Lech Mergler

Aktywista miejski z Poznania, z zawodu inżynier, potem wydawca i publicysta. Współtwórca stowarzyszeń My-Poznaniacy i Prawo do Miasta. Współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich w 2011 r. w Poznaniu, prezes zarządu KRM 2016-2019. 

Patronat Honorowy

logo rpo35 2023 01 12 v2PrezydentMG patronat znak 2021 pio

Partnerzy

logotyp PG

Patronat Medialny

logo ngo zawsze1samorzadowy2022 5magazyn miasta2AB

VIII Kongres Ruchów Miejskich – w Gdańsku, 23-25 czerwca 2023 r.

08 kwiecień 2023

Zarezerwujcie sobie czas na kolejny, ÓSMY już, Kongres Ruchów Miejskich! Tym razem w Gdańsku, mieście wolności i solidarności, w najlepszym czasie początku lata i nocy świętojańskiej, czyli 23-25 czerwca br.


VIII KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
 
POLITECHNIKA GDAŃSKA 
80-233 Gdańsk, ul. Gabriela Narutowicza 11/12
Rejestracja: https://8krm.conrego.com/ 

 Nasze kongresowe zjazdy „wędrują” po kraju – ze wschodu na zachód i na odwrót, z północy na południe (i na odwrót). Poprzedni, VII KRM był w Lublinie w czerwcu 2021 r., w dziesięciolecie Kongresu w Poznaniu, zorganizowanego w 2011 r., także w czerwcu, który okazał się potem pierwszym z cyklu. II Kongres miał centralną lokalizację – w Łodzi, w październiku 2012 r., a trzeci północno-wschodnią w Białymstoku 2013 r., także w październiku. IV KRM został ugoszczony przez  Gorzów Wielkopolski (zachód kraj), we wrześniu 2015 r., a kolejny piąty był w kilku miastach Śląska i Zagłębia w maju 2017 r. (południe). Z kolei VI Kongres po raz pierwszy zagościł w miastach powiatowych – w Ostródzie i Iławie na północy, w czerwcu 2019 r. Szczegółowe zestawienie informacji o kolejnych zjazdach KRM znajdziecie w publikacji Pawła Kubickiego Portret polskich ruchów miejskich.

Miejsca, w których Kongres się „zjeżdżał” były różne i odległe, ale niemal każdy z nich przynosił nową jakość, skok w rozwoju naszego ruchu, był jakiegoś rodzaju przełomem. Zmienne też było tło i kontekst polityczno-społeczny, klimat w kraju, w miastach i wśród aktywistów miejskich. Od pewnej nudy i znużenia neoliberalną propagandą sukcesu za drugiej kadencji koalicji PO, której samozadowolenie i arogancję trudno już było wytrzymać, po hardcorowe czasy rządów PiSowskiej, antysamorządowej prawicy. Istotną okolicznością objawiającą się np. w osobach gości odwiedzających Kongresy bywał kontekst bliskich wyborów parlamentarnych, rozstrzygających o tym, kto będzie rządził krajem. Podobnie jest w tym roku.

Inną doniosłą okolicznością, która wymagała szerokich spotkań i debat bywały wybory samorządowe w 2014 oraz w 2018 roku, w które ruchy miejskie były czynnie zaangażowane na szeroką skalę, wystawiając w wielu miastach swoich kandydatów. Pandemia COVID-19, a potem najazd Rosji na Ukrainę generujący masową falę uchodźców w miastach potrzebujących pomocy, jeszcze bardziej skomplikował aktywność miejską i nasze relacje/kontakty w ostatnich miesiącach, nawet latach. Poza Kongresami spotkaliśmy się w Toruniu w czerwcu 2016 r., gdzie miało miejsce formalne zebranie założycielskie Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich, instytucjonalizujące żywiołowy wcześniej ruch. W związku z tą formalizacją zjeżdżaliśmy się też kilkakrotnie w Warszawie, poza tym w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu...

Obecnie trwają przygotowawcze prace programowe VIII KRM. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Informacje na temat zgłaszania wystąpień można dokonywać pod tym linkiem.

Podstawowe, ramowe uzgodnienia programowe VIII Kongresu powstały w wyniku dyskusji między członkami organizacji tworzących KRM, następnie zostały przyjęte przez zarząd. Są one następujące:
Temat wiodący to odrodzenie uspołecznionego samorządu miejskiego wyrażony hasłem:
Samorządność 2.0 – nowe wyzwania, stare problemy.

Główne wątki tematyczne:

  1. Reforma samorządu
  2. Mieszkalnictwo
  3. Sprawiedliwa transformacja (także ubóstwo energetyczne, nowa ekonomia i projekt KRM „Zielone rewolucje”)
  4. Polityki integracyjne
  5. Edukacja

Wydarzenia towarzyszące już znane:

  1. Konferencja Sekcji Socjologii Miasta Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (22-23.06)
  2. Miejski Uniwersytet Praktyczny (w trakcie uzgodnień).
  3. ………………………… ???

Koordynatorką prac organizacyjno-programowych VIII Kongresu Ruchów Miejskich jest dr Marta Jaskulska, liderka Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywni Lokalnie (PSAL) z Pruszcza Gdańskiego. 

CDN.

Patronat Honorowy

logo rpo35 2023 01 12 v2PrezydentMG patronat znak 2021 pio

Partnerzy

logotyp PG

Patronat Medialny

logo ngo zawsze1samorzadowy2022 5magazyn miasta2AB

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30