Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Planowanie przestrzenne -- produkcja "półkowników" czy mapa drogowa dla przyszłych pokoleń?

28 styczeń 2021

26 stycznia br. odbyło się pierwsze w tym roku webinarium KRM, poświęcone planowaniu przestrzennemu. To tematyka jedna z najpierwszych, którymi zajmowaliśmy się jako ruchy miejskie. W zasadzie to zaistnieliśmy poprzez zajmowanie się nią, walcząc o dobrą przestrzeń w mieście, przeciw chaosowi przestrzennemu. Pewnie po części dlatego nasze pierwsze tegoroczne webinarium miało frekwencyjny rekord oraz trwało najdłużej ze wszystkich dotychczasowych, ponad dwie godziny. Kilkadziesiąt osób nie zmieściło się, very sorry. Tu w każdej chwili możecie odsłuchać/obejrzeć całość spotkania, zapraszamy.

 

Nasze pytania:

● Studium? Strategia? Plan ogólny? Plan miejscowy? Plan rewitalizacji? Standardy urbanistyczne? Warunki zabudowy?
● Jak planować rozwój miasta z użyciem dostępnych narzędzi i po co?
● Co zrobić, gdy pojawi się nowa regulacja, żeby dotychczasowa praca nie poszła na marne?
● Jak uzgodnić pryncypia i przełożyć je na zapisy w dokumentach?
● Jak kreować wspólną politykę przestrzenną z gminami sąsiednimi?
● Jak nie ulec amnezji legislacyjnej?
● Jak to zrobić, żeby nie zatopić miasta?

Uczestnicy:

Jacek Szymankiewicz
I Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju, odpowiedzialny m.in. za pion planowania przestrzennego, konsultacji społecznych, rewitalizacji, nieruchomości, geodezji i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Prawnik administratywista z kilkunastoletnim doświadczeniem szkoleniowym. Członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Nadawania Uprawnień i Licencji Państwowych w zakresie gospodarki nieruchomościami. W latach 1997-2009 pracownik Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie, następnie od 2009 do 2014 r. członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie.

Łukasz Pancewicz
Praktykujący architekt-urbanista, pełnił obowiązki głównego projektanta Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi, jako ekspert Instytutu Rozwoju Miast współpracował z Ministerstwem Rozwoju przy wdrożeniu pilotażu rewitalizacji, m.in. wspierając miasto Wałbrzych, Dąbrowę Górniczą i Starachowice w zakresie zagadnień planistycznych. Obecnie razem z FDRL jest ekspertem planistą we wdrożeniu projektu POWER "Partycypacja społeczna w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym". Łukasz współpracował z OECD przy ocenie polityk planowania przestrzennego w Polsce na przykładzie Łodzi.
W pracy naukowej zajmuje się wdrażaniem innowacji społecznych w planowaniu, praktycznymi aspektami partycypacji społecznej i demokratyzacji planowania, rewitalizacji i mechanizmów planowania zintegrowanego, problematyką planowania w Europie Wschodniej i Środkowej.

Paweł Jaworski
Filozof i urbanista. Rozwija autorską metodę urbanistyki eksperymentalnej, łączącą badania, projektowanie oraz partycypację społeczną. W 2017 roku w Dąbrowie Górniczej przygotował pierwszą w Polsce koncepcję przekształcenia ulicy śródmiejskiej poprzez testowanie rozwiązań tymczasowych wspólnie z osobami, które z niej korzystają na co dzień (Żywa Ulica). W podobny sposób pracował w Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. Związany był z Pracownią Planowania Przestrzennego w Tychach i Fundacją Napraw Sobie Miasto w Katowicach. Uczestniczył w realizacji projektów urbanistycznych w Iraku i Ukrainie. Dziś zajmuje się planem mobilności dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i kompleksową przemianą oraz przebudową przestrzeni publicznej Starego Miasta w Szczecinie.

Sylwia Widzisz-Pronobis
Architektka i urbanistka, animatorka społeczna, główna koordynatorka 5-dniowego wydarzenia pod hasłem Re.Bytom – rewitalizacja z mieszkańcami wraz z konferencją naukową. Prowadzi warsztaty i konsultacje społeczne na temat rozwiązań przestrzennych, strategicznych, działań rewitalizacyjnych i Budżetu Obywatelskiego w całej Polsce. W pracy naukowej bada metody włączania mieszkańców miast i użytkowników przestrzeni do projektowania architektoniczno-urbanistycznego. Współpracuje z urzędami miast jako ekspertka do spraw partycypacji i planowania przestrzennego zaangażowanego społecznie. Obecnie jest ekspertką w zakresie planowania przestrzennego w projekcie „Przestrzeń dla partycypacji 2” realizowanego przez Fundację Stocznia i PZR oraz Związek Miast Polskich. Bierze udział w pracach eksperckich wokół zagadnień planistycznych w Ministerstwie Infrastruktury jako reprezentantka Kongresu Ruchów Miejskich.

Prowadzenie

Marta Bejnar-Bejnarowicz
Architekt, prezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, wiceprezes zarządu Ruchu Miejskiego Ludzie dla Miasta, radna Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, członkini SARP.

  1. W ramach prekonsultacji rządowych złożyliśmy jako KRM uwagi wstępne do założeń planu ogólnego oraz standardów urbanistycznych – możecie się z nimi zapoznać TUTAJ.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30