Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Konsultacje społeczne szyte na miarę – partycypacja obywatelska w małych gminach

05 listopad 2021

2 listopada 2021 odbyło się kolejne webinarium Kongresu Ruchów Miejskich poświęcone tematyce konsultacji społecznych. 

UCZESTNICY:

Anna Cwynar
Absolwentka kulturoznawstwa i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2017 roku związana z Fundacją Studiów Europejskich (FEPS), gdzie odpowiada m.in. za prowadzenie procesów konsultacji społecznych (we Wrocławiu, Poznaniu i małych gminach na Dolnym Śląsku), a także realizację projektów edukacyjnych i integracyjnych. W ramach konsultacji zajmuje się projektowaniem i moderowaniem spotkań dotyczących dokumentów strategicznych (Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, Plan Działań Rowerowych, Strategia Rozwoju Elektromobilności, Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego) czy inwestycji miejskich (konsultacje dotyczące projektów przebudowy mostów i ulic czy zagospodarowania parków, terenów zielonych, podwórek itp.). Obecnie prowadzi szkolenia dla przedstawicieli małych gmin z zakresu konsultacji społecznych i partycypacji obywatelskiej.

Tadeusz Mincer
Z wykształcenia filozof i kulturoznawca, specjalizujący się w antropologii współczesnej oraz metodologii nauk społecznych; nauczyciel, animator i menadżer kultury. Zajmuje się zarządzaniem projektami społecznymi, syntezą danych oraz działaniami edukacyjnymi. Obecnie zajmuje się projektowaniem i realizacją działań partycypacyjnych. Koordynuje projekt polegający na współorganizacji konsultacji społecznych na terenie Wrocławia.

Dr Krzysztof Nowak
Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii, wieloletni nauczyciel gimnazjalny i licealny oraz akademicki. Związany z Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich od 2015 r.; w pracy naukowej zajmuje się historią kultury i mentalności oraz tworzeniem struktur władzy, społecznych i religijnych; koordynator projektów i moderator, zajmuje się zagadnieniami partycypacji, funkcjonowaniem organizacji pozarządowych, wielokulturowością. Od 2016 r. zajmuje się konsultacjami społecznymi, rozwiązywaniem konfliktów, współpracą pomiędzy organizacjami pozarządowymi i władzami miejskimi. Współautor m.in.: Strategii współpracy organizacji pozarządowych z Miastem w latach 2018-2022, raportu dot. reformy wrocławskich osiedli, Narzędziownika partycypacji; konsultant Strategii dialogu międzykulturowego dla Wrocławia. Współpracuje z małymi i dużymi gminami w Polsce w obszarze partycypacji i konsultacji społecznych.

Posłuchamy też o doświadczeniach z projektu „Konsultacje społeczne szyte na miarę”, który jest realizowany przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS) z dotacji programu Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

PROWADZENIE

Sylwia Kowalska
Prezeska stow. „Czas Mieszkańców” z Torunia; ekspertka ds. szkoleń i konsultacji społecznych w Fundacji Stabilo; członkini zarządu KRM; absolwentka Politycznej Szkoły Liderów. Ekolożka; współzałożycielka toruńskich Jadłodzielni i Ruchu Foodsharing Polska; działaczka na rzecz ograniczenia marnowania żywności; zaangażowana w akcję „Cyrk bez zwierząt”; feministka, założycielka grupy Toruńskie Dziewuchy, koordynatorka projektu „Ratujmy Kobiety”.

Zapraszamy do skorzystanai z nagrania dyskusji

 

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30