Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: „Miasto w czasie zarazy” – debata uczonych

10 czerwiec 2020

Wtorek, 2 czerwca 2020

Drugie webinarium w podcyklu „Miasto w czasie zarazy” skupiło uczonych zajmujących się naukowo miastem. 
Jako ruchy miejskie musimy/powinniśmy sensownie odnaleźć się w obecnej, nowej (?) sytuacji wynikłej z proklamowania pandemii i tego skutków. Po to, by wypracować adekwatne do sytuacji plany działania Kongresu Ruchów Miejskich, które nie będzie tylko prostą reakcją, ale także kreatywnym i twórczym pomysłem na ruch do przodu w nowych (chyba?) warunkach. 
Punktem wyjścia musi być nasza własna, systematyczna DIAGNOZA sytuacji. Zwłaszcza, że ta sytuacja jest mocno nieprzejrzysta, na co wskazują wzajemnie sprzeczne oceny i propozycje działania ekspertów, polityków, naukowców i innych autorytetów. Przez „diagnozę” rozumiem opis prowadzący do zrozumienia istoty zagrożeń, wyzwań i nowych szans związanych z obecną sytuacją. Uwzględniając także różny poziom lęku przed zarazą w samym środowisku ruchów miejskich.

 

W szczególności chcieliśmy rozważyć pytania:

– Czy i jakie są przesłanki do prognozowania, iż proklamowana pandemia przyniesie zmiany trwałe naszym miastom? Jakie, dlaczego? Albo na odwrót?

– Zmiany w obszarze życia społecznego, stosunków międzyludzkich, relacji i sytuacji publicznych – dystans, izolacja, życie wirtualne zamiast realnego, nierówności, inny jako zagrożenie, solidarność czy samoobrona i wrogość?

– Zmiany jeśli chodzi o korzystanie i kreowanie przestrzeni miejskiej?

– Ucieczka z miasta na wieś gdzie inni ludzie mniej zagrażają?

– Epidemia paniki – na ile powszechna, czy tylko w metropoliach?

Władza i zarządzanie a udział mieszkańców, partycypacja społeczna.

– Co jeszcze zastanawia obserwatorów?

W dyskusji udział wzięli:

Marta Jaskulska, moderator

Dr socjologii, pracuje w Katedrze Socjologii Kultury i Komunikowania na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, projektuje i prowadzi procesy partycypacji publicznej, prezeska Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywni Lokalnie (PSAL) w Pruszczu Gdańskim. 
Członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich, Rady Działalności Pożytku Publicznego Powiatu Gdańskiego, Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Gdańskiego

 Magdalena Długosz

Doktora nauk o kulturze, do niedawna wykładowczyni w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS, dziś niezależna badaczka sztuki i specjalistka w zakresie międzynarodowych stosunków kulturalnych. Lublinianka z wyboru, miejska Przewodniczka Inspiracji, działaczka na rzecz równości i praw kobiet, współzałożycielka Lubelskiego Ruchu Miejskiego i członkini Zarządu Dzielnicy Za Cukrownią.

 Marek Nowak

Socjolog, doktor habilitowany, prof. UAM, badacz i wykładowca akademicki, prodziekan Wydziału Socjologii UAM. Specjalizuje się w studiach miejskich. Współtwórca Kongresu Ruchów Miejskich i stow. Prawo do Miasta, członek zarządu PdM. Radny osiedla Grunwald-Południe w Poznaniu.

Paweł Kubicki

Dr habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w badaniu społeczno-kulturowych aspektów rozwoju miast. Autor kilkudziesięciu publikacji poświęconych tej problematyce, między innymi: Miasto w sieci znaczeń. Kraków i jego tożsamości (2010), Nowi mieszczanie w nowej Polsce (2011), Wynajdywanie miejskości. Polska kwestia z perspektywy długiego trwania (2016) i in.  

 

Zapraszamy do skorzystania z zapisu webinarium.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30