Polityka miejska jest szczególnie istotna z punktu widzenia ruchów miejskich. Między innymi dlatego cały II Kongres Ruchów Miejskich w Łodzi w 2012 r. poświęcony był zrecenzowaniu założeń rządowej Krajowej Polityki Miejskiej. Obecnie polecamy przeglądowe opracowanie Anny Domaradzkiej na ten temat (red.).
Kongres Ruchów Miejskich dzisiejszą uchwałą zarządu przyłączył się do Oświadczenia Solidarności z Ukrainą polskich organizacji społecznych. Obecnie blisko trzysta organizacji podpisało się pod tym Oświadczeniem. Można to nadal zrobić, do poniedziałku, 28 lutego pod tym linkiem. Jest tam też aktualizowana na bieżąco lista sygnatariuszy.
W ostatni wtorek, 15 lutego br. w cyklu webinariów Kongresu Ruchów Miejskich odbyliśmy pod tym tytułem debatę z udziałem profesora Rafała Matyi, zainspirowaną jego nową książką „Miejski grunt”, omówioną już tutaj.
Termin ogłoszenie wyników konkursu Kongresu Ruchów Miejskich na najlepszą pracę dyplomową z zakresu tematyki miejskiej przesunięty został do 15 lutego 2022. Termin przesunięty został ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19.
Rafał Matyja wydał blisko pięćsetstronicowe dzieło pt. „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” (wyd. Karakter, Kraków 2021). To pozycja obowiązkowa dla działaczy miejskich, obok „Wynajdywania miejskości. Polska kwestia miejska z perspektywy długiego trwania” Pawła Kubickiego (ZW NOMOS, Kraków 2017). Przynosi świeże spojrzenie na ostatnie 250 lat naszych dziejów widzianych poprzez rozwój miast, z dużym dystansem do dominującej w Polsce narracji historycznej.
We wtorek, 21 grudnia br. kończymy ten 10-ty, jubileuszowy rok działania Kongresu Ruchów Miejskich bardzo poważnie – debatą poświęconą tematom dla nas najważniejszym, z udziałem ludzi poważnych w poważnej sytuacji w kraju i w samorządach, w naszych miastach. Zarezerwujcie sobie godziny od 18:00 do 19:30.
Kilka dni temu przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze z Warszawy, wiodący polski ruch miejski, został powołany w formule fundacji think tank PRACOWNIA ZMIANY. Pierwszy projekt Pracowni nazywa się „Odbetonowani” i dotyczy pomysłów zmian na centralnych placach w pięciu polskich miastach, które w powszechnym przekonaniu mogą być zagrożone „betonozą”.
ANDREAS BILLERT, ojciec duchowy Kongresu Ruchów Miejskich, nauczyciel wielu organizacji i aktywistów, któremu często-gęsto zawdzięczamy, iż mieliśmy okazję się poznać, napisał krótki memoriał do I Kongresu Ruchów Miejskich, którego dziesiąta rocznica właśnie mija. Publikujemy go po raz pierwszy z intencją poddania pod Wasz osąd, czy kwestie/ wyzwania miejskie, o których Autor pisze są nadal aktualne, czy też ostatnie 10 lat uczyniło je historycznymi? Czy? Które? Na ile?
Obecnie programowana jest perspektywa finansowej polityki rozdysponowywania funduszy Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Strategię wykorzystania tych funduszy określa Umowa Partnerstwa. Sto kilkadziesiąt polskich organizacji społecznych, w tym kilkanaście federacji (związków stowarzyszeń), w tym Kongres Ruchów Miejskich, wystosowało do polskich władz pakiet kluczowych postulatów dotyczących treści Umowy Partnerstwa oraz sposobu jej ustalania.
Przez lata uprawiania kultu „polskiego czarnego złota” oszukiwano górników i ich rodziny, że nie ma dla nich alternatywy poza górnictwem. Jak pokazały wydarzenia ostatnich dwóch tygodni, rząd oblał egzamin ze sprawiedliwej transformacji Górnego Śląska. Dopóki nie zrozumie, że sprawiedliwa transformacja wymaga planu, dialogu i uczciwości, tak długo będzie zachowywał się niczym orkiestra na Titanicu – pisze w „Dzienniku Zachodnim” Patryk Białas, działacz ekologiczny i radny miejski Katowic.
To już dwa miesiąc od wprowadzenia pierwszych zakazów i nakazów związanych z pandemią koronawirusa. Mieszkańcy i miasta funkcjonują inaczej niż wcześniej, a życie społeczne i ekonomiczne zostało przeorganizowane. To dobry czas na krok w tył i refleksję na temat lekcji, które płyną z tego kryzysu dla przyszłości naszych miast.
Zacznijmy od tego, że Kongres Polityki Miejskiej był fantastycznym wydarzeniem towarzyskim. Skupienie ekspertów miejskich z różnych środowisk sprawiło, że czas spędzony na Targach w Kielcach minął błyskawicznie. Może miałam takie wrażenie, bo byłam pochłonięta organizacją Sceny Partnerów dla Kongresu Ruchów Miejskich. Jednak wiele osób mówiło podobnie.