Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Stanowisko w sprawie referendum dot. Górek Czechowskich – Lublin

01 sierpień 2019

Zarząd Kongresu Ruchów Miejskich przesłał dzisiaj stanowisko do Pana Krzysztofa Żuka, prezydenta Miasta Lublina w sprawie referendum dotyczącego Górek Czechowskich.

Czytamy w nim m.in.: „Obecnie w Lublinie trwa „rywalizacja” zasobnego biznesu, bezkonkurencyjnego pod względem zasobów na promocję i reklamę z praktycznie bezbronnymi wobec zmasowanego, jednostronnego przekazu marketingowego mieszkańcami i ich organizacjami. Elementarna równowaga i odrębność polityki i biznesu została mocno naruszona. 

Takie pomieszanie porządków jest nie do zaakceptowania i stanowi niebezpieczny precedens! Oto w kampaniach wyborczych władz dowolnego szczebla reguły ich finansowania określone są bardzo rygorystycznie, właśnie po to, żeby nie sposób było sobie KUPIĆ „swoich” władz nieograniczonymi środkami na kampanię wyborczą. W przypadku niedzielnego referendum w Lublinie dzięki lukom w prawie taka niedopuszczalna sytuacja została stworzona. 

MIASTO i JEGO ZASOBY TO NIE JEST SUPERMARKET!

W imieniu Kongresu Ruchów Miejskich wyrażamy niniejszym sprzeciw i oburzenie próbą takiej „nowatorskiej” praktyki skomercjalizowania najpoważniejszego narzędzia demokracji bezpośredniej jakim jest referendum miejskie. 
Trudno o bardziej efektywną i efektowną jego kompromitację niż stworzenie warunków dla „kupienia” jego wyników. „

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30