Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Apel 230 organizacji o poparcie dla Nature Restoration Law

06 czerwiec 2024

230 polskich organizacji społecznych apeluje: Natura Ratuje Ludzi – Polska powinna poprzeć Nature Restoration Law!
Polska jest kluczowym krajem blokującym przyjęcie Nature Restoration Law, unijnego rozporządzenia, które ma pomóc odbudować przyrodę w Europie. Władze naszego państwa działają wbrew oczekiwaniom polskiego społeczeństwa – według raportu Instytutu Spraw Publicznych, aż 75 proc. Polek i Polaków uważa, że nasz kraj powinien poprzeć przepisy dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych.

Protest przeciw kolejnemu psuciu samorządności

16 maj 2024

9 maja br. Prezydent RP podpisał nowelizację prawa samorządowego. Procedowany od listopada 2023 r. projekt nie został poddany konsultacjom społecznym. Nie przeprowadzno też jego ewaluacji. Nowelizacja wskazuje, że obowiązki wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który został wybrany do parlamentu krajowego lub europejskiego, tymczasowo obejmuje jego zastępca.

Zapraszamy na webinarium: „Standardy przestrzenne wspierające inicjatywy energetyczne”

28 kwiecień 2024

Webinarium będzie mieć miejsce we wtorek, 30 kwietnia br. w godz. 17:00-18.30. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/395811043431856/ . Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

ZIELONA REWOLUCJA – konferencja podsumowująca projekt

26 kwiecień 2024

W dniu 29 kwietnia br. serdecznie zapraszamy na konferencję on-line podsumowującą projekt ZIELONA REWOLUCJA – ENERGETYKA OBYWATELSKA W MAŁYCH i ŚREDNICH MIASTACH realizowany przez Kongres Ruchów Miejskich. 

Zielona Rewolucja – webinar z Pronobisem

17 kwiecień 2024
Zapraszamy na bezpłatne webinarium prowadzone przez Grzegorza Pronobisa - architekta firmy Pronobis studio, który podejmuje się projektowania partycypacyjnego i działań rewitalizacyjnych w tym rewitalizacji obiektów mieszkaniowych oraz współpracy z zróżnicowanymi interesariuszami procesów rewitalizacyjnych. 22 kwietnia br. godz. 17.00.

Zielona Rewolucja – kolejne spotkania

16 kwiecień 2024

W ramach realizowanego przez Kongres Ruchów Miejskich projektu "Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach” w kwietniu odbędzie się seria spotkań tematycznych w Solcu Kujawskim, Włocławku, Chełmży oraz Toruniu. 

Stop podszywaniu się pod ruchy miejskie!

20 luty 2024

Przy okazji zbliżających się wyborów samorządowych z różnych stron pojawiają się próby wykorzystania nazwy „ruch miejski” przez podmioty,  inicjatywy wyborcze i osoby niemające nic wspólnego z tym środowiskiem. Działania te są szczególnie niepokojące w przypadku działaczy partyjnych reprezentujących wartości wsteczne, autorytarne i antydemokratyczne, przeciwstawne tym, które są konstytutywne dla ruchów miejskich.  Z pełną świadomością faktu, że pojęcie „ruch miejski” nie jest zastrzeżone prawnie, uważamy za szczególnie naganne podszywanie się pod wypracowaną przez lata tożsamość naszego środowiska. Atrakcyjność marki „ruch miejski” nie czyni uczciwym jej cynicznego nadużywania przez inicjatywy z przeciwnego bieguna ideowego. 

ZIELONA REWOLUCJA – Soleckie spotkania rad osiedli

14 luty 2024

W najbliższych tygodniach będziemy nasz zespół projektowy wraz z jedną z inicjatyw uczestniczących w projekcie „Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach” – Solecki Alarm Klimatyczny – będzie przedstawiać koncepcje spółdzielni energetycznych podczas soleckich spotkań rad osiedli. Harmonogram spotkań poniżej. Serdecznie zapraszamy!

Rządowe rozmowy Kongresu Ruchów Miejskich

13 luty 2024

7 lutego 2024 r. odbyło się ważne spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym uczestniczyli Agnieszka Buczyńska – Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Michał Braun – przewodniczący rady NIW-CRSO, Witold Gawda – prezes zarządu KRM, Agnieszka Krzyżak-Pitura i Grażyna Czajkowska – wiceprezeski zarządu KRM.

Fundacja Ładowarka w projekcie Zielona Rewolucja

08 styczeń 2024

Fundacja Ładowarka jest organizacją pozarządową, działającą w dziedzinie szeroko pojętej kultury w całym województwie kujawsko-pomorskim, pracującą na co dzień wśród społeczności lokalnych, często w obszarach objętych rewitalizacją, inspirującą się naszymi miastami, przestrzeniami i wyzwaniami. „Ładując” baterie kreujemy miasta szczęśliwe, w którym żyją świadomi i zaangażowani mieszkańcy.

Strona 1 z 12

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30