Zapraszamy na webinarium: „Standardy przestrzenne wspierające inicjatywy energetyczne”

28 kwiecień 2024

Webinarium będzie mieć miejsce we wtorek, 30 kwietnia br. w godz. 17:00-18.30. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/395811043431856/ . Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

ZIELONA REWOLUCJA – konferencja podsumowująca projekt

26 kwiecień 2024

W dniu 29 kwietnia br. serdecznie zapraszamy na konferencję on-line podsumowującą projekt ZIELONA REWOLUCJA – ENERGETYKA OBYWATELSKA W MAŁYCH i ŚREDNICH MIASTACH realizowany przez Kongres Ruchów Miejskich. 

Zielona Rewolucja – webinar z Pronobisem

17 kwiecień 2024
Zapraszamy na bezpłatne webinarium prowadzone przez Grzegorza Pronobisa - architekta firmy Pronobis studio, który podejmuje się projektowania partycypacyjnego i działań rewitalizacyjnych w tym rewitalizacji obiektów mieszkaniowych oraz współpracy z zróżnicowanymi interesariuszami procesów rewitalizacyjnych. 22 kwietnia br. godz. 17.00.

Zielona Rewolucja – kolejne spotkania

16 kwiecień 2024

W ramach realizowanego przez Kongres Ruchów Miejskich projektu "Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach” w kwietniu odbędzie się seria spotkań tematycznych w Solcu Kujawskim, Włocławku, Chełmży oraz Toruniu. 

ZIELONA REWOLUCJA – Soleckie spotkania rad osiedli

14 luty 2024

W najbliższych tygodniach będziemy nasz zespół projektowy wraz z jedną z inicjatyw uczestniczących w projekcie „Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach” – Solecki Alarm Klimatyczny – będzie przedstawiać koncepcje spółdzielni energetycznych podczas soleckich spotkań rad osiedli. Harmonogram spotkań poniżej. Serdecznie zapraszamy!

Rządowe rozmowy Kongresu Ruchów Miejskich

13 luty 2024

7 lutego 2024 r. odbyło się ważne spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym uczestniczyli Agnieszka Buczyńska – Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Michał Braun – przewodniczący rady NIW-CRSO, Witold Gawda – prezes zarządu KRM, Agnieszka Krzyżak-Pitura i Grażyna Czajkowska – wiceprezeski zarządu KRM.

Fundacja Ładowarka w projekcie Zielona Rewolucja

08 styczeń 2024

Fundacja Ładowarka jest organizacją pozarządową, działającą w dziedzinie szeroko pojętej kultury w całym województwie kujawsko-pomorskim, pracującą na co dzień wśród społeczności lokalnych, często w obszarach objętych rewitalizacją, inspirującą się naszymi miastami, przestrzeniami i wyzwaniami. „Ładując” baterie kreujemy miasta szczęśliwe, w którym żyją świadomi i zaangażowani mieszkańcy.

Nowe inicjatywy w projekcie Zielona Rewolucja

16 listopad 2023

Poznajcie lokalne inicjatywy, które biorą udział w projekcie „Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”. To one we współpracy z ekspertami będą opracowywać plany i pomysły na wdrożenie polityk energetyki obywatelskiej w lokalnych społecznościach.

 

Inicjatywy energetyczne w dokumentach 6 gmin – analiza

16 październik 2023

Zapraszamy do zapoznania się z analizami inicjatyw energetycznych w dokumentach gminnych dla 6 miejscowości z woj. kujawsko-pomorskiego zrealizowanymi w ramach projektu „Zielona rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”.

Zapraszamy na webinarium na temat energetyki obywatelskiej

25 wrzesień 2023

Zapraszamy 27 września w godz. 17:50-19:20 na bezpłatne webinarium z udziałem prof. hon. dr inż. dr h.c. Roberta Jeżewskiego, dotyczące energetyki obywatelskiej. Wstęp Wolny.

Kongres Ruchów Miejskich zatrudni osobę zajmującą się komunikacją i promocją

01 wrzesień 2023

Na potrzeby realizacji projektu pn. „Zielona rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”, Kongres Ruchów Miejskich poszukuje osoby, która zaopiekuje się działaniami komunikacyjnymi i promocją.

Prawne aspekty energetyki obywatelskiej

26 czerwiec 2023

Autor: Szymon Brzeziński

Energetyka obywatelska, czyli produkcja energii ze źródeł odnawialnych przez jednostki społecznościowe, zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jest to wynik zarówno wzrostu świadomości ekologicznej, jak i dążenia do uniezależnienia się od tradycyjnych, zanieczyszczających środowisko źródeł energii. Jednak rozwój tego sektora napotyka na wiele wyzwań prawnych i regulacyjnych, które mają wpływ na jego funkcjonowanie oraz skuteczność.

Jak energetyka obywatelska zmienia sposób, w jaki postrzegamy energię i dystrybucję energii

24 czerwiec 2023

Autor: Robert Jeżewski

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę poświęcamy kwestiom zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wielu z nas zdaje sobie sprawę z konieczności zmiany naszych dotychczasowych sposobów korzystania z energii. W odpowiedzi na te wyzwania rozwija się energetyka obywatelska, która staje się nowym paradygmatem w dziedzinie produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. Ten rozwój ma potencjał całkowicie zmienić nasze postrzeganie energii i sposobu jej dystrybucji.

Wpływ zrównoważonego budownictwa na kształtowanie energetyki obywatelskiej w Polsce

16 czerwiec 2023

Autorka: Magdalena Wojtas

Abstrakt
Zrównoważone budownictwo ma istotny wpływ na kształtowanie energetyki obywatelskiej w Polsce. Budynki o niskim zużyciu energii, wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, mogą przyczynić się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnym miksie energetycznym kraju. Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, co może prowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ponadto, budynki zrównoważone często są projektowane tak, aby wykorzystywać naturalne zasoby, jak światło słoneczne i naturalna wentylacja, minimalizując tym samym zużycie energii elektrycznej.
      Wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań w budownictwie wymaga jednak odpowiedniego wsparcia i inicjatyw ze strony rządu oraz społeczeństwa. Rząd może wprowadzać zachęty finansowe, ulgi podatkowe lub programy dotacji, które zachęcają do inwestowania w budynki o niskim zużyciu energii. Społeczeństwo może również odegrać istotną rolę, poprzez zwiększanie świadomości na temat korzyści zrównoważonego budownictwa i podejmowanie świadomych wyborów przy planowaniu i budowie nowych domów. W rezultacie, zrównoważone budownictwo może przyczynić się do rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce poprzez zmniejszenie zależności od tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii. Popularyzacja takich rozwiązań może wpłynąć na rozwój sektora energii odnawialnej, przyczyniając się zarówno do ochrony środowiska, jak i stymulacji gospodarczej.
Keywords: greenbuilding, civicenergy, sustainability, energy mix, energy-efficientBuilding

Obywatelskie Wspólnoty Energetyczne – polska praktyka terenowa

15 czerwiec 2023

Autor: Darek Ewald Ryczkowski

Czy pamiętacie Państwo, kultowy dziś, skecz „Niebo” kabaretu Neonówka? W wersji „kanonicznej”, sprzed lat, napruty substancjami psychoaktywnymi Lucjan rozmawia przez sznur z Bogiem i znienacka pyta : „… ej, Bogu, a tobie też wcisnęli ten kredyt we frankach ?” Tu ryk i śmiech, nie do śmiechu tylko frankowiczom. W najnowszej wersji skeczu, „Niebo 2060”, Lucjan, ponownie napruty, pyta: „… ej, Bogu, a do ciebie też dzwonili z tej, no, fotowoltaiki ?”. Też ryk, śmiech i wielki aplauz. Bo, przecież, chyba nie ma w tym kraju osoby, do której nie dzwoniłby jakiś korpo-gigant ‘pseudo-zielony, czy szemrany dystrybutor instalacji fotowoltaicznych.

  • 1
  • 2
Strona 1 z 2

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30