Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Nasz Rzecznik Praw Obywatelskich: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

30 lipiec 2020

Jako Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH podjęliśmy bez zauważalnych wątpliwości demokratyczną decyzję o poparciu kandydatury mecenas Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, zgłaszanego przez organizacje społeczne – czyli kandydata, a właściwie kandydatki społecznej.

 Na początku było nas 88 organizacji, teraz społecznego kandydata na RPO popiera już ponad 340 organizacji. Pełną i aktualną listę można obejrzeć tutaj.

Dlaczego poparliśmy tę inicjatywę? Powody są różne, o różnym charakterze i zapewne nie wszystkie prosto i zwięźle da się tutaj wyłożyć. Spróbujmy wskazać chociaż niektóre.

Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że kandydaturze Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz sprzyja obecny Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, czemu trudno się dziwić, bo to jedna z jego najbliższych współpracownic.

Sam Bodnar został Rzecznikiem Praw Obywatelskich w wyniku kampanii poparcia ze strony organizacji społecznych. Jest w tym głęboki sens i dlatego kreowanie tradycji w tym względzie bardzo się broni. Rzecznik Praw Obywatelskich jest niezależnym od wszelkich władz "stróżem" naszych praw. Organizacje społeczne także niezależnie od władz pełnią funkcję czegoś w rodzaju "protezy" reprezentacji interesu społecznego i publicznego. Działają tam, gdzie władza jest "za krótka". Stąd wybór kandydata zgłaszanego przez nie logicznie wpisuje się w strukturę gmachu polskiej demokracji. Także a może nawet zwłaszcza wtedy, kiedy ten wybór przełamie preferencje i wskazania partyjne. Bo prawa człowieka i obywatela nie są partyjne ani ideologiczne, są uniwersalne. Ma to szczególne znaczenie teraz, kiedy lansowane są opinie przeciwne. W skrócie: mają liczyć się i obowiązywać tylko te prawa, które wyznaje/akceptuje/popiera tzw. większość  –  wyznaje ustami reprezentującej ją partyjnej władzy. 

Kongres Ruchów Miejskich ma swój szczególny powód dla poparcia społecznego kandydata na RPO. Podstawową ideą ruchów miejskich zapisaną w Tezach Miejskich jest prawo do miasta. Ten zapis zawiera Teza 1., która brzmi:

"Mieszkańcy i mieszkanki mają niezbywalne prawo do miasta.
Jest nim prawo do korzystania z zasobów miasta i prawo do współdecydowania
o najważniejszych sprawach miasta oraz mieszkanek i mieszkańców. Tych praw nie można nas pozbawić. Miasto jest dla mieszkanek i mieszkańców, bo stanowi środowisko naszego życia, a biznes, władza i polityka winny służyć nam i miastu."

Prawo do miasta jest prawem człowieka. Zostało sformułowane stosunkowo późno, ale ma coraz większe znaczenie, ponieważ coraz większa liczba ludzi jest mieszkańcami miast – obecnie w miastach mieszka ponad połowa ludzkości. Dla ruchów miejskich prawa człowieka i obywatela to centrum naszej aktywności, jako że Tezy Miejskie to zapis konkretnych praw przysługujących obywatelom miast. Stąd tak duże znaczenie ma dla nas Rzecznik Praw Obywatelskich - niezależny od władz politycznych, dysponujący społecznym szacunkiem i cieszący się autorytetem wśród mieszkańców, kompetentny i doświadczony. Te przymioty niewątpliwie posiada społecznaczna kandydatka na RPO. 

Komplet aktualnych informacji pod adresem www.naszrzecznik.pl

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30