Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Apel ws. monitoringu sprawiedliwej transformacji

12 wrzesień 2022

Narzucone przez katastrofę klimatyczną europejskie cele w zakresie zdecydowanego obniżenia emisji gazów cieplarnianych w ramach pakietu tzw. Fit 55 powodują konieczność transformacji gospodarczo-społecznej w regionach kraju, których gospodarka oparta była na energetycznych surowcach kopalnych. Wymaga to znacznych nakładów by ta głęboka zmiana nie oznaczała lokalnych katastrof. Temu służy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. W związku z monitorowaniem jego wdrażania powstał z inicjatywy Związku Stowarzyszeń POLSKA ZIELONA SIEĆ społeczny Apel do władz, który poparł także Kongres Ruchów Miejskich, obok licznych samorządów i innych organizacji społecznych.

 Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu Polskiej Zielonej Sieci przesyłam Panu apel podpisany przez 30 samorządów i organizacji społecznych dotyczący utworzenia dodatkowych miejsc w komitetach monitorujących programy regionalne funduszy europejskich w regionach węglowych dla organizacji i partnerów społecznych specjalizujących się w obszarze sprawiedliwej transformacji. Również apelujemy o utworzenie grup roboczych ds. sprawiedliwej transformacji w ramach Komitetów Monitorujących, w regionach objętych Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. 

Sprawiedliwa transformacja regionów węglowych to wyzwanie bez precedensu, które potrzebuje szczególnej uwagi i kompetencji. Dlatego niezwykle ważne jest szczegółowe i eksperckie podejście do tego procesu, odpowiednia reprezentacja w Komitetach Monitorujących oraz powołanie grup roboczych ds. sprawiedliwej transformacji, co zaowocuje projektami odpowiadającymi na lokalne wyzwania.

Apel znajduje się w załączniku.

Z wyrazami szacunku,

Alina Pogoda

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30