Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium KRM: wpisy w KRS on-line -- rewolucja elektroniczna

18 grudzień 2021
Od 1 lipca 2021 r. w wyniku reformy postępowania rejestrowego, zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym można dokonywać drogą elektroniczną. Taka forma komunikacji z KRS stała się obowiązkowa dla organizacji wpisanych do rejestru przedsiębiorców, ale z funkcjonalności nowego Portalu Rejestrów Sądowych korzystać mogą także organizacje wpisane do rejestru stowarzyszeń nie prowadzące działalności gospodarczej. Temu poświęcone było webinarium KRM 15 grudnia br.
Na szczególną uwagę trzeciego sektora zasługuje komponent "e-formularze KRS", dzięki któremu można:
- złożyć do sądu wniosek o rejestrację organizacji,
- zmienić dane rejestrowe (skład organów, zmiana statutu itp.),
- lub złożyć inne pismo.
Podczas webinarium można było dowiedzieć się:
- jak założyć konto na Portalu Rejestrów Sądowych,
- jakie funkcjonalności oferuje moduł “e-formularze KRS”,
- jak skutecznie dokonywać zmian, załączać i podpisywać dokumenty.
Portal Rejestrów Sądowych nie wprowadza na ten moment 100% “cyfrowości” postępowania, ale w założeniu ma do tego doprowadzić. Na pewno już teraz warto z niego korzystać, ponieważ ułatwia zgłaszanie zmian do KRS i zmniejsza ryzyko błędów we wnioskach składanych papierowo. Dlatego warto poznać to narzędzie.
prowadzenie:
Piotr Kempisty - członek Zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, Fundacji Instytut Działań Miejskich oraz stow. Rowerowy Białystok. Prawnik i aktywista. 

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30