Nasze tematy

Webinarium: Patriotyzm? Od walki z wrogiem do dobrego życia

17 luty 2022

W ostatni wtorek, 15 lutego br. w cyklu webinariów Kongresu Ruchów Miejskich odbyliśmy pod tym tytułem debatę z udziałem profesora Rafała Matyi, zainspirowaną jego nową książką „Miejski grunt”, omówioną już tutaj.

Konkurs KRM na pracę dyplomową

26 styczeń 2022

Termin ogłoszenie wyników konkursu Kongresu Ruchów Miejskich na najlepszą pracę dyplomową z zakresu tematyki miejskiej przesunięty został do 15 lutego 2022. Termin przesunięty został ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19.

Webinarium: Konsultacje społeczne szyte na miarę – partycypacja obywatelska w małych gminach

05 listopad 2021

2 listopada 2021 odbyło się kolejne webinarium Kongresu Ruchów Miejskich poświęcone tematyce konsultacji społecznych. 

Webinarium KRM: wpisy w KRS on-line -- rewolucja elektroniczna

18 grudzień 2021
Od 1 lipca 2021 r. w wyniku reformy postępowania rejestrowego, zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym można dokonywać drogą elektroniczną. Taka forma komunikacji z KRS stała się obowiązkowa dla organizacji wpisanych do rejestru przedsiębiorców, ale z funkcjonalności nowego Portalu Rejestrów Sądowych korzystać mogą także organizacje wpisane do rejestru stowarzyszeń nie prowadzące działalności gospodarczej. Temu poświęcone było webinarium KRM 15 grudnia br.

Think tank PRACOWNIA ZMIANY już działa!

18 sierpień 2021

Kilka dni temu przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze z Warszawy, wiodący polski ruch miejski, został powołany w formule fundacji think tank PRACOWNIA ZMIANY. Pierwszy projekt Pracowni nazywa się „Odbetonowani” i dotyczy pomysłów zmian na centralnych placach w pięciu polskich miastach, które w powszechnym przekonaniu mogą być zagrożone „betonozą”.

Ciało obce? Rozmowa z Justyną Glusman.

01 grudzień 2021

 

Pod koniec listopada Justyna Glusman napisała na swoim profilu na FB "zakończyła się moja trzyletnia współpraca z ratuszem". Przypomnijmy: Justyna Glusman jako przedstawicielka koalicji Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie dla Warszawy kandydowała na stanowisko prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2018 roku. Tuż po wyborach, 23 listopada 2018 prezydent Rafał Trzaskowski powołał ją na stanowisko dyrektorki, koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w stołecznym ratuszu. Odpowiedzialna była m.in. za polityki klimatyczne, w tym program wymiany pieców, tzw."kopciuchów" w Warszawie.

Webinarium KRM: Mieszkania dostępne – wyzwania polityki mieszkaniowej w Polsce

12 listopad 2021

Niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, zwłaszcza młodszej generacji, to jeden z najważniejszych problemów społecznych w Polsce. Nie poradziły sobie z nim dotąd żadne siły polityczne od prawa do lewa i w bok, mimo buńczucznych często zapowiedzi i ambitnych planów, ogłaszanych w ostatnich 30 latach. Podejmujemy ten temat na kolejnym webinarium KRM, w najbliższy wtorek, 16 listopada br..

Nasza 7 Teza Miejska brzmi:

Miasto ma zapewniać mieszkania dostępne dla najliczniejszej grupy przeciętnie zamożnych mieszkanek i mieszkańców – lokale komunalne oraz lokale w budynkach prywatnych.
Polityka mieszkaniowa ma gwarantować mieszkania socjalne najuboższym, obronę praw lokatorek i lokatorów, zaangażowanie miasta w powstawanie dostępnych mieszkań na wynajem i podnoszenie jakości istniejącego zasobu komunalnego. Dość monopolu komercyjnego budownictwa deweloperskiego mieszkań na sprzedaż na kredyt, ograniczającego dostęp do mieszkania dużym grupom ludności”.

Jakie są możliwości realizacji tych naszych postulatów?
Porozmawiamy o mieszkalnictwie z perspektywy nowej Krajowej Polityki Miejskiej oraz doświadczeń miasta mniejszego.

W dyskusji udział wezmą Alina Muzioł-Węcławowicz (Instytu Rozwoju Miast i Regionów, Politechnika Warszawska) oraz Piotr Murawski (Zastępca Burmistrza Miasta Chełmno). Spotkanie prowadzi Grażyna Czajkowska (Fundacja Kocham Sopot, Komisja Rewizyjna Kongresu Ruchów Miejskich).

Żeby wziąć udział w webinarium kliknij poniższy link: 
https://kongresruchowmiejskich.clickmeeting.com/mieszkania-dostepne?fbclid

ID wydarzenia: 271-233-782

Uczestnicy dyskusji:

Alina Muzioł-Węcławowicz
z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiów doktoranckich w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im prof. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz studium języka angielskiego w Joseph Priestley College w Leeds i studiów podyplomowych z zakresu bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Ekspertka w Departamencie Budownictwa Społecznego Banku Gospodarstwa Krajowego. Prowadzi zajęcia dla studentów na kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jest członkiem założycielem stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. Ekspertka Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Piotr Murawski
Absolwent gospodarki przestrzennej oraz ochrony środowiska na Uniwersytecie Gdańskim, były Prezes Stowarzyszenia NIJO zajmującego się aktywizacją społeczną i animacją kulturową mieszkanek i mieszkańców kujawsko-pomorskiego Chełmna, były dyrektor wydarzenia społeczno-kulturalnego Perspektywy – 9 Hills Festival.
Obecnie Zastępca Burmistrza Miasta Chełmna. Obszarem priorytetowym w działaniach miasta jest polityka mieszkaniowa i rozwoju przestrzennego miasta, w ramach której koordynował działania zwieńczone powołaniem Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Sp. z o.o.

Prowadzenie:

Grażyna Czajkowska
Sopocianka, ekonomistka, przedsiębiorczyni, współzarządza rodzinną firmą. Radna miejska III kadencji. Propagatorka instrumentów partycypacyjnych wśród mieszkańców, ostatnio w procesach planowania przestrzennego. W 2011 w sopockiej Radzie Miasta kierowała komisją, która przygotowała pierwszy w Polsce budżet obywatelski. Zachęca do zmiany tradycyjnych nawyków poruszania się po mieście na rzecz komunikacji pieszo–rowerowej i transportu publicznego. Społecznie zaangażowana – od 10 lat w pracę Fundacji Rozwoju Kocham Sopot, której obecnie jest prezeską. 

Serdecznie zapraszamy!

 

Konkurs KRM na pracę dyplomową o tematyce miejskiej

06 listopad 2021

Kongres Ruchów Miejskich chce nagrodzić i opublikować najlepsze prace dyplomowe dotyczące szerokorozumianej „kwestii miejskiej”. Absolwenci/ absolwentki, pozostał Wam jeszcze miesiąc i kilka krótkich dni na zgłoszenie swoich prac do konkursu – do 10 grudnia br.! Mogą to także zrobić Wasze uczelnie lub promotorzy. Szczegóły dalej i w załącznikach.

Webinarium: Budowanie kampanii w internecie – narzędzia i komunikacja

10 czerwiec 2021

8 czerwca br. odbyło się kolejne, otwarte webinarium Kongresu Ruchów Miejskich, które można określić jako „narzędziowe” – służyło tematyce korzystania z narzędzi internetowych dla celów planowania i prowadzenia kampanii społecznych.

Zwyczajne walne zebranie członków Kongresu Ruchów Miejskich

04 czerwiec 2021

Zarząd Związku Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH zwołał na dzień 25 czerwca 2021 r.  w Lublinie, w przededniu oficjalnego otwarcia VII Kongresu Ruchów Miejskich zwyczajne walne zebranie członków związku. Ponieważ w czerwcu br. mijają dwa lata od wyboru władz Związku, zarządu i komisji rewizyjnej, który miał miejsce w Ostródzie 21 czerwca 2019 r., przy okazji VI Kongresu, nadchodzące walne zebranie będzie w części mieć charakter sprawzdawczo-wyborczy. Członkami ZS KRM są podmioty zbiorowe, miejskie organizacje społeczne: stowarzyszenia i fundacje, reprezentowane z głosem stanowiącym przez swoich przedstawicieli. 

Strona 1 z 6

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30