Agnieszka Krzyżak-Pitura

Fundacja Rodzic w Mieście Warszawa

Założycielka i prezeska Fundacji Rodzic w Mieście. Działa na rzecz miast dobrych do życia dla rodzin z dziećmi, miast demokratycznych i miast praw człowieka. Zajmuje się rozwojem koncepcji „szkolnych ulic” i „ulic dla dzieci” jako narzędzia realizowania polityk miejskich z obszaru zrównoważonej mobilności, czystego powietrza, włączenia społecznego. Ekspertka Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mobilności m.st. Warszawy, grupy roboczej Placemaking Europe Kids, grupy tematycznej „Metropolia w ruchu” pracującej nad strategią rozwoju Metropolii Warszawskiej 2040, grupy roboczej „Społeczeństwo” opracowującej Koncepcję Rozwoju Kraju 2050, członkini zarządu Kongresu Ruchów Miejskich. Zasiadała w Radzie Warszawskiego Transportu Publicznego. Współpracuje z Clean Cities Campaign (Koalicją na Rzecz Czystych Miast).

Sto propozycji dla lepszych miast.

04 październik 2023

Przedstawiciele Kongresu Ruchów Miejskich – Witold  Gawda i Agnieszka Krzyżak-Pitura – uczestniczyli w pracach nad Miejską Agendą Parlamentarną, która 3 października br. została złożona na ręce kandydatów do parlamentu.

 Miejska Agenda Parlamentarna to owoc wielomiesięcznej pracy szerokiej koalicji ruchów miejskich z całej Polski, koordynowanej przez Akcję Ratunkową dla Krakowa. Nad dokumentem warsztatowo pracowali przedstawiciele Łodzi, Warszawy, Szczecina, Krakowa i Wrocławia i Pruszcza Gdańskiego, w tym członkowie Kongresu Ruchów Miejskich: Miasto Jest Nasze, Łódź Cała na Przód, Akcja Miasto oraz Fundacja Rodzic w mieście.

Raport obejmuje sześć kluczowych obszarów:
I: Zieleń, woda i czyste powietrze, czyli # Zielono-błękitna infrastruktura krytyczna
II: Mieszkalnictwo, czyli # Dach nad głową konstytucyjnym prawem człowieka
III: Przestrzeń miejska, czyli # Miasto łatwe w obsłudze
IV: Mobilność, czyli # Nie tylko samochód
V: Sprawny samorząd, czyli # Miasta w rękach ludzi
VI: Hałas w mieście, czyli walczymy ze smogiem akustycznym

Raport zawiera zarówno kierunki, w których warto kierować rządowe programy, jak i konkretne rozwiązania legislacyjne.

Pełna wersja raportu w załączeniu.

Relacja z premiery Miejskiej Agendy Parlamentarnej do obejrzenia można tutaj

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30