wystosowało do polskich władz pakiet kluczowych postulatów dotyczących treści Umowy Partnerstwa oraz sposobu jej ustalania.

  • 1
  • 2
Strona 1 z 2

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30