Witold Gawda

Z wykształcenia socjolog. Pracował w mediach, był m.in. dyrektorem Biura Reklamy TVP. Założył w Łomiankach ruch miejski DIALOG, który w wyborach 2014 r. zdobył 10% głosów. Współtwórca porozumienia „Mieszkańcy Łomianek”, które w 2018 r. wygrało wybory na burmistrza i wraz z koalicjantem ma większość w Radzie Miejskiej. Członek Zarządu Kongresu Ruchów Miejskich pierwszej kadencji, obecnie prezes zarządu KRM IV kadencji. Do 14 lutego 2022 pełnił funkcję wiceburmistrza Łomianek.

Kongres Współpracy Lokalnej FRDL

24 wrzesień 2023

 Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego (FRDL) zorganizowała duże wydarzenie finansowane ze środków unijnego programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values). Był to dwudniowy Kongres Współpracy Lokalnej. Kongres Ruchów Miejskich reprezentowali Agnieszka Krzyżak-Pitura i Witold Gawda z zarządu KRM. Ważne zadanie prowadzenia pierwszego dnia obrad powierzono naszej koleżance Alinie Czyżewskiej.

 Temat współpracy lokalnej potraktowano raczej swobodnie. Wystąpienia dotyczyły bardzo różnych kwestii. Było więc i o działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich, o projekcie Tour de Konstytucja, o ofercie FRDL, Sieci SPLOT, Fundacji Civis Polonus. Swoimi refleksjami dzielił się ojciec transpłciowego dziecka. Najbardziej do tematu kongresu zbliżył się jeden z paneli dotyczący działań strażniczych. Wyraźnie zarysowała się wówczas różnica stanowisk między licznie reprezentowanymi na kongresie organizacjami pozarządowymi a przedstawicielami władz samorządowych.

Organizatorzy deklarują zamiar powtarzania Kongresu co rok i zachęcają do zgłaszania propozycji i uwag. Jest więc szansa, by w przyszłości ta ciekawa inicjatywa stała się próbą usuwania barier współpracy lokalnej i budowania mostów – nie na przykrywaniu problemów, lecz ich odważnym pokazywaniu i rozwiązywaniu.

Rozmowę Witka Gawdy z Aliną Czyżewską można skonsumować na YT: https://www.youtube.com/watch?v=GqgYk4BAwYY

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30