Profesor nadzwyczajny w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w badaniu społeczno-kulturowych aspektów rozwoju miast. Autor kilkudziesięciu publikacji poświęconych tej problematyce, między innymi: "Miasto w sieci znaczeń. Kraków i jego tożsamości" (2010), "Nowi mieszczanie w nowej Polsce" (2011), "Wynajdywanie miejskości. Polska kwestia z perspektywy długiego trwania" (2016), "Efekt ESK. Jak konkurs na Europejską Stolicę Kultury zmienił polskie miasta" (2017), "Ruchy miejskie w Polsce. Dekada doświadczeń" (2019).
Pierwsza samodzielna publikacja Wydawnictwa Kongresu Ruchów Miejskich „Portret polskich ruchów miejskich” autorstwa krakowskiego socjologa Pawła Kubickiego, profesora nadzwyczajnego na UJ to szczegółowy, faktograficzny opis w pigułce ruchów miejskich w Polsce od ich początku. Rzecz powstawała na przełomie 2019/20 i jest oto publicznie dostępna po opracowaniach i redakcjach.
Ruchy miejskie działają już od kilkunastu lat i zdążyły w tym czasie mocno wrosnąć w pejzaż polskich miast. Między innymi z tego też powodu sporo się ostatnio pisze o ich przyszłości – zwłaszcza, że w ostatnim czasie zasadniczo zmienił się kontekst, który w dużej mierze determinował ich dotychczasowy charakter, cele i sposoby działania.