Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Ochrona drzew w miastach – gdzie jest przestrzeń do partycypacji obywatelskiej?

26 maj 2021

We wtorek, 25 maja br. nasze webinarium ponownie poświęcone było gorącemu tematowi ochrony drzew w mieście, rozpatrywanym z punktu widzenia udziału obywateli miast w obronie drzew przed ich nadmiarowym, niepotrzebnym i szkodliwym wycinaniem. Mamy bowiem prawo domagać się od władz miasta sformułowania i prowadzenia polityki ochrony zieleni.

Rozmawialiśmy o potrzebach i możliwościach systemowego podejścia do zarządzania zielenią w mieście. Webinarium skierowane było do wszystkich zainteresowanych, choć wydawało nam się że jego przekaz jest szczególnie istotny dla aktywistów miejskich, radnych dzielnicowych i osiedlowych oraz radnych miejskich.

Eksperci – uczestnicy webinarium:

Anna Socha
Biolog środowiskowy, absolwentka UAM Poznań, przez wiele lat związana z jedną z wiodących organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony przyrody w Polsce i za granicą.

Piotr Kempisty
Prawnik i aktywista. Działa w obszarze ekologii i zrównoważonego transportu. Członek zarządu fundacji Instytut Działań Miejskich i stowarzyszenia Rowerowy Białystok. Członek zarządu i ekspert prawny Kongresu Ruchów Miejskich.

Kamil Dybich
Aktywista, społecznik, wolontariusz, członek organizacji pozarządowych, lider i animator społeczności lokalnej, asystent społeczny Posła na Sejm RP, przewodniczy powiatowego klubu partii politycznej (obecnie bezpartyjny), wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, członek Komisji Partnerstwa i Dialogu Związku Miast Polskich oraz Komitetu Rewitalizacji Miasta Dąbrowa Górnicza. Zastępca Dyrektorki MOPS Będzin.

Prowadzenie:

Patryk Białas
Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach. Absolwent m. in. Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz Podyplomowego Studium Rozwoju Regionalnego i Polityki Regionalnej, Akademii Rozwoju Regionalnego. Prezes stowarzyszenia BoMiasto, wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, jeden z założycieli Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator polskich liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej koordynator Katowickiego Alarmu Smogowego, wcześniej członek Polskiego Alarmu Smogowego, animator Laudato si w Światowym Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM), członek zarządu Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA). Radny Rady Miasta Katowice.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30