Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

30 lat polskiego samorządu. Doświadczenia ruchów miejskich.

23 luty 2020

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie gminnym. Z tej okazji w sobotę, 29 lutego 2020 w Gdańsku, Kongres Ruchów Miejskich (KRM) organizuje spotkanie regionalne Federacji KRM, zrzeszającej ruchy miejskie z całej Polski. Tematem jest doświadczenie samorządności.

W debacie publicznej często mówi się o samorządach w kontekście władz lokalnych lub wyborów. W Kongresie Ruchów Miejskich uważamy, że to codzienne doświadczenia mieszkańców miast są jednak najważniejsze. To właśnie na poziomie lokalnym najsilniej odczuwamy wygodę parku w pobliżu, komfort jazdy nowym tramwajem, ciekawe zajęcia edukacyjne i kulturalne dla mieszkańców. Ale też doświadczamy skutków zanieczyszczonego powietrza, braku placów zabaw czy mieszkań komunalnych, złego stanu ulic, niedostatku usług opiekuńczych. To na tę bliską rzeczywistość mamy największy wpływ.

Dlatego zapraszamy Was do udziału w spotkaniu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, miejscu symbolicznym dla polskiej transformacji. Będziemy tam wspólnie pracować nad naszymi doświadczeniami samorządności.

Chcemy sprawdzić, czym dzisiaj jest dla nas samorząd. Jak reagujemy, gdy mówi się: „miasto prowadzi konsultacje” czy „miasto  rewitalizuje dzielnicę”?Podzielimy się doświadczeniami i je przekażemy – ogólnopolsko – opinii publicznej. Zależy nam na tym, aby były one autentyczne i pokazywały rzeczywistość taką, jaka jest. Nie będziemy tworzyć kolejnych definicji “zrównoważonego rozwoju”. Nie wyprodukujemy kolejnej deklaracji, z którą będziemy mogli sobie zrobić zdjęcie. Zależy nam na obywatelskiej samorządności. W ruchach miejskich praktykujemy ją od dawna.

Zapraszamy zatem 29 lutego do Europejskiego Centrum Solidarności wszystkie osoby zainteresowane życiem w mieście, terenami zielonymi, transportem publicznym, projektowaniem miast i solidarnością społeczną.
Zarejestruj się tutaj: http://bit.ly/2vS6kU3

Zachęcamy do krótkiej lektury naszej diagnozy 30-letniej samorządności i 2 głównych KRMowych postulatów na kolejne 30 lat.


3 Spotkanie Regionalne Kongres Ruchów Miejskich w Gdańsku

Sobota, 29 lutego 2020
godz. 12:00 – 17:00
Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre, Plac Solidarności 1 w Gdańsku
III piętro: sala warsztatowa 5 oraz sala 3.35 w przestrzeni Solidarność Codziennie ECS
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy
Formularz Zgłoszeniowy: http://bit.ly/2vS6kU3
Rejestracja do piątku, 28 lutego

PROGRAM:

12.00- 14.00 – Doświadczenia samorządności – praca warsztatowa, prowadzenie: Artur Celiński (Warszawa)/ KRM / Magazyn Miasta/ Cities Magazine
Inspiracje (wystąpienia) m.in:
Marta Bejnar Bejnarowicz / Kongres Ruchów Miejskich, radna Miasta Gorzowa Wlkp.
dr Grzegorz Piotrowski -Wydział Myśli Społecznej Europejskiego Centrum Solidarności
Ksenia Grekulak - Inicjatywa miejska w Sztumie

14.00 – 14.30 – przerwa (kawa, przekąski)

14.30 – 16.00 – praca w 2 grupach:
30 lat polskiego samorządu, prowadzenie: Artur Celiński
Miasto Równych Szans – dostępność przestrzeni publicznej i solidarność społeczna, prowadzenie: Lidka Makowska (Gdańsk) / KRM/ TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, Sylwia Kowalska (Toruń) / KRM/ Czas Mieszkańców / Fundacja Stabilo

16:00 – 16:45 – wspólne podsumowanie prac w grupach, zakończenie

Organizator:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
https://kongresruchowmiejskich.pl/

Współorganizator:
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
https://www.ecs.gda.pl/

Dofinansowanie:
Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego / Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Adres korespondencyjny:
66-400 Gorzów Wielkopolski, ul. Ukośna 13/4  
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30


Copyright © 2020 KRM | Strony internetowe Trojka Design