Czy samorząd jest fikcją i dlaczego? Zastanawiamy się nad tym pytaniem i kwestiami pochodnymi od kilku miesięcy. W ramach tych poszukiwań rozpytujemy osoby, które dysponują interesującym punktem widzenia, kompetencjami, doświadczeniem itd. Tutaj przedstawiamy rozmowę z socjolożką z Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorką Instytutu Studiów Społecznych UW, autorką książki „Klucze do miasta”, badaczką ruchów miejskich i społeczeństwa obywatelskiego.
Referendum to jedyna możliwość podejmowania decyzji w sprawach publicznych bezpośrednio przez obywateli, zagwarantowana w Konstytucji RP. Praktykowana jest rzadko i bywa, że bez sensu. Dla ruchów miejskich wielkie znaczenie ma referendum lokalne, także w praktyce niemal martwe. By to się zmieniło został ponad półtora roku temu wniesiony przez Kukiza do Sejmu projekt liberalizacji ustawy o referendum lokalnym. Przyjęcie go jest jednym z warunków dalszego popierania przez Kukiza partii rządzącej. W ostanich tygodniach ruszyły nad nim prace legislacyjne. Stąd Stanowisko Kongresu Ruchów Miejskich, które jest krytcznym komentarzem do tych prac i sytuacji w jakiej się toczą.
Głośna książka Andrzeja Andrysiaka "Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu" to opis/diagnoza typowych jak się okazuje samorządowych patologii w średnim mieście. Rozmowa Witolda Gawdy z autorem przynosi opinie i sugestie jak samorząd naprawić.
"Radnym tylko się wydaje, że mają na coś wpływ" – pisze Andrzej Andrysiak w „Lokalsach”. "Ja odpowiadam za budżet i ja go tworzę" – mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Aktywistki i aktywiści miejscy oraz organizacje z całego kraju zrzeszone w Kongresie Ruchów Miejskich protestują przeciw ogłoszonym 3 grudnia br. przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości planom obecnej władzy, zmierzającym do zasadniczego ograniczenia samodzielności samorządów miast i wsi, gwarantowanej przez Konstytucję RP w art. 16 oraz art. 165 pkt 2.
Zapraszamy na otwartą debatą zorganizowaną przez Kongres Ruchów Miejskich, zainspirowaną książką Andrzeja Andrysiaka „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”, z udziałem autora. Przychodzimy na nią z pytaniem, czy nie nadszedł już czas dla przeprowadzenia istotnych zmian w prawie o samorządach, ich strukturze i sposobie funkcjonowania? Treść książki przynosi stanowczą odpowiedź twierdzącą. Czas i miejsce akcji: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Jasna 10/3, 15 listopada br., wtorek, godz. 17:00.
Jako Kongres Ruchów Miejskich stanowczo protestujemy przeciw działaniom Zjednoczonej Prawicy polegającym na rezygnacji z przeprowadzenia wyborów samorządowych w ustawowym terminie, czyli jesienią 2023 r. i odłożenia ich na później. Widzimy w tym zamiarze manipulację służącą doraźnym, partykularnym celom politycznym aktualnej władzy, kosztem praworządności, stabilności politycznej i ładu społecznego w różnych jego wymiarach.
Funkcjonowanie samorządu miast i wsi doczekało się zarówno wielu pochwał jak i konkretnych zastrzeżeń i uwag krytycznych. Czy patologie i wynaturzenia to wyjątki, które potwierdzają sukces reformy samorządowej, czy wprost przeciwnie – w konstrukcję tego systemu wpisane są elementy patogenne?
Kongres Ruchów Miejskich popiera apel skierowany do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz parlamentarzystów Sejmu i Senatu o nie procedowanie projektu ustawy autorstwa polityka Solidarnej Polski, wymierzonej przeciw podmiotowości organizacji społecznych.
Witolda Gawdy odczytanie książki Andrzeja Andrysiaka „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu” przedstawiającej w reportażowej formie realia, i kulisy, funkcjonowania samorządu w Polsce, na przykładzie powiatowego miasta Radomska.
Gwałtowny napływ uchodźców postawił nasz kraj przed wielkim wyzwaniem. W pierwszych dniach ratunkiem przed potencjalną katastrofą humanitarną stały się działania indywidualnych osób. Stopniowo budzili się samorządowcy. Po tygodniu ocknął się rząd.
Witold Gawda, lider Fundacji Inicjatyw Obywatelskich DIALOG z Łomianek, przewodniczący komisji rewizyjnej KRM, był zastępcą burmistrza Łomianek. BYŁ, do niedawna, bo został odwołany w trybie „piętnastominutowym”. W 2018 roku współtworzył Porozumienie „Mieszkańcy Łomianek”, które z sukcesem wzięło udział wyborach miejskich. Poniżej prezentujemy komentarz-przestrogę Witka do zaistniałej sytuacji. Jego wideo-komentarz jest dostępny tutaj. Po odwołaniu Justyny Glusman z funkcji w magistracie warszawskim, to kolejne takie posunięcie wobec przedstawiciela ruchów miejskich w lokalnych władzach publicznych. Przedwyborcze gry wstępne? Czyszczenie przedpola? [red.]
W Kaliszu, najstarszym polskim mieście, w XIII w. ustanowione zostały na stulecia dobrosąsiedzkie, wzajemne stosunki między Polakami a Żydami na całości ziem polskich, w formie STATUTU KALISKIEGO. Jako ruchy miejskie czujemy się spadkobiercami tej wspaniałej miejskiej tradycji, co znajduje wyraz w Tezach Miejskich KRM, i jesteśmy z niej dumni. Zwłaszcza dlatego protestujemy przeciw nazistowskiej w formie (palenie ksiąg) awanturze skrajnej, antysemickiej prawicy w Święto Niepodległości 11 listopada na ulicach miasta. Jednocześnie solidaryzujemy się z mieszkańcami Kalisza, którzy masowo odcięli się od tej antysemickiej awantury.