Justyna Glusman
Kinga Wiśniewska

Z wykształcenia prawniczka, z zamiłowania specjalistka ds nowych technologii i komunikacji. Społeczniczka i współzałożycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna w Ostródzie. Absolwentka XIII edycji Programu Liderzy PAFW. Wierzy w siłę małych centrów świata i stara się łączyć perspektywę prowincji z perspektywą Warszawy przerzucając mosty wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.

Ciało obce? Rozmowa z Justyną Glusman.

01 grudzień 2021

 

Pod koniec listopada Justyna Glusman napisała na swoim profilu na FB "zakończyła się moja trzyletnia współpraca z ratuszem". Przypomnijmy: Justyna Glusman jako przedstawicielka koalicji Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie dla Warszawy kandydowała na stanowisko prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2018 roku. Tuż po wyborach, 23 listopada 2018 prezydent Rafał Trzaskowski powołał ją na stanowisko dyrektorki, koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w stołecznym ratuszu. Odpowiedzialna była m.in. za polityki klimatyczne, w tym program wymiany pieców, tzw."kopciuchów" w Warszawie.
Jak dziś ocenia swoją przygodę z polityką i samorządem? Jak wygląda ten samorząd od wewnątrz. I czego inni aktywiści i aktywistki miejskie mogą nauczyć się z jej przykładu?
"Nie bycie naiwnym nie polega na tym, żeby zawsze wybierać tę wygodną pozycję obserwatora z zewnątrz i krytyka. Krytykowania na Twitterze" - odpowiada Justyna Glusman.
"Uważam, że jeżeli trzeba, jeżeli jest możliwość albo propozycja wejścia do władzy, trzeba zawsze spróbować. Mimo tego, że moje doświadczenie chociażby pokazuje, że to niekoniecznie musi być szczęśliwe zakończenie. Ale z drugiej strony: wprowadziłam zmiany, których się nie da już odwrócić. To jest sukces dla miasta. System informowania o wycinkach drzew on po prostu funkcjonuje. Nie wydaje mi się, żeby jakikolwiek teraz mój następca czy prezydent miał odwagę, żeby powiedzieć mieszkańcom: No dobra, to był projekt Justyny, to już teraz nie będziecie mieli tych wycinek na mapach i informacje o nich to błąd”.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30