Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Porozmawiajmy o drzewach – wycinka drzew, mieszkańcy i organizacje społeczne a samorząd

08 kwiecień 2021

6 kwietnia br., w zwyczajowy wtorek, bardzo licznie uczestniczyliśmy w webinarium KRM poświęconemu tematowi elektryzującemu wszystkich co wrażliwszych ludzi jak Polska długa i szeroka: drzewa w mieście, ich wycinanie i ochrona. W każdym mieście, ale także poza nimi, przy drogach i w lasach, nad rzekami i wzdłuż torów kolejowych, drzewa są cięte na potęgę, w tym dorodny i zdrowy starodrzew, najbardziej cenny dla ekosystemu. Co robić? Jak je ratować?

 Być może skala wyrębu kiedyś była podobnie duża (choć podaje się, że w lasach publicznych w ostatnich kilkunastu miesiącach jest dwa razy wyższa niż wcześniej), tyle że obecnie temat jest w centrum uwagi – media z Internetem włącznie trąbią głośno i szeroko o takich przypadkach. Jest to zrozumiałe w kontekście katastrofy klimatycznej oraz skandalicznej sytuacji w Polsce na tle reszty Europy jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Banalną oczywistością jest zdecydowanie pozytywna rola drzew w obu wymiarach. Wydaje się, że w tej sprawie świadomość społeczna, przynajmniej dużych i licznych środowisk, zdecydowanie wyprzedza regulacje prawne, procedury urzędowe, świadomość polityków i urzędników. O „inwestorach” nie wspominając. Dlatego konflikty wokół wycinania drzew są dziś na porządku dziennym.

Uczestnicy debaty

Aleksandra Zienkiewicz, Wrocław
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (kierunki: ochrona środowiska, gospodarka przestrzenna), Certyfikowany Inspektor Drzew, obecnie pracuje w Zarządzie Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Promotorka drzew jako wartościowego elementu miejskiego krajobrazu i zielonej infrastruktury. Współzałożycielka i wieloletnia przedstawicielka Stowarzyszenia Ochrony Drzew "miastoDrzew". Współpracowniczka Fundacji EkoRozwoju. Liderka zwycięskich zielonych projektów we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Organizatorka wydarzeń dotyczących drzew i ich roli w przyrodzie. W polu jej zainteresowań i działań jest także urbanistyka, mobilność i szeroko pojęty zrównoważony rozwój.
W Zarządzie Zieleni Miejskiej zajmuje się promocją i informowaniem o działaniach jednostki, komunikacją z mediami i mieszkańcami, programem pakietów sponsorskich Zielony Mecenat oraz analizą planów zagospodarowania przestrzennego pod kątem zieleni i retencji.

Patryk Białas, Katowice, prowadzący debatę
Zawodowo: Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz Podyplomowego Studium Rozwoju Regionalnego i Polityki Regionalnej, Akademia Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Warszawskiego. Od szeregu lat zajmuje się rozwojem regionalnym, rozwojem technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie zarządzania rozwojem inkubatorów i parków technologicznych.
Aktywista: prezes stowarzyszenia BoMiasto w Katowicach, wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, jeden z założycieli Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator polskich liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej koordynator Katowickiego Alarmu Smogowego i członek Polskiego Alarmu Smogowego, animator Laudato si w Światowym Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM), członek zarządu Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA). Radny Rady Miasta Katowice.
Prywatnie ojciec Tobiasza i Estery.
Zainteresowania: rozwój regionalny, ekologia miejska: czysta energia, czyste powietrze, ochrona drzew i klimatu.

Tomasz Kuczyński, Katowice
Od 2019 roku radny Rady Jednostki Pomocniczej nr 1, Katowice-Śródmieście (wybrany największą liczbą głosów). W 2013 roku współzałożyciel społecznego komitetu obrony zabytkowych kortów tenisowych im. Jadwigi Jędrzejowskiej w Katowicach. W 2020 roku współzałożyciel komitetu obrony 100-letnich kasztanowców przy ul. Raciborskiej w Katowicach.
Od 1993 roku dziennikarz „Dziennika Zachodniego”.
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, magister nauk politycznych.

Waldemar Bukalski, Radom
Automatyk, programista zafascynowany energooszczędnymi systemami napędowymi. Założyciel i trener Akademii Falowników, która zajmuje się bezpłatnym przekazywaniem wiedzy z zakresu nowoczesnej techniki napędowej. Od zawsze zaangażowany w działalność społeczną i edukacyjną. Obecnie szef Stowarzyszenia „Radomianie dla Demokracji” – oddolnego ruchu społecznego, który działa w porozumieniu z obywatelami Radomia, organizacjami społecznymi i innymi ruchami społecznymi w celu obrony demokratycznych praw obywatelskich, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki praw człowieka, swobód obywatelskich, społeczno-prawnych, gospodarczych i ochroną przyrody.
Autor oprogramowania do inwentaryzacji drzew miejskich.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30