W ostatni wtorek, 15 lutego br. w cyklu webinariów Kongresu Ruchów Miejskich odbyliśmy pod tym tytułem debatę z udziałem profesora Rafała Matyi, zainspirowaną jego nową książką „Miejski grunt”, omówioną już tutaj.
Termin ogłoszenie wyników konkursu Kongresu Ruchów Miejskich na najlepszą pracę dyplomową z zakresu tematyki miejskiej przesunięty został do 15 lutego 2022. Termin przesunięty został ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19.
2 listopada 2021 odbyło się kolejne webinarium Kongresu Ruchów Miejskich poświęcone tematyce konsultacji społecznych.
Kilka dni temu przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze z Warszawy, wiodący polski ruch miejski, został powołany w formule fundacji think tank PRACOWNIA ZMIANY. Pierwszy projekt Pracowni nazywa się „Odbetonowani” i dotyczy pomysłów zmian na centralnych placach w pięciu polskich miastach, które w powszechnym przekonaniu mogą być zagrożone „betonozą”.
Niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, zwłaszcza młodszej generacji, to jeden z najważniejszych problemów społecznych w Polsce. Nie poradziły sobie z nim dotąd żadne siły polityczne od prawa do lewa i w bok, mimo buńczucznych często zapowiedzi i ambitnych planów, ogłaszanych w ostatnich 30 latach. Podejmujemy ten temat na kolejnym webinarium KRM, w najbliższy wtorek, 16 listopada br..
Nasza 7 Teza Miejska brzmi:
„Miasto ma zapewniać mieszkania dostępne dla najliczniejszej grupy przeciętnie zamożnych mieszkanek i mieszkańców – lokale komunalne oraz lokale w budynkach prywatnych.
Polityka mieszkaniowa ma gwarantować mieszkania socjalne najuboższym, obronę praw lokatorek i lokatorów, zaangażowanie miasta w powstawanie dostępnych mieszkań na wynajem i podnoszenie jakości istniejącego zasobu komunalnego. Dość monopolu komercyjnego budownictwa deweloperskiego mieszkań na sprzedaż na kredyt, ograniczającego dostęp do mieszkania dużym grupom ludności”.
Jakie są możliwości realizacji tych naszych postulatów?
Porozmawiamy o mieszkalnictwie z perspektywy nowej Krajowej Polityki Miejskiej oraz doświadczeń miasta mniejszego.
W dyskusji udział wezmą Alina Muzioł-Węcławowicz (Instytu Rozwoju Miast i Regionów, Politechnika Warszawska) oraz Piotr Murawski (Zastępca Burmistrza Miasta Chełmno). Spotkanie prowadzi Grażyna Czajkowska (Fundacja Kocham Sopot, Komisja Rewizyjna Kongresu Ruchów Miejskich).
Żeby wziąć udział w webinarium kliknij poniższy link:
https://kongresruchowmiejskich.clickmeeting.com/mieszkania-dostepne?fbclid
ID wydarzenia: 271-233-782
Alina Muzioł-Węcławowicz
z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiów doktoranckich w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im prof. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz studium języka angielskiego w Joseph Priestley College w Leeds i studiów podyplomowych z zakresu bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Ekspertka w Departamencie Budownictwa Społecznego Banku Gospodarstwa Krajowego. Prowadzi zajęcia dla studentów na kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jest członkiem założycielem stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. Ekspertka Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Piotr Murawski
Absolwent gospodarki przestrzennej oraz ochrony środowiska na Uniwersytecie Gdańskim, były Prezes Stowarzyszenia NIJO zajmującego się aktywizacją społeczną i animacją kulturową mieszkanek i mieszkańców kujawsko-pomorskiego Chełmna, były dyrektor wydarzenia społeczno-kulturalnego Perspektywy – 9 Hills Festival.
Obecnie Zastępca Burmistrza Miasta Chełmna. Obszarem priorytetowym w działaniach miasta jest polityka mieszkaniowa i rozwoju przestrzennego miasta, w ramach której koordynował działania zwieńczone powołaniem Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Sp. z o.o.
Grażyna Czajkowska
Sopocianka, ekonomistka, przedsiębiorczyni, współzarządza rodzinną firmą. Radna miejska III kadencji. Propagatorka instrumentów partycypacyjnych wśród mieszkańców, ostatnio w procesach planowania przestrzennego. W 2011 w sopockiej Radzie Miasta kierowała komisją, która przygotowała pierwszy w Polsce budżet obywatelski. Zachęca do zmiany tradycyjnych nawyków poruszania się po mieście na rzecz komunikacji pieszo–rowerowej i transportu publicznego. Społecznie zaangażowana – od 10 lat w pracę Fundacji Rozwoju Kocham Sopot, której obecnie jest prezeską.
Serdecznie zapraszamy!
Kongres Ruchów Miejskich chce nagrodzić i opublikować najlepsze prace dyplomowe dotyczące szerokorozumianej „kwestii miejskiej”. Absolwenci/ absolwentki, pozostał Wam jeszcze miesiąc i kilka krótkich dni na zgłoszenie swoich prac do konkursu – do 10 grudnia br.! Mogą to także zrobić Wasze uczelnie lub promotorzy. Szczegóły dalej i w załącznikach.
8 czerwca br. odbyło się kolejne, otwarte webinarium Kongresu Ruchów Miejskich, które można określić jako „narzędziowe” – służyło tematyce korzystania z narzędzi internetowych dla celów planowania i prowadzenia kampanii społecznych.
Zarząd Związku Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH zwołał na dzień 25 czerwca 2021 r. w Lublinie, w przededniu oficjalnego otwarcia VII Kongresu Ruchów Miejskich zwyczajne walne zebranie członków związku. Ponieważ w czerwcu br. mijają dwa lata od wyboru władz Związku, zarządu i komisji rewizyjnej, który miał miejsce w Ostródzie 21 czerwca 2019 r., przy okazji VI Kongresu, nadchodzące walne zebranie będzie w części mieć charakter sprawzdawczo-wyborczy. Członkami ZS KRM są podmioty zbiorowe, miejskie organizacje społeczne: stowarzyszenia i fundacje, reprezentowane z głosem stanowiącym przez swoich przedstawicieli.