Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.
Zarezerwuj tę datę i 07 czerwca 2025 bądź z nami w zielonym centrum Bydgoszczy.
Ruchy miejskie – siła zmiany czy margines samorządu? W tym roku będzie to hasło przewodnie naszych rozmów i debat.
Czy mieszkańcy mają wpływ na budżet miasta? M.in. o tym porozmawiamy podczas kolejnego webinarium projektu #StrażnicyMiejskiejSamorządności, które odbędzie się już w czwartek 27 lutego o godz. 18:00.
Kongres Ruchów Miejskich otrzymał dofinansowanie na realizację rocznego projektu STRAŻ MIEJSKIEJ SAMORZĄDNOŚCI.
Na terenie naszych miast jest jeszcze sporo działek formalnie rolnych. To są zielone tereny na ogół niezagospodarowane i często nieuprawiane, na które wychodzimy na spacer, pobiegać, czy z psem. Naturalną koleją rzeczy powinno być ich docelowe przeznaczenie jako parki, tereny rekreacyjne w zieleni albo skwery, bo taką funkcję często już od dawna rzeczywiście pełnią.
Już za kilka miesięcy, 7 czerwca, spotkamy się w Bydgoszczy na IX Kongresie Ruchów Miejskich, by postawić sobie kilka kluczowych pytań, znaleźć najlepsze odpowiedzi i dowiedzieć się, co słychać w poszczególnych ruchach miejskich.
Fundacja GRAND PRESS co roku przyznaje tytuł Dziennikarza Roku. Nad wyborem głosują kolegia redakcyjne szeregu krajowych mediów. Tym razem tytuł powędrował w ręce osoby odgrywającej wyjątkową rolę w środowisku dziennikarskim. Jak podkreśliła prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska, ANDRZEJ ANDRYSIAK został doceniony za „umiejętność narażania się każdej władzy”.
Przedstawiciele ruchów miejskich z Gorzowa Wielkopolskiego, Rzeszowa, Podkowy Leśnej, Łomianek, Piaseczna, Radomska, Kielc, Bydgoszczy, Słubic, Lubartowa i Łodzi pod skrzydłami Kongresu Ruchów Miejskich utworzyli sieć Strażników Miejskiej Samorządności. Przez prawie pół roku szkolili się, sprawdzali jak działa władza lokalna w ich miejscowości i wymieniali doświadczeniami związanymi m.in. z przejrzystością procesów samorządowych czy dostępu do informacji publicznej.
Właśnie uruchomiliśmy FORUM. To informatyczne narzędzie uzupełnia szeroki wachlarz rozwiązań komunikacyjnych, którymi jako Kongres już dysponujemy. Strona www KRM przeznaczona jest do dłuższych i poważniejszych form wypowiedzi, strona i grupa na Facebooku zaspokajają potrzeby szybkiej i doraźnej informacji oraz wymiany zdań. Uzupełnia to profil na YouTube z materiałami wideo. Mamy też grupę e-mailową, która wydaje się najmniej przyszłościowym rozwiązaniem, choć odegrała swego czasu bardzo ważną rolę w integrowaniu społeczności ruchów miejskich.
Zapraszamy na kolejne webinarium w ramach projektu STRAŻNICY MIEJSKIEJ SAMORZĄDNOŚCI, w trakcie którego omawiane będą dwa niezwykle ważne tematy: partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym oraz dostępu do informacji publicznej.
Drogie, Szanowni,
Nie można narzekać, że w ciągu 365 dni 2024 roku mało się działo.