Projekt Zielona rewolucja jako przykład próby wdrażania energetyki obywatelskiej w małych i średnich miastach w Polsce

30 kwiecień 2024

Energetyka obywatelska staje się coraz ważniejszym elementem globalnej transformacji energetycznej, mającej na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. To podejście polega na zaangażowaniu obywateli, lokalnych społeczności i małych przedsiębiorstw w produkcję, zarządzanie i konsumowanie energii, szczególnie z odnawialnych źródeł energii (OZE).Cele związane z transformacją energetyczną w kierunku czystych źródeł zawarte zostały m.in. nowej strategii klimatycznej UE. Dotyczy to również Polski, która chcąc wywiązać się z obowiązków wynikających z unijnych przepisów, musi dokonać radykalnych zmian w polskim porządku energetycznym. Jedną z nich jest realne wprowadzenie na rynek i wsparcie nowych, oddolnych podmiotów - wspólnot i spółdzielni energetycznych opartych na OZE. Jednym słowem położyć nacisk na rozwój energetyki społecznej.

Zapraszamy na webinarium: „Standardy przestrzenne wspierające inicjatywy energetyczne”

28 kwiecień 2024

Webinarium będzie mieć miejsce we wtorek, 30 kwietnia br. w godz. 17:00-18.30. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/395811043431856/ . Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

ZIELONA REWOLUCJA – konferencja podsumowująca projekt

26 kwiecień 2024

W dniu 29 kwietnia br. serdecznie zapraszamy na konferencję on-line podsumowującą projekt ZIELONA REWOLUCJA – ENERGETYKA OBYWATELSKA W MAŁYCH i ŚREDNICH MIASTACH realizowany przez Kongres Ruchów Miejskich. 

Doświadczenia lokalnych inicjatyw energetycznych z woj. kujawsko-pomorskiego w budowaniu lokalnego partnerstwa na rzecz energetyki obywatelskiej

20 kwiecień 2024

Odnawialne źródła energii (OZE) i energetyka obywatelska to tematy, które w ostatnich latach zyskują coraz większe zainteresowanie w Polsce, w szczególności na poziomie lokalnym. W obliczu rosnących cen energii oraz zmieniających się warunków klimatycznych, społeczności lokalne coraz częściej podejmują inicjatywy mające na celu zwiększenie swojej niezależności energetycznej. W samorządach, na poziomie gminnym i powiatowym, powstają inicjatywy, które kładą fundamenty pod rozwój energetyki obywatelskiej – systemu, w którym energia jest produkowana, zarządzana i konsumowana przez samych obywateli.

Zielona Rewolucja – webinar z Pronobisem

17 kwiecień 2024
Zapraszamy na bezpłatne webinarium prowadzone przez Grzegorza Pronobisa - architekta firmy Pronobis studio, który podejmuje się projektowania partycypacyjnego i działań rewitalizacyjnych w tym rewitalizacji obiektów mieszkaniowych oraz współpracy z zróżnicowanymi interesariuszami procesów rewitalizacyjnych. 22 kwietnia br. godz. 17.00.

Zielona Rewolucja – kolejne spotkania

16 kwiecień 2024

W ramach realizowanego przez Kongres Ruchów Miejskich projektu "Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach” w kwietniu odbędzie się seria spotkań tematycznych w Solcu Kujawskim, Włocławku, Chełmży oraz Toruniu. 

ZIELONA REWOLUCJA – Soleckie spotkania rad osiedli

14 luty 2024

W najbliższych tygodniach będziemy nasz zespół projektowy wraz z jedną z inicjatyw uczestniczących w projekcie „Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach” – Solecki Alarm Klimatyczny – będzie przedstawiać koncepcje spółdzielni energetycznych podczas soleckich spotkań rad osiedli. Harmonogram spotkań poniżej. Serdecznie zapraszamy!

Rządowe rozmowy Kongresu Ruchów Miejskich

13 luty 2024

7 lutego 2024 r. odbyło się ważne spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym uczestniczyli Agnieszka Buczyńska – Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Michał Braun – przewodniczący rady NIW-CRSO, Witold Gawda – prezes zarządu KRM, Agnieszka Krzyżak-Pitura i Grażyna Czajkowska – wiceprezeski zarządu KRM.

Fundacja Ładowarka w projekcie Zielona Rewolucja

08 styczeń 2024

Fundacja Ładowarka jest organizacją pozarządową, działającą w dziedzinie szeroko pojętej kultury w całym województwie kujawsko-pomorskim, pracującą na co dzień wśród społeczności lokalnych, często w obszarach objętych rewitalizacją, inspirującą się naszymi miastami, przestrzeniami i wyzwaniami. „Ładując” baterie kreujemy miasta szczęśliwe, w którym żyją świadomi i zaangażowani mieszkańcy.

Korzyści z powstania klastra energii w gminach powiatu kaliskiego

20 grudzień 2023

Klastry energii to coraz popularniejszy podmiot zakładany przez polskie samorządy. Poprzez klastry gminy lub powiaty mogą pozyskiwać dodatkowe środki na rozwój odnawialnych źródeł energii, a docelowo dążyć do osiągnięcia efektów ekologicznych i ekonomicznych, ważnych dla lokalnych społeczności. Jak założyć klaster energii? Jakie są korzyści z jego powstania, a następnie funkcjonowania? O tym porozmawialiśmy z burmistrzem Gminy Opatówek – liderem jednego z takich klastrów energii.

Nowe inicjatywy w projekcie Zielona Rewolucja

16 listopad 2023

Poznajcie lokalne inicjatywy, które biorą udział w projekcie „Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”. To one we współpracy z ekspertami będą opracowywać plany i pomysły na wdrożenie polityk energetyki obywatelskiej w lokalnych społecznościach.

 

Finansowe aspekty energetyki obywatelskiej

14 listopad 2023

Energetyka obywatelska staje się coraz ważniejszym elementem globalnej transformacji energetycznej, mającej na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. To podejście polega na zaangażowaniu obywateli, lokalnych społeczności i małych przedsiębiorstw w produkcję, zarządzanie i konsumowanie energii, szczególnie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jednak kluczowym wyzwaniem związanym z rozwojem energetyki obywatelskiej są aspekty finansowe, które obejmują dostęp do kapitału, modele finansowania, mechanizmy wsparcia oraz ekonomiczne korzyści dla uczestników tych inicjatyw.

Inicjatywy energetyczne w dokumentach 6 gmin – analiza

16 październik 2023

Zapraszamy do zapoznania się z analizami inicjatyw energetycznych w dokumentach gminnych dla 6 miejscowości z woj. kujawsko-pomorskiego zrealizowanymi w ramach projektu „Zielona rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”.

Energetyka obywatelska w działaniach Unii Europejskiej

05 październik 2023

Energetyka obywatelska stanowi jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej (UE) do 2050 roku. W tym kontekście energetyka obywatelska zyskuje na znaczeniu jako sposób na decentralizację produkcji energii, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz wzmocnienie roli obywateli i społeczności lokalnych w procesie zarządzania energią. Artykuł ten przedstawia, jak UE promuje energetykę obywatelską, jakie instrumenty prawne i finansowe są stosowane oraz jakie konkretne inicjatywy i projekty są realizowane w ramach tego obszaru.

  • 1
  • 2
Strona 1 z 2

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30