Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Skanuj kandydatów do Sejmu i Senatu!

23 wrzesień 2023

Parlamentarna kampania wyborcza wkroczyła w najgorętszy okres. Na ulicach coraz częściej uśmiechają się do nas z plakatów i billboardów wygładzeni photoshopem kandydaci. W mediach prześcigają się w zgrabnych wypowiedziach i efektownych pojedynkach słownych.

 Większość mieszkańców na tej podstawie dokonywać będzie wyboru, może nie tyle opcji politycznej, bo te preferencje zdążyły się już utrwalić, co poszczególnych kandydatów w ramach popieranego ugrupowania. Będą to w wielu wypadkach decyzje niemerytoryczne opierające się na takich kryteriach, jak ogólne wrażenie, styl, elokwencja, czy też ilość środków włożonych w kampanijną propagandę.

Spróbujmy być bardziej merytoryczni, nakłońmy kandydatów do odpowiedzi na pytania, które są ważne dla nas, a nie tylko na te, które pozwalają na łatwe i efektowne deklaracje!

Przygotowaliśmy zestaw pytań Kongresu Ruchów Miejskich dotyczących obszaru ważnego z punktu widzenia mieszkańców miast. Uważamy, że wiele spraw od dawna toczy się w miastach w niezadowalający sposób i że jest wspólna podstawa dla tego niezadowolenia. To jest konstrukcja ustroju miast, przesądzająca, że jest za mało miejsca na faktyczną samorządność mieszkańców. Mamy więc za mały, jako mieszkańcy, wpływ na podejmowane decyzje o naszym życiu i mieście, mamy nieskuteczność rad miejskich w kontrolowaniu władzy wykonawczej, mamy przesadnie rozbudowane i nadmiarowe uprawnienia burmistrzów i prezydentów miast oraz zbyt głęboko ingerujące w sprawy samorządowe władze centralne.

Takie właśnie problemy złożyły się na WYBORCZY SKANER SAMORZĄDNOŚCI KRM. Zestaw 25 wyzwań, które stoją przed ustawodawcami i kreatorami polityki ogólnokrajowej pozwoli ocenić, na ile nasz kandydat rozumie problemy samorządności, a na ile ulega powszechnemu w wielu kręgach politycznych przekonaniu, że samorząd terytorialny w obecnym kształcie jest wzorcem demokracji i szczytowym osiągnięciem politycznym Rzeczypospolitej.

Skaner można pobrać (w załączeniu) w postaci xlsx lub pdf i przesłać kandydatom z Waszego okręgu. Upublicznienie wyników pomoże mieszkańcom w merytorycznej ocenie, a nam w budowaniu przekonującego wizerunku. Warto podjąć działanie, które pokaże nas jako organizację stojącą po stronie podstawowych wartości jakimi bez wątpienia są kwestie związane z prawem mieszkańców do współdecydowania o swoim mieście. 


Prosimy o przesłanie odpowiedzi kandydatów na adres: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
w celu zbiorczego opracowania wyników Skanera Samorządności. 


Jako ruchy miejskie najczęściej zajmujemy się konkretnymi, namacalni problemami istotnymi dla jakości miejskiego życia. Warto dodać do tego refleksję nad głębszymi przyczynami tego, że organizacja funkcjonowania miast ciągle rozmija się z oczekiwaniami mieszkańców.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30