Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Panel obywatelski – demokracja, która działa

04 grudzień 2020

1 grudnia br. miało miejsce przedostatnie w tym roku merytoryczne webinarium Kongresu Ruchów Miejskich, poświęcone procedurze panelu obywatelskiego. Panele obywatelskie to nowa metoda demokratycznego podejmowania decyzji na poziomie miasta lub państwa.

 W ramach panelu obywatelskiego zaprasza się do zajęcia daną sprawą losowo wyłonioną i reprezentatywną grupę mieszkanek i mieszkańców (reprezentatywną pod względem wybranych kryteriów społeczno-demograficznych). Spotkania panelu rozpoczynają się od części edukacyjnej, w której biorą zarówno ekspertki i eksperci, jak również osoby reprezentujące organizacje pozarządowe, instytucje czy urzędy. Następnie uczestnicy panelu w ramach części deliberacyjnej omawiają możliwe rozwiązania, ich plusy i minusy, by na zakończenie przyjąć rekomendacje, co w danej sprawie należy zrobić.
Do czego mogą przydać się panele obywatelskie w polskich miastach?
Jak wygląda w szczegółach sposób ich organizowania?

Temat referował dr Marcin Gerwin.

O prowadzącym:

Dr MRCIN GERWIN, specjalista ds. demokracji deliberacyjnej oraz zrównoważonego rozwoju. Z wykształcenia politolog, zajmuje się projektowaniem i koordynacją paneli obywatelskich. Jest autorem książek „Żywność i demokracja”, „Żywność przyjazna dla klimatu” oraz przewodnika po panelach obywatelskich (polecamy w załączeniu).

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30