Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: „Miasto w czasie zarazy” – debata radnych miejskich

28 maj 2020

 Środa, 20 maja 2020.

Kongres Ruchów Miejskich skupiający lokalne organizacje działające w swoich miastach potrzebuje własnej DIAGNOZY sytuacji, w jakiej znalazły się miasta w związku z proklamowaną pandemią koronawirusa. Chodzi nam o diagnozę samodzielną, która nie będzie bezrefleksyjnie powtarzać narracji medialnej propagandy ani przekazu powstającego na potrzeby walk politycznych. Dla nas ważny jest punkt widzenia mieszkańców, ich potrzeby i interesy oraz rzetelność przekazu – po to, żeby sensownie zaplanować dalsze działania ruchów miejskich w czasie po pandemii. Stąd nazwa podcyklu: „MIASTO w CZASIE ZARAZY”.

Temat wprowadził dwa tygodnie temu prawnik, Szymon Osowski, przedstawiając względnie szczegółowo, co proklamowanie pandemii oznacza w sensie prawnym dla miasta i mieszkańców, czyli jakie obowiązują nas przepisy, niosące zakazy i nakazy. Częściowo już zawieszone, ale mogą wrócić.. Dalej zaplanowaliśmy wysłuchanie i przepytanie miejskich radnych z ruchów miejskich, potem naukowców prowadzących badania nad miastem, następnie „naszych” urzędników miejskich i na koniec – oddamy głos liderom ruchów miejskich, żeby odpowiedzieli, co z tego wszystkiego wynika dla naszej działalności po pandemii.

Webinarium z udziałem radnych miejskich odbyło się 20 maja, w środę. Postawiliśmy takie między innymi pytania:

– Co widać z punktu widzenia radnych miejskich w mieście ogarniętym zarazą, zarządzanym zakazami i nakazami praw nadzwyczajnych oraz lękiem?

– Jak Wam się teraz funkcjonuje jako radnym, jakie macie nowe problemy, jak sobie z nim radzicie? Jak funkcjonują Wasze rady miejskie, sesje plenarne, komisje?

– Czy i na ile nasze życie w miastach zmieni się trwale, definitywnie, nieodwołalnie? Czy będziemy już żyć inaczej „na zawsze”, czy tylko trochę, do szczepionki albo odporności grupowej? Jakie to są/ będą zmiany? Co będzie zdecydowanie inaczej?

– Czy te ewentualne zmiany niosą, obok zagrożeń i problemów, szanse i nadzieje na dobre przekształcenia? W jakich obszarach? Na jaką skalę? W jakim kierunku?

W dyskusji udział brali:

Dorota Bonk-Hammermeister, radna Miasta Poznania, przewodnicząca Rada Osiedla Wilda, prezeska zarządu stowarzyszenia Prawo do Miasta; Dorota debatę poprowadziła.

Marta Bejnar Bejnarowicz z Ruch Miejski Ludzie Dla Miasta z Gorzowa, prezeska zarządu Kongresu Ruchów Miejskich oraz radna Miasta Gorzowa.

Patryk Białas, prezes zarządu Stowarzyszenia BoMiasto, radny Miasta Katowice i członek Komisji Rewizyjnej Kongresu Ruchów Miejskich.

Agnieszka Karłowicz ze Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna, radna Miasta Ostródy z powodów technicznych nie mogła zabrać głosu, ale jako jej uczestniczka komentowała debatę na czacie.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinarium.

Adres korespondencyjny:
66-400 Gorzów Wielkopolski, ul. Ukośna 13/4  
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30


Copyright © 2020 KRM | Strony internetowe Trojka Design