Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

KRM na World Urban Forum – Katowice 2022

17 czerwiec 2022

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum, WUF) to najważniejsza światowa konferencja poświęcona zrównoważonej urbanizacji. Forum powstało w 2001 roku z inicjatywy ONZ, aby zbadać i stawić czoła jednemu z najbardziej palących problemów, z jakimi boryka się współczesny świat: gwałtownej urbanizacji i jej wpływu na społeczności, miasta, gospodarki, zmiany klimatyczne i politykę.

Pierwsze WUF odbyło się w Nairobi w Kenii w 2002 roku i od tego czasu odbywa się na całym świecie. W 2022 roku 11 edycja WUF odbywa się w Katowicach. Za organizację odpowiadają: UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP i Miasto Katowice.

W WUF uczestniczyć będzie ponad 18 tys. osób z 166 krajów. Wśród tysięcy osób spodziewanych na WUF11, znajdą się przedstawiciele władz krajowych, regionalnych i lokalnych, naukowcy, przedsiębiorcy, liderzy społeczności, urbaniści i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Nie może więc także zabraknąć Kongresu Ruchów Miejskich.

Gdzie możecie nas spotkać? Na stoisku KRM w UrbanExpo i w serii paneli dyskusyjnych w Urbanexpo (Hala 2.1).
Link do wydarzenia: https://wuf.unhabitat.org/

27 CZERWCA, PONIEDZIAŁEK

Godz. 12:00

FUNDACJA RODZIC W MIEŚCIE
Ulice dla dzieci jako narzędzie tworzenia zrównoważonych miast

OPIS PANELU:
Szeroki i postępujący rozwój urbanistyki samochodowej wciąż wypycha dzieci z ulic, choć przez wiele lat wykorzystywały one te miejsca do spacerów, jazdy na rowerach, zabawy i nauki życia społecznego. Samochody zajmują coraz więcej przestrzeni publicznej, ponieważ poruszanie się nimi i parkowanie wymaga rozbudowanej infrastruktury. Hałas i zanieczyszczone powietrze są szczególnie groźne dla najmłodszych. Rosnąca obecność samochodów i zagrożenie, które sprawiają, to jednocześnie najczęstszy problem rodziców w kontekście samodzielnego podróżowanie dzieci do szkoły. Jednocześnie szacunki pokazują, że do 2050 r. 70% światowej populacji będzie żyło na terenach zurbanizowanych.
Jak tworzyć miasta, które będą na tyle dobrymi miejscami do życia, że ludzi będą świadomie wybierać je jako swoje miejsce zamieszkania? W jaki sposób zatrzymać postępującą suburbanizację, wywoływaną szczególnie przez rodziców, którzy szukają spokojnych i bardziej zielonych terenów dla swoich dzieci, jednocześnie pogłębiając szereg problemów komunikacyjnych, społecznych i środowiskowych?
Wielu polityków, działaczy i projektantów stara się przeciwdziałać degradacji miejskich ulic, realizując nie tylko kampanie społeczne, ale także doraźne lub trwałe przebudowy. Jednym z narzędzi tych działań są szkolne ulice. Koncept w Polsce praktycznie nieznany i wywołujący wiele kontrowersji. W Europie powszechny, systematycznie tworzony przez świadomych i odpowiedzialnych włodarzy.
Podczas panelu chcemy pokazać różne podejścia do tworzenia szkolnych ulic i porozmawiać o realności i konieczności ich wprowadzenia w Polsce. Pokażemy dobre praktyki krajowe i zagraniczne, w których walory ekologiczne, społeczne i estetyczne przestrzeni publicznych mają ogromne znaczenie.
Zapraszamy do dyskusji, która obejmuje szerokie wątki nie tylko ekologiczne, ale również partycypacyjne, społeczne i edukacyjne.

UCZESTNICY PANELU:
Agnieszka Krzyżak-Pitura, Fundacja Rodzic w mieście
Magda Kubecka, Fundacja „Na Miejscu”
Paweł Jaworski, filozof i urbanista, @ExperimentalUrbanism

PROWADZENIE:
Dorota Kupper, Fundacja Wzornictwo i Ład


29 CZERWCA, ŚRODA

Godz. 10:00

MACIEJ JAKUB ZAWADZKI,
Wirtualne kopie miast jako narzędzie partycypacji

O WYDARZENIU:
Technologia może być narzędziem do usprawnienia partycypacji społecznej i komunikacji mieszkańcom planów samorządów miejskich. Projekcje w rozszerzonej rzeczywistości mogą być dostępne dla każdego użytkownika miasta – wystarczy telefon w kieszeni by zobaczyć np. proponowaną zabudowę w nowym planie miejskim czy design mebli miejskich na który zagłosujemy w budżecie partycypacyjnym.
W przedstawianiu w dużej skali danych istotnych dla mieszkańców – takich jak jakość powietrza czy temperatury tzw. wysp ciepła w mieście albo wizje zagospodarowania kontrowersyjnych obszarów związanych np. z komunikacją, koniecznością poszerzenia lub zwężenia arterii – pomogą tzw. bliźniaki cyfrowe czyli wirtualne kopie miast.
Ich możliwości są nieograniczone. Nakreślenie wizji rozwoju na najbliższe 50 lat może być udostępnione w przystępny, atrakcyjny i angażujący sposób.
Digital Twins to symulacje, a właściwie praktyczne gry miejskie, które powstają już w wielu miejscach na świecie i w Europie, by również testować rozwiązania na dużą skalę. Wszystko po to by usprawnić funkcjonowanie tkanki miasta . BuildingVR tworzy ich polskie odpowiedniki.

O PROWADZĄCYM:
Maciej Jakub Zawadzki przed założeniem w 2013 roku biura MJZ w Warszawie zdobywał doświadczenie w najbardziej renomowanych biurach architektonicznych na całym świecie, w tym m.in. BjarkeIngelsGroup BIG z siedzibą w Kopenhadze czy MVRDV w Rotterdamie. Jest współautorem i pomysłodawcą nagrodzonych w konkursie a następnie zrealizowanych projektów stoku narciarskiego na czynnej spalarni śmieci w Kopenhadze w Danii (w ramach BIG architekci), domu towarowego Chongwenmen M-Cube nieopodal bramy Zakazanego Miasta w Pekinie w Chinach (MVRDV) czyWieży Kontroli Lotów w Łodzi (SDA).
W swojej międzynarodowej praktyce MJZ Architects działa w wielokulturowych zespołach o zasięgu globalnym. Praca w biurze ma charakter interdyscyplinarny, łącząc kulturę, naukę i technologię, aby zapewnić najlepszą wydajność projektowanych budynków ich użytkownikom, sąsiednim otoczeniom i całym miastom, w których się znajdują. MJZ stało się z czasem znane z tworzenia innowacyjnych koncepcji, takich jak konstrukcja zbierająca wodę deszczową a zarazem odporna na trzęsienia ziemi w Taichung na Tajwanie lub stacja benzynowa, którą w ciągu kilku dni można zaadaptować na stację ładowania.
Za opracowanie nowatorskich rozwiązań przyznano MJZ wiele prestiżowych nagród takich jak International Architecture Awards w 2016 r., German Design Award w 2018 i 2020 r. oraz dwukrotnie nominowano do nagrody na najlepszy budynek świata WAF World Building of the YearAward.
Dodatkowym wyróżnieniem była możliwość oficjalnej prezentacji na Biennale Światowej Architektury w Wenecji w 2012 i 2016 roku. Technologie takie jak AR, VR i AI są wykorzystywane w codziennej pracy biura w dziale technologicznym BuildingVR w celu usprawnienia procesu projektowania i jakości komunikowania pomysłów kreatywnych lub inwestycyjnych.
W 2017 roku Maciej Jakub Zawadzki założył miejski think-tank Laboratory for Urban Research Education LURE, który koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych, aby zapewnić odpowiedzi na nadchodzące wyzwania w miastach. Od 2021 stowarzyszenie jest oficjalnym partnerem dwóch inicjatyw stworzonych i wspieranych przez Komisję Europejską – New European Bauhaus oraz Covenant of Mayors for Climate Energy.
Maciej Jakub Zawadzki jest jedynym polskim członkiem Międzynarodowej Akademii Architektury IAA z tytułem profesora.

Godz. 11:00

COOPTECH HUB
Cyfrowa spółdzielczość jako alternatywa dla korporacyjnego smart city

OPIS WYDARZENIA:
Nowe technologię są obecnie stałym elementem miast. Inteligentne czujniki, rowery i hulajnogi wynajmowane przez aplikację czy cyfrowe rozwiązania dla stref płatnego parkowania. Mimo że przestrzeń miejska jest bardzo realna to poruszając się po niej coraz częściej przebywamy jednocześnie w przestrzeni cyfrowej. Dzieje się to także w każdym momencie, kiedy wyjmujemy telefon, żeby na sklepowej czy kawiarnianej aplikacji dołożyć nowe punkty do naszej karty lojalnościowej. Kiedy zamawiamy taksówkę albo jedzenie z dowozem. Żyjemy w hybrydowym świecie.
Jednak o ile już nikt nie kwestionuje, że jako mieszkankom i mieszkańcom należy nam się prawo do miasta w jego materialnej odsłonie, to wciąż za mało rozmawiamy o tym, kto powinien nie tylko zarządzać, ale również zarabiać na rozwoju miejskich przestrzeni cyfrowych. Jakby w Polsce wciąż oczywiste było, że globalny kapitał ma być jedynym beneficjentem naszego hybrydowego stylu życia. Tymczasem tak być nie musi. Na świecie powstaje coraz więcej cyfrowych spółdzielni, które wchodzą w takie obszary jak przewozy taksówkami, turystyka, tworzenie baz muzycznych czy zdjęciowych, koordynacja pomocy społecznych czy wiele innych.
W prezentacji pokażemy jak może wyglądać alternatywa dla smart city, na którym zarabiają głównie korporacje. Oraz jak tworzyć modele rozwojowe, gdzie to my – mieszkanki i mieszkańcy miast – będziemy mogli inwestować w rozwiązania technologiczne, z których korzystamy codziennie. Technologia, z której korzystamy na co dzień może być dla nas nie tylko udogodnieniem, ale również przestrzenią lokowania naszych oszczędności.

O PROWADZĄCYCH:
Joanna Erbel – socjolożka, działaczka miejska i ekspertka. Założycielka Fundacji Blisko zajmującej się wspieraniem aktywności lokalnych i innowacji mieszkaniowych. Liderka Klubu samorządowego CoopTech Hub. Koordynowała prace nad przygotowaniem programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. Członkini grupy Laboratorium Rynku Najmu. Autorka książek: „Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej" oraz "Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze".
Tomasz Janas – wizjoner i strateg, ekonomista, pasjonat problematyki social/ sharedvalue i ekonomii behawioralnej. Zdobył wieloletnie doświadczenie pełniąc funkcje kierownicze w bankowości, samorządach i administracji centralnej. Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni PLZ. Od 15 lat założyciel i prezes Leonardo SA, spółki zajmującej się venture building. Realizuje projekty technologiczne na kontynentach: europejskim, APAC oraz afrykańskim.

30 CZERWCA, CZWARTEK

Godz. 10:00
Warsztaty z British Council


PANELE i DEBATY


26 CZERWCA 2022, NIEDZIELA

Godz. 11:00-18:00

Grassroots Assembly, ICC: Voices from Cities
Room A

W dyskusji o roli organizacji społecznych w rozwoju miast udział wezmą członkowie Komisji Rewizyjnej KRM: Grażyna Czajkowska i przewodniczący Witold Gawda.
Link do wydarzenia: https://wuf.unhabitat.org/event/grassroots-assembly


27 CZERWCA 2022, PONIEDZIAŁEK

Godz. 13:30

Urban Movements – Network for Building Good Cities
Multifunction Hall Room 14

O WYDARZENIU:
The Congress of Urban Movementsis a long-term, grassroots and voluntary agreement of over 50 local social organizations from over twenty Polish cities. We act together for over 10 years.
We have our manifesto – URBAN THESIS, our common values and goals. We are the only association of this type in Poland and one of the few in Europe. We work for the good life in the city, a green, democratically managed and fair city. What our cities are and can be does not depend only on the actions of local authorities and residents. In many areas, it is national legal regulations, policies, functioning institutions that hinder the sustainable development of cities, pro-social and fair. So we organized ourselves to overcome such barriers together.
We want to start a discussion on the creation of a European network of urban movements, which will be a place for the exchange of experiences and good practices, and an organization acting for the sake of urban policies on a trans national scale. We want to conduct a networking event on developing the most important challenges for cities from the perspective of urban activists. We want to start by presenting the history of the Congress, the challenges and problems we encountered. And then, in the form of a workshop, work with the participants of the event to find challenges and ways we can overcome them as a representatives of civil society to different kinds of towns and cities. We’d like to focus on local (eg. citizens participation in creating urban spaces), national (eg. National Urban Policy) and European level (eg. Cohesion policy). Representatives of member organizations of the Congress of Urban Movements and scientists associated with the Congress will be invited to co-conduct the workshops.

OBJECTIVES:

  1. To start a transnational partnership of grassroots organizations and local activists to fight for better cities and promote the role of cities in fast changing world.
  2. To create an alliance to lobby for good urban policies and solutions.
  3. To share experiences and good practice on urban planning and governance from perspective of grassroots organizations and local activists.
  4. To promote long-term programmatic approaches that support grassroots organizations and local activists to develop appropriate policy frameworks, strengthen local skills and capacity.
  5. To create a platform for dialogue and communication for grassroots organizations and local activists.

Link do wydarzenia: https://cutt.ly/cKtyCWw


28 CZERWCA 2022, WTOREK

Godz. 10:15

Green City Summary Discussion
European Track Room

Prezeska zarządu Kongresu Ruchów Miejskich Marta Jaskulska poprowadzi dyskusję podsumowującą panele w ścieżce europejskiej „Zielone miasta”.
Link do wydarzenia:https://cutt.ly/OKfKbYU


30 CZERWCA 2022, CZWARTEK

Godz. 13:30

Civil Society and Grassroots Organizations Roundtable
Roundtable Room 1

W debacie przy okrągłym stole o organizacja społecznych rozmawiać będzie Patryk Białas, wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich.
Link do wydarzenia: https://wuf.unhabitat.org/event/civil-society-and-grassroots-organisations-roundtable

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30