Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Jak umiera demokracja – rzecz o planowaniu przestrzennym

03 grudzień 2024

„Dlaczego Prezes Urzędu Kolejowego, który uzgadnia plan [zagospodarowania przestrzennego], ma mieć większy wpływ na Wasze środowisko życia niż Wy sami? (…) To wstyd, że dzisiaj mamy znacznie mniejszy wpływ na procesy planistyczne niż 30 lat temu” – pisze profesor Izabela Mironowicz na łamach Tygodnika Instytutu Spraw Obywatelskich.

Konkurs KRM na pracę dyplomową

19 listopad 2024

Druga edycja konkursu Kongresu Ruchów Miejskich na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą problematyki miejskiej (2024) zakończyła się bez przyznania nagród w żadnej z kategorii (tj. praca licencjacka i inżynierska oraz praca magisterska).

Media samorządowego samowładztwa

06 listopad 2024

Polska samorządność terytorialna ma się dobrze – twierdzą samorządowcy. Czyżby?
Na pewno dobrze mają się osoby nazywane „włodarzami” swoich miast i gmin. Dużo lepiej niż wspólnoty samorządowe, które prawo stawia na czele struktury zarządzania miejskich i wiejskich społeczności. Rolę tych wspólnot niezwykle trudno dostrzec w podejmowanych decyzjach. Widzimy wpływ różnych grup interesów, środowisk biznesowych i kościelnych, ale przede wszystkim decydującą rolę wspomnianego „włodarza”.

Strażnicy Miejskiej Samorządności rozpoczęli pracę

01 październik 2024

20 września po raz pierwszy spotkali się uczestnicy projektu „Strażnicy Miejskiej Samorządności”. Gościny udzieliła nam Biblioteka m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej.

Media samorządowego samowładztwa – stanowisko Kongresu Ruchów Miejskich

26 wrzesień 2024

W projekcie założeń do ustawy mającej wdrożyć Europejski Akt o Wolności Mediów (EMFA) znalazł się postulat zakazu wydawania prasy przez jednostki samorządu terytorialnego. Propozycja ta spotkała się z gwałtownym sprzeciwem przedstawicieli władz samorządowych.
Kongres Ruchów Miejskich uważa się za instytucję zobowiązaną do przedstawienia opinii środowiska związanego z samorządem lokalnym, lecz niezależnego od władzy samorządowej.

Przewodnik po energetyce obywatelskiej – skrypt dla początkujących

05 kwiecień 2024
Przewodnik po energetyce obywatelskiej – skrypt dla początkujących

Projekt Zielona rewolucja jako przykład próby wdrażania energetyki obywatelskiej w małych i średnich miastach w Polsce

30 kwiecień 2024

Energetyka obywatelska staje się coraz ważniejszym elementem globalnej transformacji energetycznej, mającej na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. To podejście polega na zaangażowaniu obywateli, lokalnych społeczności i małych przedsiębiorstw w produkcję, zarządzanie i konsumowanie energii, szczególnie z odnawialnych źródeł energii (OZE).Cele związane z transformacją energetyczną w kierunku czystych źródeł zawarte zostały m.in. nowej strategii klimatycznej UE. Dotyczy to również Polski, która chcąc wywiązać się z obowiązków wynikających z unijnych przepisów, musi dokonać radykalnych zmian w polskim porządku energetycznym. Jedną z nich jest realne wprowadzenie na rynek i wsparcie nowych, oddolnych podmiotów - wspólnot i spółdzielni energetycznych opartych na OZE. Jednym słowem położyć nacisk na rozwój energetyki społecznej.

Doświadczenia lokalnych inicjatyw energetycznych z woj. kujawsko-pomorskiego w budowaniu lokalnego partnerstwa na rzecz energetyki obywatelskiej

20 kwiecień 2024

Odnawialne źródła energii (OZE) i energetyka obywatelska to tematy, które w ostatnich latach zyskują coraz większe zainteresowanie w Polsce, w szczególności na poziomie lokalnym. W obliczu rosnących cen energii oraz zmieniających się warunków klimatycznych, społeczności lokalne coraz częściej podejmują inicjatywy mające na celu zwiększenie swojej niezależności energetycznej. W samorządach, na poziomie gminnym i powiatowym, powstają inicjatywy, które kładą fundamenty pod rozwój energetyki obywatelskiej – systemu, w którym energia jest produkowana, zarządzana i konsumowana przez samych obywateli.

Korzyści z powstania klastra energii w gminach powiatu kaliskiego

20 grudzień 2023

Klastry energii to coraz popularniejszy podmiot zakładany przez polskie samorządy. Poprzez klastry gminy lub powiaty mogą pozyskiwać dodatkowe środki na rozwój odnawialnych źródeł energii, a docelowo dążyć do osiągnięcia efektów ekologicznych i ekonomicznych, ważnych dla lokalnych społeczności. Jak założyć klaster energii? Jakie są korzyści z jego powstania, a następnie funkcjonowania? O tym porozmawialiśmy z burmistrzem Gminy Opatówek – liderem jednego z takich klastrów energii.

Finansowe aspekty energetyki obywatelskiej

14 listopad 2023

Energetyka obywatelska staje się coraz ważniejszym elementem globalnej transformacji energetycznej, mającej na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. To podejście polega na zaangażowaniu obywateli, lokalnych społeczności i małych przedsiębiorstw w produkcję, zarządzanie i konsumowanie energii, szczególnie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jednak kluczowym wyzwaniem związanym z rozwojem energetyki obywatelskiej są aspekty finansowe, które obejmują dostęp do kapitału, modele finansowania, mechanizmy wsparcia oraz ekonomiczne korzyści dla uczestników tych inicjatyw.

Strona 1 z 14

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30