Nasi goście, Ukraińcy uciekający przed wojną i szukający schronienia w Polsce, przybywają często z dziećmi, także w wieku szkolnym. On powinny móc kontynuować naukę w przyzwoitych warunkach! Społeczny apel w tej sprawie do MEN, wspierany także przez Kongres Ruchów Miejskich.
Kongres Ruchów Miejskich dzisiejszą uchwałą zarządu przyłączył się do Oświadczenia Solidarności z Ukrainą polskich organizacji społecznych. Obecnie blisko trzysta organizacji podpisało się pod tym Oświadczeniem. Można to nadal zrobić, do poniedziałku, 28 lutego pod tym linkiem. Jest tam też aktualizowana na bieżąco lista sygnatariuszy.
Kongres Ruchów Miejskich decyzją zarządu przyłączył się do Apelu licznych organizacji społecznych, polskich i zagranicznych, skierowanego do liderów Unii Europejskiej o zadziałanie na rzecz wstrzymania budowy muru w Puszczy Białowieskiej na granicy polsko-białoruskiej, która właśnie się zaczyna. Mur ma mieć ponad 180 km długości, ponad 5 metrów wysokości plus metr drutów kolczastych, będzie kosztował pond 1,5 mld PLN i kompletnie zakłóci funkcjonowanie ekosystemu tego wybitnie cennego przyrodniczo obszaru.
Nie tak dawna deforma systemu oświaty uderzająca w szanse edukacyjne zwłaszcza młodzieży o niższym kapitale kulturowym i intelektualnym, ma znaleźć swoją kontynuację w formie zmian prawa oświatowego zwanych Lex Czarnek. Mają one podporządkowywać szkołę publiczną administracji rządowej upartyjnionego, coraz bardziej zcentralizowanego państwa i realizować krucjatę ideologiczną w duchu nacjonalistycznego, przykościelnego konserwatyzmu. Nie ma na to zgody!
W Kaliszu, najstarszym polskim mieście, w XIII w. ustanowione zostały na stulecia dobrosąsiedzkie, wzajemne stosunki między Polakami a Żydami na całości ziem polskich, w formie STATUTU KALISKIEGO. Jako ruchy miejskie czujemy się spadkobiercami tej wspaniałej miejskiej tradycji, co znajduje wyraz w Tezach Miejskich KRM, i jesteśmy z niej dumni. Zwłaszcza dlatego protestujemy przeciw nazistowskiej w formie (palenie ksiąg) awanturze skrajnej, antysemickiej prawicy w Święto Niepodległości 11 listopada na ulicach miasta. Jednocześnie solidaryzujemy się z mieszkańcami Kalisza, którzy masowo odcięli się od tej antysemickiej awantury.
Prezentujemy "Stanowisko Zespołu Ekspertów Samorządowych Fundacji im. Stefana Batorego w sprawie odwrotu od samorządności w projektach Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy", które jest jednocześnie stanowiskiem Kongresu Ruchów Miejskich, podpisanym m.in. przez prezes zarządu KRM, Martę Bejnar-Bejnarowicz.
W ostatnich dniach Kongres Ruchów Miejskich poparł Stanowisko Fundacji HABITAT for HUMANITY POLAND, zawierające propozycje uzupełnień i poprawek do rządowego projektu ustawy nadającej formę prawną Społecznym Agencjom Najmu. Ma to być bezinwestycyjny sposób odczuwalnego zwiększenia liczby mieszkań dostępnych dla osób, których nie stać na najem komercyjny, a tym bardziej na kupienie mieszkania. Rozwiązanie problemu niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych Kongres uważa za jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją polskie miasta – mówi o tym Teza 7. Tez Miejskich KRM.
Jedenaście organizacji społecznych, w tym Kongres Ruchów Miejskich, popierają Petycję złożoną z inicjatywy Stowarzyszenia BoMiasto z Katowic do liderów władz samorządowych Województwa Śląskiego w sprawie smogu.
Kongres Ruchów Miejskich wraz z 61 innymi organizacjami społecznymi, ogólnokrajowymi i lokalnymi, podpisał się pod petycją do I Prezes Sądu Najwyższego o wycofanie jej wniosku do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustawy o dostępie do informacji publicznej. Równolegle Petycję podpisują także liczne osoby fizyczne.
Obecnie programowana jest perspektywa finansowej polityki rozdysponowywania funduszy Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Strategię wykorzystania tych funduszy określa Umowa Partnerstwa. Sto kilkadziesiąt polskich organizacji społecznych, w tym kilkanaście federacji (związków stowarzyszeń), w tym Kongres Ruchów Miejskich, wystosowało do polskich władz pakiet kluczowych postulatów dotyczących treści Umowy Partnerstwa oraz sposobu jej ustalania.