Lech Mergler

Aktywista miejski z Poznania, z zawodu inżynier, potem wydawca i publicysta. Współtwórca stowarzyszeń My-Poznaniacy i Prawo do Miasta. Współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich w 2011 r. w Poznaniu, prezes zarządu KRM 2016-2019. 

Wolne NGO. Stop putinowskiemu prawu

01 sierpień 2022

Kongres Ruchów Miejskich popiera apel skierowany do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz parlamentarzystów Sejmu i Senatu o nie procedowanie projektu ustawy autorstwa polityka Solidarnej Polski, wymierzonej przeciw podmiotowości organizacji społecznych.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Akcja Demokracja, która zbiera głosy poparcia pod apelem, gdzie każdy może się podpisać. Szerszą informację o projekcie ustawy zamieścił portal Oko.press a szczegółową jej analizę przeprowadziła Fundacja Obywatelskiego Rozwoju. Jest dość oczywiste, że idąca śladem Putina i Orbana inicjatywa jest tylko jednym z elementów dokręcania śruby, które ma na celu ograniczenie praw człowieka i wolności obywatelskich w Polsce. Zamordyzm jest najważniejszym wyznacznikiem polityki nacjonalistycznych konserwatystów, nie tylko w naszym kraju. Oznacza on przede wszystkim zniesienie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, wolności mediów, autonomii samorządów i last but not least – podmiotowości organizacji społecznych. Pozostający pluralizm partii politycznych zawiesza się w rezultacie społeczno-instytucjonalnej próżni, faktycznie stając się maskującą dekoracją autorytarnego systemu. 

 

TREŚĆ APELU:

Adresaci:
Posłowie i Posłanki, Senatorowie i Senatorki, Prezydent RP

Domagamy się odrzucenia projektu ustawy o finansowaniu organizacji pozarządowych, firmowanej przez polityka Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, Michała Wosia, tzw. Lex Woś. Proponowane przepisy stanowią zagrożenie dla niezależności i bezpieczeństwa organizacji społecznych w Polsce i przypominają te przyjęte w putinowskiej Rosji.

Po ataku na niezależne sądy oraz wolne media, teraz władze chcą teraz zniszczyć organizacje społeczne. Przyjmowanie przepisów, które sparaliżują prace organizacji, które dziś pomagają uchodźcom z Ukrainy w momencie trwania wojny uważamy za wyjątkowo haniebne.

------------------------------------

 

Komentarz inicjatorów Apelu:

Dlaczego to jest ważne

Projekt ustawy znanej opinii publicznej jako LexWoś pod pozorem poprawy transparentności i jawności, służy zniszczeniu niezależności organizacji społecznych i paraliżowi ich pracy. Można to odczytywać jako próbę zemsty za zaangażowanie w obronę praw człowieka i demokracji w Polsce.
Politycy PiS i Solidarnej Polski niejednokrotnie udowodnili, że w ich wizji państwa nie mogą istnieć żadne niezależne instytucje. Projekt LexWoś to próba położenia “łapy” rządzących na jednym z ostatnich bastionów niezależności i wolności [1].
Projekt Wosia wymaga, aby organizacje społeczne publikowały informacje o darczyńcach, co narusza ich prywatność i bezpieczeństwo oraz sprawia, że obywatele mniej chętnie będą wspierali organizacje działające w ramach sektora. Odciąga również NGO-sy od zajmowania się realną pomocą w kierunku żmudnej sprawozdawczości, obniżając ich możliwości działania w trudnym momencie konfliktu zbrojnego.
Według prawników projekt jest sprzeczny zarówno z Konstytucją, jak i prawem UE oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka.
Ponadto zarządzany przez skrajnie prawicowych polityków Narodowy Instytut Wolności, znany z przyznawania dotacji na projekty Roberta Bąkiewicza i Ordo Iuris będzie mógł organizować kontrole paraliżujące życia niekontrolowanych przez rząd organizacji [2].
Tak, jak broniliśmy wolnych sądów i wolnych mediów, dziś przyszło nam bronić organizacji społecznych.

[1] Komunikat FOR 25/2022: Pod pozorem jawności, Solidarna Polska proponuje przepisy rodem z Rosji i Węgier. Organizacje pozarządowe na celowniku
[2] NIW znów dotuje organizacje Bąkiewicza, liderów Ordo Iuris i przyjaciółki Kaczyńskiego, Oko.Press, 17.06.2021 r.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30