Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Patriotyzm? Od walki z wrogiem do dobrego życia

17 luty 2022

W ostatni wtorek, 15 lutego br. w cyklu webinariów Kongresu Ruchów Miejskich odbyliśmy pod tym tytułem debatę z udziałem profesora Rafała Matyi, zainspirowaną jego nową książką „Miejski grunt”, omówioną już tutaj.

 

W swojej poprzedniej książce pt. „Wyjście awaryjne” Rafał Matyja postulował, by opowiedzieć naszą historię na nowo, nie przez pryzmat podbojów i powstań, ale budowy miast, tworzenia instytucji, ewolucji stylu życia. Nie tylko z perspektywy Warszawy, ale też Śląska, Pomorza czy Małopolski. Dopiero takie ujęcie, zdecentralizowane i skupione na modernizacji, pozwoli nam lepiej zrozumieć miejsce, w którym żyjemy, i to, kim jesteśmy.

W „Miejskim gruncie” autor podejmuje postawione przez siebie wyzwanie i opowiada fascynującą historię naszych ziem, ze szczególnym uwzględnieniem miast, w kontekście rozwoju całej Europy. Czerpie z setek trudno dostępnych źródeł, zestawia dane, pozwala wyobrazić sobie, jak tworzyły się zręby nowoczesności i jak to wpływało na codzienne życie mieszkańców – od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację. Równolegle z opowieścią historyczną, obfitującą w barwne, nieraz zdumiewające przykłady, autor rozwija refleksję nad tym, co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo.

Jak sam pisze:
„Od trzydziestu lat trwa fascynujący proces odzyskiwania tego, co wydawało się marginalne – odzyskiwania przestrzeni, miejskich tożsamości, wiedzy o historii murów i ludzi. Proces, który dopiero się zaczął – od narodzin samorządu terytorialnego, małej prywatyzacji, przez pojawienie się ruchów miejskich i różnych form nowej obecności w przestrzeni miasta.”

Uczestnicy debaty:

Rafał Matyja
Ur. w1967 roku, politolog i publicysta, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Napisał m.in. „Państwo, czyli kłopot” (2009), „Konserwatyzm po komunizmie” (2009), „Rywalizacja polityczna w Polsce” (2013), „Wyjście awaryjne” (2018).

Lech Mergler
Społecznik z Poznania, zawód wyuczony inżynier, potem wydawca i publicysta. Współtwórca stowarzyszeń My-Poznaniacy i Prawo do Miasta. Współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich w 2011 r. w Poznaniu, prezes zarządu Kongresu w latach 2016-2019.

Marcin Skrzypek
Anglista, od 1992 muzyk Orkiestry św. Mikołaja, od 1998 roku animator kultury w Ośrodku „Brama Grodzka Teatr NN”, gdzie obecnie zajmuje się programem staży i praktyk oraz Forum Kultury Przestrzeni. Współtwórca lubelskiego Porozumienia Rowerowego i Pieszego Lublina. Autor „Atlasu sytuacji pieszych”. Członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego.

Prowadzenie:

Paweł Górny
Członek zarządu Kongresu Ruchów Miejskich oraz przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy. Absolwent socjologii i politologii, a także Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz Zarządzania Miastem na SGH. Działa m.in. w Radzie ds. Partycypacji Społecznej przy Prezydencie Bydgoszczy i miejskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.

Post scriptum
W załączniku materiały przygotowujące rozmowę

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30