Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

DEBATA: Fikcja samorządności miejskiej?

04 listopad 2022

Zapraszamy na otwartą debatą zorganizowaną przez Kongres Ruchów Miejskich, zainspirowaną książką Andrzeja Andrysiaka „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”, z udziałem autora. Przychodzimy na nią z pytaniem, czy nie nadszedł już czas dla przeprowadzenia istotnych zmian w prawie o samorządach, ich strukturze i sposobie funkcjonowania? Treść książki przynosi stanowczą odpowiedź twierdzącą. Czas i miejsce akcji: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Jasna 10/3, 15 listopada br., wtorek, godz. 17:00.

Andrzej Andrysiak pisze m.in.:
Nie ma większego mitu w polskiej debacie publicznej niż ten, że samorządność nam się udała. Wystarczy trochę czasu spędzić przyglądając się działalności władzy na szczeblu lokalnym, żeby zacząć dostrzegać macki miejscowej ośmiornicy jak również zmowę milczenia na temat jej istnienia”.

Czy pesymistyczny obraz odmalowywany przez Andrysiaka pokrywa się z prawdą? Czy samorządność terytorialna to fikcja a samorządowcy – prezydenci, burmistrzowie, wójtowie – to lokalni, wszechwładni autokraci?

Podczas debaty przyjrzymy się niedostatkom obecnej konstrukcji samorządu miast, ale też poszukamy przykładów dobrych praktyk lokalnych, z których warto czerpać. Wspólnie zastanowimy się też nad tym, co zrobić, by wspólnota samorządowa, o której mówi prawo, w tym Konstytucja w art. 16, czyli ogół mieszkańców, była prawdziwym podmiotem istotnych decyzji w polskich miastach.

Uczestnicy debaty:

Andrzej Andrysiak – dziennikarz m.in. „Gazety Prawnej”, „Życia Warszawy”, „Polsat News”, „Expressu Wieczornego” a zwłaszcza „Gazety Radomszczańskiej”, autor książki „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”, traktującej o przypadkach samorządu w powiatowym mieście Radomsko, gdzie mieszka

Edwin Bendyk – dziennikarz i publicysta, m.in. „Tygodnika POLITYKA”, nauczyciel akademicki (Collegium Civitas), autor szeregu książek o węzłowych problemach współczesności, od niedawna prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, mieszka w Warszawie.

Grażyna Czajkowska – członkini zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, reprezentuje Fundację Kocham Sopot, jest radną miejską III kadencji w Sopocie, współtworzyła pierwszy w Polsce budżet obywatelski, ekonomistka, prowadzi rodzinną firmę.

Urszula Niziołek-Janiak – przedstawicielka Kongresu Ruchów Miejskich, aktywistka miejska z Łodzi, radna miejska w latach 2010-2018, współzałożycielka „Koalicji TAK!” w Łodzi, związana z federacją Piesza Polska oraz stowarzyszeniem Energia Miast.

Prowadzenie:

Witold Gawda – przew. komisji rewizyjnej Kongresu Ruchów Miejskich, reprezentuje Fundację Inicjatyw Obywatelskich DIALOG z Łomianek, w 2018 współtworzył porozumienie „Mieszkańcy Łomianek”, które wygrało wybory, do 2022 wiceburmistrz Łomianek, z wykształcenia socjolog, jest autorem dwóch materiałów zainspirowanych książką Andrysiaka, opublikowanych na portalu KRM.

Książka oraz informacja o niej i autorze oraz jej fragment są dostępne tutaj .
Warto też poznać dwie rozmowy z autorem oraz przeczytać recenzję książki.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30