Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Apel ws. bezpieczeństwa ruchu drogowego

13 lipiec 2022

Kongres Ruchów Miejskich wraz z innymi organizacjami społecznymi skierował Apel do ministra infrastruktury dotyczący wdrożenia dyrektyw Unii Europejskiej odnośnie kontroli technicznej pojazdów.

Pełna treść Apelu w załączniku pod tekstem.

Podpisały go następujące podmioty społeczne:

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Warszawski Alarm Smogowy
Kongres Ruchów Miejskich
Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych Konfederacji LEWIATAN
Polska Izba Rozwoju Elektromobilności

Poniżej Praembuła Apelu, wyjaśniająca jego podstawowy sens:


Warszawa, 12 lipca 2022 r.

Pan Andrzej Adamczyk
Minister infrastruktury

APEL
o zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego
poprzez poprawę efektywności krajowego systemu okresowych badań technicznych pojazdów


Szanowny Panie Ministrze,

Zwracamy się z apelem o pilne wdrożenie do prawa krajowego zapisów dyrektywy 2014/45/UE w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep. Termin transpozycji dyrektywy upłynął w 2018 roku, czyli niemal cztery lata temu. Polska zobowiązała się do zreformowania systemu kontroli technicznej pojazdów, ale mimo podejmowanych prób przyjęcia nowych przepisów, do chwili obecnej nie zostały dokonane żadne zmiany legislacyjne.

Pozytywnie oceniamy procedowany w ramach rządowego procesu legislacyjnego projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, zwracając się jednocześnie z apelem o uzupełnienie go o elementy niezbędne do uzdrowienia obecnego systemu i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Projekt nowelizacji powinien trafić do Parlamentu jak najszybciej.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30