Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: „Ruchy miejskie w Polsce” – nowa książka Pawła Kubickiego

16 grudzień 2020

Ostatnie w 2020 r. webinarium KRM miało miejsce wyjątkowo we środę, 16 grudnia. Jego doniosły dla naszego środowiska temat stanowiła wydana właśnie przez krakowski Zakład Wydawniczy NOMOS książka o nas, czyli ruchach miejskich: monografia „Ruchy miejskie w Polsce” autorstwa PAWŁA KUBICKIEGO. Rozmowę z autorem poprowadził EDWIN BENDYK.

 Ruchy miejskie jako szczególny, i odrębny, fenomen społeczny są przedmiotem zainteresowania badaczy zajmujących się co najmniej kilkoma dziedzinami nauki, przede wszystkim jednak socjologią, geografią społeczną i politologią. Do tej pory powstało pewnie kilkanaście prac na nasz temat, od licencjatów i magisterek po doktoraty i habilitacje.

Książka Pawła Kubickiego jest pierwszą, która podejmuje temat całościowo i wszechstronnie. Autor wychodzi od opisu historycznych faktów, zaczynając od inicjatyw wyprzedzających wyłonienie się ruchów miejskich w Polsce, poprzez I Kongres Ruchów Miejskich w Poznaniu blisko 10 lat temu, do wydarzeń bieżących w naszym ruchu. Na tej podstawie, ale także korzystając z szerokiej perspektywy teoretycznej, podejmuje się interpretacji sensu i znaczenia ruchów miejskich na tle polskiej polityki i życia społecznego (szczególnie życia i funkcjonowania miast) oraz innych form społecznej samoorganizacji. W finale dokonuje oceny obecnego stanu ruchów miejskich i szkicuje ich perspektywy na przyszłość, szanse i zagrożenia.

Jest to lektura nie tyle nawet obowiązkowa co niezbędna dla naszego środowiska – to jakby lustro w którym możemy się dość dokładnie przejrzeć, podsuwane nam przez życzliwego i uważnego, a przy tym kompetentnego obserwatora „uczestniczącego” w naszych przedsięwzięciach od lat. A dla wszystkich pozostałych czytelników – autorytatywne źródło wiedzy o istotnym aspekcie życia społecznego w Polsce, w naszych miastach, przekazanej w atrakcyjny sposób.

O naszych gościach:

Paweł Kubicki
Doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w badaniu społeczno-kulturowych aspektów rozwoju miast. Autor kilkudziesięciu publikacji poświęconych tej problematyce, między innymi: „Miasto w sieci znaczeń. Kraków i jego tożsamości” (2010), „Nowi mieszczanie w nowej Polsce” (2011), „Wynajdywanie miejskości. Polska kwestia z perspektywy długiego trwania” (2016), „Efekt ESK. Jak konkurs na Europejską Stolicę Kultury zmienił polskie miasta” (2017), „Ruchy miejskie w Polsce. Dekada doświadczeń” (2019). Uczestniczył jako uważny obserwator w niemal wszystkich Kongresach Ruchów Miejskich.

Edwin Bendyk
Socjolog, publicysta Tygodnika POLITYKA, szef działu naukowego oraz autor poczytnego bloga Antymatrix. Badacz pasjonujący się przyszłością i tym co ona oznacza dla teraźniejszości, współtwórca Ośrodka Badań nad Przyszłością COLLEGIUM CIVITAS, gdzie pracuje jako nauczyciel akademicki. Członek Polskiego Clubu PEN, od niedawna prezes zarządu Fundacji im. S.Batorego. W Centrum Nauk Społecznych PAN prowadzi seminarium o nowych mediach. Autor szeregu książek, z których najnowsza to monumentalne, syntetyczne dzieło „W Polsce, czyli nigdzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata”, wydane w tym roku. Uczestnik Kongresów Ruchów Miejskich.

Sylwia Kowalska była gospodynią spotkania.
Jest prezeską stowarzyszenia CZAS MIESZKAŃCÓW w Toruniu; ekspertką ds. szkoleń i konsultacji społecznych w Fundacji STABILO; aktywistką Kongresu Ruchów Miejskich; absolwentka Politycznej Szkoły Liderów. Ekolożka; współzałożycielka toruńskich Jadłodzielni i Ruchu Foodsharing Polska; działaczka na rzecz ograniczenia marnowania żywności; zaangażowana w akcję „Cyrk bez zwierząt”; feministka, założycielka grupy Toruńskie Dziewuchy, koordynatorka projektu „Ratujmy Kobiety”; współorganizatorka akcji antyprzemocowej „Nazywam się Miliard” oraz Marszu Równości w Toruniu; od wielu lat zaangażowana w działania na rzecz miasta.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30