Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Polityka miejska w Polsce – debata parlamentarzystów

15 grudzień 2021

We wtorek, 21 grudnia br. kończymy ten 10-ty, jubileuszowy rok działania Kongresu Ruchów Miejskich bardzo poważnie – debatą poświęconą tematom dla nas najważniejszym, z udziałem ludzi poważnych w poważnej sytuacji w kraju i w samorządach, w naszych miastach. Zarezerwujcie sobie godziny od 18:00 do 19:30.

 Zapraszamy parlamentarzystów i parlamentarzystki do udziału w debacie o realizacji i wyzwaniach polityki miejskiej w Polsce.

W szczególności – do dyskusji o następujących zagadnieniach:

  • założenia zaktualizowanej Polityki Miejskiej, w szczególności mieszkalnictwo oraz małe i średnie miasta a metropolie,
  • miasta w Koncepcji Rozwoju Kraju 2050,
  • Nowy Ład a miasta, w tym finansowanie działalności samorządu,
  • polityka klimatyczna.

Link do debaty: https://kongresruchowmiejskich.clickmeeting.com/polityka-miejska-w-polsce

Meeting id:733-863-459

UCZESTNICY

Hanna Gill-Piątek
Łodzianka. Posłanka na Sejm RP IX kadencji. Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050. Członkini Rady Metropolitalnego Kongresu Rewitalizacji i Rady Programowej Kongresu Kobiet. Działaczka Kongresu Ruchów Miejskich. Absolwentka ASP, graficzka, publicystka. Współautorka książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci” z Henryką Krzywonos. Prowadziła Świetlicę Krytyki Politycznej w Łodzi. Działała na rzecz lokatorów i przeciw niesprawiedliwym eksmisjom najpierw jako aktywistka, potem w łódzkim samorządzie. Prowadząc ministerialny projekt, stworzyła pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji. Zawodowo doradzała miastom w programach rewitalizacyjnych.
W Sejmie pracuje w Komisji Infrastruktury, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Podkomisji stałej do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, wcześniej również Komisji Finansów Publicznych. Członkini licznych zespołów parlamentarnych, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Miast i Wiceprzewodnicząca Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego, założycielka Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Puszczy Białowieskiej i innych terenów cennych przyrodniczo, członkini Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+, a także Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet. 
Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi i ruchem Polska 2050 zaangażowana w dziesiątki interwencji i inicjatyw w całej Polsce, od spraw pracowników kultury i emerytów, dobrostanu zwierząt i ochrony lasów naturalnych, poprzez prawo do mieszkania, ład przestrzenny i bezpieczeństwo pieszych, po prawa pacjentów.

Dr Anita Kucharska-Dziedzic
doktora literaturoznawstwa, posłanka na Sejm RP, wiceszefowa Komisji Ustawodawczej, wiceszefowa Nowej Lewicy. Ma 49 lat i pochodzi z Kluczborka. Po studiach zamieszkała z mężem w Zielonej Górze i tam zapuściła korzenie, sadząc drzewa i rodząc syna. Jest nauczycielką akademicką i edukatorką społeczną. Współzałożycielka BABY – stowarzyszenia kobiet, które pracuje na rzecz kobiet świadcząc pomoc prawną, psychologiczną, oferując terapię i edukację. Za działalność w BABIE została odznaczona Oskarem polskiego biznesu – Nagrodą Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Przyznana została jej także Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.
Współtworzyła i była przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego. Twierdzi, że wierzy w sektor organizacji pozarządowych, jego siłę i potencjał. Za działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego Prezydent RP odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi. Działa w ruchach miejskich. Z ich ramienia została w 2018 roku radną miejską w Zielonej Górze.
Uwielbia wodę. Co roku jako wilczyca zalewowa pływa z przyjaciółkami po Zalewie Szczecińskim. Hoduje storczyki, gdyż jak mówi „ma rękę do kwiatów”. Wierzy w równowagę i balans, życie w zgodzie z naturą i przyrodą. Twierdzi, że robi wszystko, by jej syn żył w lepszym świecie, lepszej Polsce i lepszej Europie, by doświadczył takiej zmiany, jakiej Polacy doświadczyli w 1989 roku. Jeżeli czegoś nie znosi, to smrodu, zwłaszcza przemysłowych hodowli zwierząt. Nie lubi też zaduchu, dlatego twierdzi, że Polakom potrzeba świeżego powietrza – dosłownie i w przenośni.

Krystyna Sibińska
Inżynier budownictwa, samorządowiec i polityk, posłanka Platformy Obywatelskiej. 
Absolwentka Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej, a także podyplomowych studiów z zarządzania projektami europejskimi oraz prawa administracyjnego i samorządowego na Uniwersytecie Szczecińskim.
W latach 1985-2002 związana z gorzowskim „Gobexem”, gdzie awansowała na stanowisko zastępcy dyrektora ds. przygotowania produkcji.  W latach 2002-2011 pracowała na stanowisku kierownika Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miasta i Gminy w Witnicy. W 2006 roku uzyskała mandat do Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Od 2008 roku kierowała jej pracami jak przewodnicząca Rady Miasta. Z inicjatywy klubu radnych Platformy Obywatelskiej, Gorzów Wielkopolski, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, wprowadził budżet obywatelski.
W wyborach parlamentarnych w 2011 roku została wybrana z listy PO posłanką na Sejm RP, a mandat poselski, po wyborach w 2015 i 2019 roku, sprawuje do dzisiaj. W tym czasie zasiadała m.in. w Komisji Infrastruktury (przez trzy kadencje), Komisji Finansów Publicznych, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Polityki Senioralnej.  W VII kadencji przewodniczyła pracom Podkomisji stałej ds. rozwoju i rewitalizacji miast, których efektem była ustawa o rewitalizacji.
W obecnej kadencji jest przewodniczącą Podkomisji stałej do spraw monitorowania wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w zakresie infrastruktury oraz wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Rewitalizacji Miast i Parlamentarnego Zespołu ds. Miast.

Dr Władysław Teofil Bartoszewski
Jest posłem na Sejm RP od 2019 roku kiedy uzyskał mandat z listy PSL Koalicji Polskiej w Warszawie. Jest członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, członkiem Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej oraz Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej. W.T. Bartoszewski, po uzyskaniu doktoratu na Uniwersytecie w Cambridge był samodzielnym pracownikiem naukowym na Uniwersytetach w Oksfordzie i Warwick. Pełnił również funkcje prezesa i członka zarządu w Polsce w międzynarodowych instytucjach finansowych (JP Morgan, ING Barings, Credit Suisse).

PROWADZENIE:

Marta Jaskulska
Prezeska zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, dr socjologii, aktywistka miejska i wykładowczyni. Prezeska Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywni Lokalnie. Zawodowo związana z Katedrą Socjologii Kultury i Komunikowania na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Doświadczenie zdobywała pracując w sektorze publicznym i prywatnym. Bada, projektuje i prowadzi procesy partycypacji publicznej, przede wszystkim w procesach planowania przestrzennego i rewitalizacji. Autorka kilkunastu publikacji z zakresu socjologii miasta i partycypacji publicznej.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30