Stop podszywaniu się pod ruchy miejskie!

20 luty 2024

Przy okazji zbliżających się wyborów samorządowych z różnych stron pojawiają się próby wykorzystania nazwy „ruch miejski” przez podmioty,  inicjatywy wyborcze i osoby niemające nic wspólnego z tym środowiskiem. Działania te są szczególnie niepokojące w przypadku działaczy partyjnych reprezentujących wartości wsteczne, autorytarne i antydemokratyczne, przeciwstawne tym, które są konstytutywne dla ruchów miejskich.  Z pełną świadomością faktu, że pojęcie „ruch miejski” nie jest zastrzeżone prawnie, uważamy za szczególnie naganne podszywanie się pod wypracowaną przez lata tożsamość naszego środowiska. Atrakcyjność marki „ruch miejski” nie czyni uczciwym jej cynicznego nadużywania przez inicjatywy z przeciwnego bieguna ideowego. 

Zobaczyć Neapol i… municypalistów

29 listopad 2023

Dlaczego spotkanie municypalistów z całej Europy zorganizowano właśnie w Neapolu? Czy zdecydowała opinia o tym mieście wywodząca się od sławnego zdania Goethego: „zobaczyć Neapol i umrzeć”?

VIII Kongres Ruchów Miejskich – w Gdańsku, 23-25 czerwca 2023 r.

08 kwiecień 2023

Zarezerwujcie sobie czas na kolejny, ÓSMY już, Kongres Ruchów Miejskich! Tym razem w Gdańsku, mieście wolności i solidarności, w najlepszym czasie początku lata i nocy świętojańskiej, czyli 23-25 czerwca br.

Nowe w Kongresie Ruchów Miejskich

14 wrzesień 2022

Ponad dwa tygodnie temu, 29 sierpnia br. nasz Związek w trybie on-line odbył – w osobach przedstawicieli organizacji członkowskich, oraz gości i obserwatorów – swoje coroczne zwyczajne walne zebranie członków, nakazane prawem. Oprócz przedstawienia, przedyskutowania i przyjęcia obowiązkowych sprawozdań miały miejsce niemałe zmiany we władzach Kongresu oraz podjęto kilka istotnych decyzji dotyczących różnych sfer istnienia i działania Związku.

Konkurs KRM na pracę dyplomową o tematyce miejskiej

06 listopad 2021

Kongres Ruchów Miejskich chce nagrodzić i opublikować najlepsze prace dyplomowe dotyczące szerokorozumianej „kwestii miejskiej”. Absolwenci/ absolwentki, pozostał Wam jeszcze miesiąc i kilka krótkich dni na zgłoszenie swoich prac do konkursu – do 10 grudnia br.! Mogą to także zrobić Wasze uczelnie lub promotorzy. Szczegóły dalej i w załącznikach.

VII Kongres Ruchów Miejskich… i po Kongresie

20 sierpień 2021

Od VII KRM minął już grubo ponad (wakacyjny) miesiąc. Prezentujemy zwięzły i rzeczowy relację-opis wraz z podsumowaniem wydarzenia, raczej sformalizowany niż literacki. Bezpośrednio zapoznać się z większością tego, co działo się na VII KRM można na naszym kanale na YouTubie .

Nowe Nadzwyczajne Tezy Miejskie KRM

02 lipiec 2021

Tezy Miejskie to programowy manifest Kongresu Ruchów Miejskich określający jakie wartości/ kwestie/ problemy są dla naszego Miastopoglądu najważniejsze. Oprócz 15 Tez uzgodnionych w 2015 roku na IV Kongresie w Gorzowie Wlkp. ogłaszamy także Tezy Nadzwyczajne odnoszące się odrębnie do szczególnie doniosłych zagadnień związanych z aktualnymi okolicznościami. Tak się stało podczas VII Kongresu obradującego w Lublinie 25-27 czerwca br.

Webinarium: Budowanie kampanii w internecie – narzędzia i komunikacja

10 czerwiec 2021

8 czerwca br. odbyło się kolejne, otwarte webinarium Kongresu Ruchów Miejskich, które można określić jako „narzędziowe” – służyło tematyce korzystania z narzędzi internetowych dla celów planowania i prowadzenia kampanii społecznych.

Zwyczajne walne zebranie członków Kongresu Ruchów Miejskich

04 czerwiec 2021

Zarząd Związku Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH zwołał na dzień 25 czerwca 2021 r.  w Lublinie, w przededniu oficjalnego otwarcia VII Kongresu Ruchów Miejskich zwyczajne walne zebranie członków związku. Ponieważ w czerwcu br. mijają dwa lata od wyboru władz Związku, zarządu i komisji rewizyjnej, który miał miejsce w Ostródzie 21 czerwca 2019 r., przy okazji VI Kongresu, nadchodzące walne zebranie będzie w części mieć charakter sprawzdawczo-wyborczy. Członkami ZS KRM są podmioty zbiorowe, miejskie organizacje społeczne: stowarzyszenia i fundacje, reprezentowane z głosem stanowiącym przez swoich przedstawicieli. 

Debiut wydawniczy KRM: „Portret polskich ruchów miejskich” Pawła Kubickiego

05 kwiecień 2021

Pierwsza samodzielna publikacja Wydawnictwa Kongresu Ruchów Miejskich „Portret polskich ruchów miejskich” autorstwa krakowskiego socjologa Pawła Kubickiego, profesora nadzwyczajnego na UJ to szczegółowy, faktograficzny opis w pigułce ruchów miejskich w Polsce od ich początku. Rzecz powstawała na przełomie 2019/20 i jest oto publicznie dostępna po opracowaniach i redakcjach.

Wybieramy tematy VII Kongresu Ruchów Miejskich -- Lublin, czerwiec 2021

24 marzec 2021

Jak wiecie, w ostatni weekend czerwca, czyli 25-27.06.2021 odbędzie się w Lublinie VII Kongres Ruchów Miejskich. Macie teraz możliwość WSPÓŁDECYDOWANIA o TREŚCI Kongresu. Jest on szczególny, jubileuszowy, bo odbywa się niemal dokładnie 10 lat po I KRM w Poznaniu, który miał miejsce 18-19 czerwca 2011 r. i zaowocował m.in. sformułowaniem 9 Tez Miejskich.

Wymyślmy razem VII Kongres Ruchów Miejskich!

30 styczeń 2021

Jeszcze przez miesiąc, do 28 lutego br., można zgłaszać propozycje tematów/przedsięwzięć do programu VII Kongresu Ruchów Miejskich. W tym roku Kongres odbywa się w Lublinie, w ostatni weekend czerwca, 25-27.06 br., więc czasu nie zostało wiele.

Nadzwyczajne Walne Zebranie członków KRM on-line

20 listopad 2020

Zarząd Kongresu zwołuje na niedzielę 29 listopada 2020 r. w godz. 12:00-15:00 Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Związku Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH. Zebranie odbędzie się w trybie on-line. 

Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich poszukuje specjalisty(ki) ds. mediów i promocji

05 wrzesień 2020

Kongres Ruchów Miejskich to organizacja zrzeszająca aktywistów, aktywistki oraz ruchy miejskie, które łączy działalność na rzecz mieszkańców i lepszych miast.
Zasady i obszar działań KRM wyznacza miastopogląd wyrażony w Tezach Miejskich (https://kongresruchowmiejskich.pl/tezy-miejskie-spis/tezy-miejskie ).

Kongres Ruchów Miejskich zaprasza na staż/praktyki

15 lipiec 2020

Kongres Ruchów Miejskich to organizacja zrzeszająca aktywistów, aktywistki oraz ruchy miejskie, które łączy działalność na rzecz mieszkańców i lepszych miast.
Zasady i obszar działań KRM wyznacza miastopogląd wyrażony w Tezach Miejskich (https://kongresruchowmiejskich.pl/tezy-miejskie-spis/tezy-miejskie ).

Działania KRM obejmują m.in.:

  1. budowanie bazy wiedzy i dobrych praktyk dotyczących funkcjonowania miast,
  2. budowanie sieci współpracy,
  3. promocję Tez Miejskich,
  4. analizowanie i opiniowanie aktów prawa i polityk związanych z funkcjonowaniem miast,
  5. tworzenie miejskich polityk publicznych i rozwiązań prawnych (np. KRM jest inicjatorem powstania Krajowej Polityki Miejskiej),
  6. wspieranie organizacji członkowskich.

Kogo szukamy?

  1. studentów i studentek (lub absolwentów), preferowane przez nas kierunki to socjologia, politologia, komunikacja społeczna, prawo, ekonomia, urbanistyka, architektura, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, 
  2. osób gotowych do pracy przez 10-20 godzin tygodniowo przez co najmniej 2 miesiące,
  3. osób znających języki obce (preferowany j. angielski).

Co będziesz robić (obecnie pracujemy zdalnie)?

  1. analizować teksty, raporty, akty prawa związane z tematyką miejską, pisać autorskie teksty,
  2. prowadzić monitoring procesu legislacyjnego w zakresie polityk miejskich na poziomie samorządowym,
  3. prowadzić monitoring procesu legislacyjnego w zakresie polityk miejskich na poziomie krajowym,
  4. współpracować przy planowaniu i wdrażaniu kampanii medialnych, 
  5. współpracować przy tworzeniu newslettera,
  6. współpracować przy redakcji tekstów,
  7. prowadzić monitoring mediów (polityki miejskie, ruchy miejskie).
  8. prowadzić bibliografię publikacji dotyczących ruchów miejskich,
  9. współpracować z zespołem projektowym (projekt finansowany ze środków NIW PROO1a pn. “Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich wzmocniona platforma współpracy ruchów miejskich w Polsce”), m.in. udział w spotkaniach projektowych.

Co oferujemy (staże i praktyki są bezpłatne)?

  1. opiekę doświadczonego pracownika,
  2. możliwość realizowania własnych pomysłów,
  3. udział w webinariach, szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez KRM,
  4. kształcenie umiejętności pisania tekstów i analiz dotyczących wyzwań, problemów i polityk miejskich,
  5. wiedzę i umiejętności z zakresu procesu legislacyjnego,
  6. wiedzę i umiejętności z zakresu fundraisingu, 
  7. wiedzę i umiejętności z zakresu komunikacji, 
  8. wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania organizacją pozarządową,
  9. wiedzę i umiejętności z zakresu funkcjonowania samorządów miejskich,
  10. współpracę z szerokim gronem ekspertów, ekspertek z zakresu polityk miejskich,
  11. elastyczny grafik pracy.

Zainteresowana? Zainteresowany? Prześlij nam swoje CV (ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych) na adres:  
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane kontaktowe

Ogłoszeniodawca:
Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich

Strona internetowa: 
https://kongresruchowmiejskich.pl/

E-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • 1
  • 2
Strona 1 z 2

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30