Andrzej Wierzbicki

Działacz miejski z miasta metropolitalnego, zaangażowany w ruchy miejskie od samego początku, a nawet wcześniej.  

Think tank PRACOWNIA ZMIANY już działa!

18 sierpień 2021

Kilka dni temu przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze z Warszawy, wiodący polski ruch miejski, został powołany w formule fundacji think tank PRACOWNIA ZMIANY. Pierwszy projekt Pracowni nazywa się „Odbetonowani” i dotyczy pomysłów zmian na centralnych placach w pięciu polskich miastach, które w powszechnym przekonaniu mogą być zagrożone „betonozą”.

 Miasto Jest Nasze prowadzi działalność już od ośmiu lat. Zdobyło w tym czasie szereg doświadczeń w rozwiązywaniu szerokiego zakresu miejskich problemów: od reprywatyzacji kamienic (głośne początki), przez kwestie społeczne, związane z samorządnością i partycypacją mieszkańców w demokracji miejskiej, po problemy komunikacji, zieleni, zagospodarowania przestrzennego, środowiska, smogu, jakości życia itd. Te doświadczenia, nabyte w ich toku kompetencje eksperckie i wypracowane przez lata zasoby Stowarzyszenie postanowiło wykorzystać do systematycznego doradztwa i wspierania organizacji społecznych, samorządów miast i firm w różnych, pozastołecznych miastach. Chodzi o innowacje na rzecz wdrażania rozwiązań zgodnych z zasadami zielonego, zrównoważonego, sprawiedliwego i społecznie inkluzyjnego rozwoju. Ich podstawą, obok doświadczeń własnych MJN jest diagnozowanie potrzeb mieszkańców i sprawdzone, progresywne dokonania innych miast w Europie i na świecie. Inicjatywa jest otwarta na współpracę innych organizacji i środowisk, bo w sytuacji zagrożenia katastrofa klimatyczną tylko szeroka społeczna kooperacja, uwzględniająca różnych interesariuszy daje szansę efektywnych zmian.

Tematyka szczegółowa oferty Pracowni ZMIANY

● projekty komunikacyjne i kampanie społeczne,
● projekty architektury przestrzeni publicznych,
● badania i analizy miejskie,
● szkolenia dla samorządowców  i edukacja mieszkańców,
● opiniowanie dokumentów planistycznych,
● strategie rozwoju transportu zbiorowego.

Realizatorzy

Liderką Pracowni ZMIANY jako prezes zarządu fundacji jest Marta Ciszewska, a eksperci to członkowie i członkinie Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, dysponujący przygotowaniem zawodowym odpowiadającym zadaniom, ale przede wszystkim z doświadczeniem praktycznym, uzyskanym w działalności MJN na „frontach” różnych miejskich problemów. Oto oni, i więcej o nich:

eksperci pracownia zmiany


Pierwszy projekt: ODBETONOWANI

Miał premierę w połowie sierpnia br. i jest realizowany we współpracy portalu Gazeta.pl i Pracowni ZMIANY. Jego celem jest wykreowanie z udziałem mieszkańców, władz i ekspertów koncepcji zmian na centralnych placach w pięciu różnych polskich miastach: Skierniewicach, Wrocławiu, Białej Podlaskiej, Gdańsku i Warszawie. W ostatnim czasie, także za sprawą książki Jana Mencwela z MJN pt. „Betonoza”, wzrosło zainteresowanie opinii publicznej tym, co dzieje się z zielenią na miejskich placach w wyniku ich tzw. „rewitalizacji” (przeprowadzanej dzięki środkom z UE) – bardzo często jest ona wycinana w pień, łącznie z dużymi, zdrowymi drzewami i zastępowana powierzchniami betonowymi, kostką, kamieniem. Jest to w całkowitej sprzeczności z tym, czego miasta potrzebują w związku z nadciągającą katastrofą klimatyczną, efektem miejskiej wyspy ciepła, gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, w tym nawałnicami z których ogromne ilości wody nie mogą wsiąknąć w zabetonowaną ziemię i podtapiają miasta.
Wizualizacje koncepcji zagospodarowania na nowo poszczególnych placów są publicznie dostępne a finalnie ma się nad nimi odbyć publiczna debata.
Tutaj bardziej szczegółowe informacje.

 

DANE PRACOWNI ZMIANY:

KRS 0000883587
Tel. 48 791 587 782
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.zmiany.org/

Zapraszamy do kontaktu!

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30