Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Pieszy w mieście – wkrótce zmiana prawa

21 maj 2021

18 maja br., a więc dokładnie dwa tygodnie przed wejściem w życie bardzo istotnych, zwłaszcza dla pieszych w mieście, zmian w Prawie o ruchu drogowym, zorganizowaliśmy webinarium poświęcone tej tematyce. Udział wzięły osoby od lat na różny sposób zaangażowane w kwestie przemieszczania się po mieście i jego bezpieczeństwa.


W szczególności tematy spotkania-rozmowy to:

Różna percepcja obserwowanej sytuacji na drodze z punktu widzenia kierowcy i pieszego (różne postrzeganie bezpieczeństwa),
Zmiana przepisów na przejściach dla pieszych od 1 czerwca 2021 r. – pieszy z telefonem, czy „wtargnięcia” na jezdnię „prawnie” znikną?),
Bezpieczna i komfortowa infrastruktura dla pieszych w pracach nad nową Krajową Polityką Miejską,
Włączenie się mediów w kampanię informacyjną o tej zmianie (co można robić żeby promować bezpieczeństwo pieszych, przeciwdziałanie „victim blaming”, czyli obwinianie ofiar wypadku za jego zaistnienie, jak i co pisać o zmianie w poprawie bezpieczeństwa, a nie o samej zmianie w przepisach).

Prelegenci

Tomasz Tosza
Zastępca dyrektora zarządu dróg w Jaworznie, odpowiedzialny za wdrażanie Vision ZERO w mieście, Jaworzno w 2020r. uzyskało nominację Komisji Europejskiej do pierwszej europejskiej nagrody BRD. Blisko stutysięczne miasto dwukrotnie miało w ostatnich latach ponad dwudziestomiesięczne okresy bez wypadków śmiertelnych. Przed przebudową układów drogowych wypadki z ofiarami miały miejsce średnio co miesiąc.

Agata Kowalska
Dziennikarka OKO.press, autorka podcastów „Powiększenie”. Wieloletnia dziennikarka Radia TOK FM, w którym współprowadziła audycję „Skołowani” o transporcie w mieście. W 2016r. za swoją pracę dziennikarską w dziedzinie praw człowieka została uhonorowana nagrodą Amnesty International „Pióro Nadziei”.

Łukasz Zboralski
Redaktor naczelny portalu BRD24.pl zajmującego się tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Paweł Górny
Działa w zarządach Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, Bydgoskiej Federacji Ruchów Miejskich oraz Kongresu Ruchów Miejskich, absolwent SGH na kierunku Zarządzanie miastem i polityka miejska, współpracownik Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w tematyce transportu i mobilności miejskiej.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30