Winston Churchill powiedział „To my kształtujemy nasze mieszkania, a potem nasze mieszkania kształtują nas.” Cytat ten można odczytać w kontekście każdego indywidualnego mieszkania i osób w nim mieszkających, ale też w kontekście systemowym – my, czyli społeczeństwo; my, czyli aktywistki i aktywiści; my, czyli organizacje pozarządowe; my, czyli obywatelki i obywatele. To jak kształtujemy system mieszkaniowy ma wpływ na to, jak system kształtuje nas i jak będziekształtować kolejne pokolenia.
Niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, zwłaszcza młodszej generacji, to jeden z najważniejszych problemów społecznych w Polsce. Nie poradziły sobie z nim dotąd żadne siły polityczne od prawa do lewa i w bok, mimo buńczucznych często zapowiedzi i ambitnych planów, ogłaszanych w ostatnich 30 latach. Podejmujemy ten temat na kolejnym webinarium KRM, w najbliższy wtorek, 16 listopada br..
Nasza 7 Teza Miejska brzmi:
„Miasto ma zapewniać mieszkania dostępne dla najliczniejszej grupy przeciętnie zamożnych mieszkanek i mieszkańców – lokale komunalne oraz lokale w budynkach prywatnych.
Polityka mieszkaniowa ma gwarantować mieszkania socjalne najuboższym, obronę praw lokatorek i lokatorów, zaangażowanie miasta w powstawanie dostępnych mieszkań na wynajem i podnoszenie jakości istniejącego zasobu komunalnego. Dość monopolu komercyjnego budownictwa deweloperskiego mieszkań na sprzedaż na kredyt, ograniczającego dostęp do mieszkania dużym grupom ludności”.
Jakie są możliwości realizacji tych naszych postulatów?
Porozmawiamy o mieszkalnictwie z perspektywy nowej Krajowej Polityki Miejskiej oraz doświadczeń miasta mniejszego.
W dyskusji udział wezmą Alina Muzioł-Węcławowicz (Instytu Rozwoju Miast i Regionów, Politechnika Warszawska) oraz Piotr Murawski (Zastępca Burmistrza Miasta Chełmno). Spotkanie prowadzi Grażyna Czajkowska (Fundacja Kocham Sopot, Komisja Rewizyjna Kongresu Ruchów Miejskich).
Żeby wziąć udział w webinarium kliknij poniższy link:
https://kongresruchowmiejskich.clickmeeting.com/mieszkania-dostepne?fbclid
ID wydarzenia: 271-233-782
Alina Muzioł-Węcławowicz
z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiów doktoranckich w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im prof. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz studium języka angielskiego w Joseph Priestley College w Leeds i studiów podyplomowych z zakresu bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Ekspertka w Departamencie Budownictwa Społecznego Banku Gospodarstwa Krajowego. Prowadzi zajęcia dla studentów na kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jest członkiem założycielem stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. Ekspertka Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Piotr Murawski
Absolwent gospodarki przestrzennej oraz ochrony środowiska na Uniwersytecie Gdańskim, były Prezes Stowarzyszenia NIJO zajmującego się aktywizacją społeczną i animacją kulturową mieszkanek i mieszkańców kujawsko-pomorskiego Chełmna, były dyrektor wydarzenia społeczno-kulturalnego Perspektywy – 9 Hills Festival.
Obecnie Zastępca Burmistrza Miasta Chełmna. Obszarem priorytetowym w działaniach miasta jest polityka mieszkaniowa i rozwoju przestrzennego miasta, w ramach której koordynował działania zwieńczone powołaniem Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Sp. z o.o.
Grażyna Czajkowska
Sopocianka, ekonomistka, przedsiębiorczyni, współzarządza rodzinną firmą. Radna miejska III kadencji. Propagatorka instrumentów partycypacyjnych wśród mieszkańców, ostatnio w procesach planowania przestrzennego. W 2011 w sopockiej Radzie Miasta kierowała komisją, która przygotowała pierwszy w Polsce budżet obywatelski. Zachęca do zmiany tradycyjnych nawyków poruszania się po mieście na rzecz komunikacji pieszo–rowerowej i transportu publicznego. Społecznie zaangażowana – od 10 lat w pracę Fundacji Rozwoju Kocham Sopot, której obecnie jest prezeską.
Serdecznie zapraszamy!
W Polsce w ciągu ostatnich miesięcy-roku zmarła rekordowa liczba mieszkańców, najwięcej od II wojny światowej. W marcu liczba tzw. zgonów „nadmiarowych” przekroczyła 105 tys. plus ponad 70 tys. zmarłych od covida. Władza nie ogłasza jednak żałoby, tylko demonstruje „ucieczkę do przodu” – ogłasza polityczny pakiet zamierzeń na najbliższe lata, zawierający marchewkę wyborczą dla pozyskania/zatrzymania zwolenników. Jego częścią jest stara, czyli nowa (anty)koncepcja w zakresie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Jest to najpoważniejszy, przewlekle nierozwiązany problem miejski. I najpewniej takim pozostanie.
W ostatnich dniach Kongres Ruchów Miejskich poparł Stanowisko Fundacji HABITAT for HUMANITY POLAND, zawierające propozycje uzupełnień i poprawek do rządowego projektu ustawy nadającej formę prawną Społecznym Agencjom Najmu. Ma to być bezinwestycyjny sposób odczuwalnego zwiększenia liczby mieszkań dostępnych dla osób, których nie stać na najem komercyjny, a tym bardziej na kupienie mieszkania. Rozwiązanie problemu niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych Kongres uważa za jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją polskie miasta – mówi o tym Teza 7. Tez Miejskich KRM.
Lista spraw znajdujących się na agendach ruchów lokatorskich jest długa. Otwierają ją nielegalne eksmisje i wątpliwa prawnie i krzywdząca społecznie reprywatyzacja. Na porządku dziennym są niezasadne odmowy przyznawania lokali z zasobu publicznego, a kolejki osób oczekujących na mieszkania ciągną się w nieskończoność. Wreszcie, gdy ktoś już mieszkanie otrzyma, panujące w nim warunki nierzadko stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi.
Wspólnota mieszkaniowa to jedna z najmniejszych form organizacji lokalnej społeczności. Dość wspomnieć, że wspólnotę mieszkaniową mogą tworzyć już mieszkańcy jednego bloku. W Polsce takich i innych wspólnot są dziesiątki tysięcy. Podobnie jest w przypadku bloku przy ulicy Włókienniczej 17 w Białymstoku.