Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Rządowe rozmowy Kongresu Ruchów Miejskich

13 luty 2024

7 lutego 2024 r. odbyło się ważne spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym uczestniczyli Agnieszka Buczyńska – Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Michał Braun – przewodniczący rady NIW-CRSO, Witold Gawda – prezes zarządu KRM, Agnieszka Krzyżak-Pitura i Grażyna Czajkowska – wiceprezeski zarządu KRM.

Przedstawiliśmy działalność Kongresu Ruchów Miejskich, podkreślając, że jesteśmy szczególną organizacją społeczną. Ta specyfika polega na integracji wielu oddolnych ruchów i aktywności. Poza naszymi członkami istnieje duże środowisko aktywistów miejskich, z którymi utrzymujemy kontakt (np. ponad 1700 członków grupy na FB). Nasza organizacja ma obywatelski i polityczny charakter. Nie ograniczamy się jedynie do świadczenia usług społecznych i realizacji projektów grantowych, angażujemy się także w kształtowanie polityk miejskich i polityki krajowej (np. 43 postulaty Samorządność 2.0). Nie ograniczamy się do jednej tematyki, takiej jak ekologia miejska, prawo do informacji czy prawa mniejszości. Zajmujemy się wszystkim, co dotyczy mieszkańców miast.

Na poziomie wartości angażujemy się po stronie słabszych, walczymy o prawdziwą samorządność rozumianą jako sprawczość zwykłych mieszkańców. Jesteśmy rzecznikami przyszłości, zabiegając o klimat, jakość powietrza czy zieleń. Mamy nasz „dekalog” w postaci 15 Tez Miejskich.

Szeroko omówiliśmy problematykę partycypacji i samorządności. W tym kontekście wskazaliśmy na konieczność współpracy z ruchami miejskimi, jako przeciwwagą dla mocno słyszalnych głosów w debacie o miastach pochodzących od „korporacji samorządowych”. Przekazaliśmy gospodarzom egzemplarze ulotki Samorządność 2.0. Poinformowaliśmy również o projekcie „Skaner Samorządności” i obiecaliśmy przekazanie raportu z badań realizowanych obecnie przez KRM.

Dyskutowaliśmy o kluczowych dla ruchów miejskich obszarach, zawartych w Tezach Miejskich, dotyczących samorządności, partycypacji społecznej i wyzwań miejskich związanych z zieloną transformacją. Część rozmowy poświęciliśmy potrzebie większej reprezentatywności rządowych i ministerialnych procesów konsultacyjnych. W tym kontekście zostaliśmy zaproszeni do zgłaszania kandydatur w kilku otwartych naborach do różnych ciał konsultacyjnych, które będą pojawiały się w najbliższym czasie.

Pani Minister przedstawiony został również realizowany przez KRM  projekt „Zielona rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”, finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. 

Przedstawiciele KRM pytali o los konkursów PROO i NOWEFIO, a także o przyszłość funduszu FERS. W przypadku tych pierwszych, konkursy zostały zawieszone i trwają analizy, natomiast FERS jest realizowany zgodnie z planem. W konkluzji spotkania Pani Minister przyjęła ze zrozumieniem naszą prośbę, by była rzecznikiem uwzględnienia perspektywy mieszkańców w dyskusjach o sprawach miast, które nie powinny być zdominowane przez prezentowanie stanowisk korporacji samorządowych zrzeszających „włodarzy” miast.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30