Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium KRM: Archiwum społeczne – jak zacząć?

03 marzec 2022

Czas na prace nad archiwum cyfrowym Kongresu Ruchów Miejskich! Zapraszamy do zapoznania się z materiałami ze spotkania, które odbyło się w poniedziałek, 28 lutego br., poświęconego temu, jak zacząć budowanie archiwum cyfrowego.

Zagadnienia:

● Czym jest archiwistyka społeczna oraz zarys działań Centrum Archiwistyki Społecznej (CAS).
● Jak zacząć przygodę z archiwistyką społeczną: ludzie, działania, projekty (wraz z prezentacją inspiracji).
● Pozyskiwanie zbiorów, i wstęp do opracowania (to jest raczej na oddzielnie spotkanie o zbiorach dokumentowych, fotograficznych i historii mówionej).

Prowadzenie:

Adriana Kapała
Historyczka i archiwistka (absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego), działaczka społeczna. Absolwentka Gender Studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Koordynatorka szkoleń i edukacji w Centrum Archiwistyki Społecznej. Prowadzi webinaria, szkolenia, koordynuje spotkania w instytucjach kultury, które są zainteresowane rozpoczęciem tworzenia/ wspierania archiwów społecznych. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej i prowadziła szkolenia dotyczące nagrywania świadków historii. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. Na co dzień zakochana w starych filmach, poezji i literaturze.

Przydatne linki: 

Strona Centrum Archiwistyki Społecznej: https://cas.org.pl/  
Baza archiwów społecznych: https://cas.org.pl/baza-archiwow/  
Otwarty System Archiwizacji: https://osa.archiwa.org/  

Nasze publikacje:
https://cas.org.pl/co-robimy/publikacje/  

Strony internetowe wybranych archiwów społecznych:
Fundacja Ośrodka KARTA https://karta.org.pl/
Fundacja Archeologia Fotografii https://www.faf.org.pl/
Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur http://ahawim.pl/
Stowarzyszenie Arteria, słuchowiska z projektu „Stocznia jest kobietą” https://www.stocznia-jest-kobieta.org/sluchowiska/
Fundacja Wielki i Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki: https://jerzykukuczka.com/pl/strona-glowna/
Dźwiękowe Archiwum Kcyni http://dzwiekowearchiwum.kcynia.pl/


Polecamy też prezentację przedstawioną na spotkaniu  – poniżej

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30