Założycielka i prezeska Fundacji Rodzic w Mieście. Działa na rzecz miast dobrych do życia dla rodzin z dziećmi, miast demokratycznych i miast praw człowieka. Zajmuje się rozwojem koncepcji „szkolnych ulic” i „ulic dla dzieci” jako narzędzia realizowania polityk miejskich z obszaru zrównoważonej mobilności, czystego powietrza, włączenia społecznego. Ekspertka Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mobilności m.st. Warszawy, grupy roboczej Placemaking Europe Kids, grupy tematycznej „Metropolia w ruchu” pracującej nad strategią rozwoju Metropolii Warszawskiej 2040, grupy roboczej „Społeczeństwo” opracowującej Koncepcję Rozwoju Kraju 2050, członkini zarządu Kongresu Ruchów Miejskich. Zasiadała w Radzie Warszawskiego Transportu Publicznego. Współpracuje z Clean Cities Campaign (Koalicją na Rzecz Czystych Miast).
Samorządowe wybory miejskie 2024 – relacje KRM z wybranych miast.
W czasie kampanii wyborczej zdarzały się wcale nie pojedyncze przypadki kandydatów, którzy nagle zapomnieli o swojej partyjnej przynależności i podszywając się pod ruchy miejskie próbowali przekonać potencjalnych wyborców, że od teraz są carte blanche na którą warto oddać swój głos. Zjawisko to zostało dość szybko podchwycone przez lokalne media i stanowczo skrytykowane przez Kongres Ruchów Miejskich. KRM zaapelował o rozważne korzystanie z szyldu „ruch miejski” i zapoznanie się z DNA używających go organizacji, aby wiedzieć jak rozróżnić kandydatów wywodzących się z działalności na rzecz miasta i miejskiej samorządności, od ludzi partii, bez względu na aktualność ich legitymacji.
Rada Miasta Stołecznego Warszawy 16 listopada 2023 r. przyjęła SUMP, czyli Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Metropolii Warszawskiej (SUMP = Sustainable Urban Mobility Plan).
Przedstawiciele Kongresu Ruchów Miejskich – Witold Gawda i Agnieszka Krzyżak-Pitura – uczestniczyli w pracach nad Miejską Agendą Parlamentarną, która 3 października br. została złożona na ręce kandydatów do parlamentu.