fbpx

VI Kongres Ruchów Miejskich

w Ostródzie i Iławie

Miasta Małe Średnie i Duże

21 czerwca - piątek

14:00 - 18:00

Walne Zebranie Stowarzyszenia Kongres Ruchów Miejskich

Raport Fundacji Batorego „Polska samorządów. Skuteczna demokracja, silne państwo” pod redakcją dr hab. Dawida Sześciły.
Prezentują: Edwin Bendyk i Stanisław Zakroczymski

18:00 -18:30

Kolacja

WARSZTATY
I SESJE

WARSZTATY
I SESJE

WARSZTATY
I SESJE

18:30 -20:00

Co zmieniliśmy w naszym mieście. Rzecz o tym jak ruch miejski może zdobyć władzę w małym mieście

Fundacja Dialog

Prowadzenie: Witold Gawda – Fundacja Dialog, wiceburmistrz Łomianek

ZOBACZ OPIS
Fundacja Dialog – od 2018 współrządzi Łomiankami. Tematyka: Wymiana doświadczeń głównie z myślą o odbiorcach z małych miast. Nie plany i zamierzenia – tylko realne zmiany jakie zaszły w mieście pod wpływem powstania/działania ruchu miejskiego i w jaki sposób to osiągnięto.

Po ciemnej stronie mocy? Spotkanie wzmacniająco-odsłuchowe dla aktywistów i aktywistek ruchów miejskich, którzy/które zaczęli/zaczęły pracę w samorządzie

Stowarzyszenie "Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot"

Prowadzenie: Anna Fedas – aktywistka, koordynatorka ds. rozwoju społecznego w Stowarzyszeniu „Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot”
Jarosław Ogrodowski – aktywista, były pracownik Urzędu Miasta Łodzi

ZOBACZ OPIS
Po ciemnej stronie mocy? Spotkanie wzmacniająco-odsłuchowe dla aktywistów i aktywistek ruchów miejskich, którzy/które zaczęli/zaczęły pracę w samorządzie Czy faktycznie rozpoczęcie pracy w urzędzie wiąże się z przejściem na ciemną stronę? Które wyobrażenia o pracy w samorządzie ulegają potwierdzeniu, a które znacznej weryfikacji? Jak poruszać się po nowym miejscu pracy, aby skutecznie wdrażać swoje pomysły? Czy i jak pozostać w zgodzie ze sobą i ze swoją aktywistyczną naturą pracując dla władzy lokalnej? Na te i wiele więcej pytań odpowiemy sobie podczas spotkania, na którym będziemy mówić, słuchać, wspierać się, trochę pisać i trochę rysować.

Wspólnota mieszkaniowa jako przykład integracji w mieście​

Instytut Działań Miejskich

Prowadzenie: Radosław Puśko – członek zarządu Kongresu Ruchów Miejskich. Na co dzień przewodniczący zarządu jednej z białostockich wspólnot mieszkaniowych.

ZOBACZ OPIS
Krótka opowieść o białostockiej Wspólnocie Mieszkaniowej Włókiennicza 17. Panel/case study na którym opowiem jak animując wspólnotę mieszkaniową podniosła się świadomość oraz nastąpiła integracja sąsiedzka. Dzięki dbaniu o kwestie tożsamościowe, mieszkańcy i mieszkanki wspólnoty stali się/stają się świadomymi obywatelami/obywatelkami miasta.

Terenowe zajęcia warsztatowe: Miastotwórcza rola przedmieść - jak deficyt przestrzeni przekształcić w potencjał funkcji? Wzgórze Kreatywności Kulturowej "Tradytor".

Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa

Prowadzenie: Wiesław Skrobot, archeolog, muzealnik, fenomenolog przestrzeni

ZOBACZ OPIS
Terenowe zajęcia warsztatowe. Uczestnicy otrzymają krótki rys historyczny północnych przedmieść Ostródy. Zajęcia będą miały charakter wędrówki przez strefę o największych deficytach przestrzennych. Zadaniem uczestników będzie zaproponowanie wykorzystania tych deficytów do wytworzenia potencjałów funkcji. W podsumowaniu pomysły uczestników zostaną skonfrontowane z koncepcją WKK „Tradytor”.

22 czerwca - sobota

DEBATY

DEBATY

WARSZTATY
I SESJE

WARSZTATY
I SESJE

9:00 - 10:00

Rejestracja

10:00 - 12:00

Sesja otwarcia

DEBATA: Władza u ruchów miejskich, ruchy miejskie u władzy

Paneliści:
KONRAD SIKORA – Zastępca Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, były Radny Miasta Jeleniej Góry,

TOMASZ TOSZA – politolog, reportażysta Gazety Wyborczej, Koordynator Projektów Kluczowych w Wydziale Inwestycji Miejskich UM Jaworzno (Vision ZERO)

JUSTYNA GLUSMAN – dr ekonomii, naukowczyni specjalizująca się w zagadnieniach polityki regionalnej, samorządowej, szczególnie w kontekście unijnym; działaczka społeczna i aktywistka miejska. Dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Urzędzie m.st. Warszawy.

KINGA WIŚNIEWSKA – aktywistka, współzałożycielka Stowarzyszenia RzeczJasna, w 2018 r. kandydatka na burmistrza Ostródy,

DAWID KOPACZEWSKI – Burmistrz Iławy, aktywny działacz miejski, współtwórcą Stowarzyszenia „Wspólna Iława”.

Prowadzący:
MARTA BEJNAR-BEJNAROWICZ -architekt, wiceprezes Związku Stowarzyszeń Kongresu Ruchów Miejskich, Prezes Stowarzyszenia Ludzie dla Miasta, Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP O/Gorzów, Członek Rady Lubuskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

MARTA JASKULSKA – dr socjologii, Prezeska Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywni Lokalnie, pracuje w Katedrze Socjologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

ZOBACZ OPIS
Kto ponosi realną odpowiedzialność za miasto? Czy prezydenci, którzy zdobyli bardzo duże poparcie w wyborach mają mandat do jednoosobowego decydowania o mieście? Czy aktywiści z ruchów miejskich, którzy nie zdobyli mandatów nie mają społecznego przyzwolenia do zabierania głosu na temat decyzji miejskich? Czy są pola do współpracy zamiast rywalizacji? Czy działania aktywistów pomagają czy uniemożliwiają rozwój miast.

12:00 - 12:30

Przerwa

Krajowy Punkt URBACT - ZMP

Punkt informacyjny europejskiego Programu URBACT

Prowadzenie:  Aldo Vargas – Tetmajer, koordynator Krajowego Punktu URBACT

ZOBACZ OPIS
W czasie przerwy będzie można porozmawiać w punkcie informacyjnym z Koordynator Krajowego Punktu URBANACT. Beneficjentami projektów realizowanych w jego ramaci są gminy i powiaty miejskie, dzielnice miast, aglomeracje miejskie oraz Agencje Rozwoju Miast wraz z tworzonymi w ramach projektów Lokalnymi Grupami (lokalni interesariusze). Wspiera zrównoważony i zintegrowany rozwój miast poprzez nie inwestycyjne inicjatywy o bardzo szerokim zakresie tematycznym.

12:30 - 14:00

DEBATA: "Drenaż mózgów", czy prowincja musi przegrywać wojnę o talenty

Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna

Aleksandra Lemańska – z wykształcenia psycholog, z powołania towarzyszka młodzieży w stawaniu się zmianą dla świata, z przekonania ambasadorka powiedzenia, że to nie miejsce decyduje o ludziach, ale ludzie decydują o miejscu, w którym żyją. Jako żywy tego przykład przyjechała na Mazury z Krakowa, aby założyć rodzinę i Fundację Alternatywnej Edukacji „ALE”, z którą młodzi zmieniają Mrągowo i siebie.
Kamil Stelmasik –  menadżer kultury, społecznik i lokalny aktywista. Radny Rady Miasta kolejnej kadencji, Przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju Miasta, Przewodniczący Rady Osiedla, Prezes Stowarzyszenia Ostrower, członek zarządu Stowarzyszenia Miasto Od Nowa, tutor w Programie Liderzy dla Młodzieży woj. świętokrzyskiego, na co dzień pracownik Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Certyfikowany konsultant NCK i Fundacji Association Marcel Hicter.
Do dyskusji zaproszeni też będą przedstawiciele i przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miasta w Iławie i grupy inicjatywnej powołania MRM w Ostródzie.
Prowadzenie: Kinga Wiśniewska – Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna

ZOBACZ OPIS
Chcemy mówić z perspektywy mniejszych ośrodków, gdzie większość wykształconych osób wyjeżdża w poszukiwaniu lepszej pracy. A młodzież już po maturze ucieka do dużych aglomeracji. Nie chcemy rozmawiać o tym z warszawskiej perspektywy, ale spotkać się z osobami, które na prowincji żyją, mieszkają i realnie borykają się z tym problemem. W mniejszych ośrodkach inwestycje w edukację, które mają na celu poprawę i przyspieszenie rozwoju małych i średnich miast, okazują się nieskuteczne. Większość wykształconej kadry i aktywnych osób wyjeżdża w poszukiwaniu lepszej pracy.

Maraton porażek – jak uczyć się na swoich i cudzych błędach

Pomorskie Stowarzyszenie Aktywni Lokalnie

Marta Jaskulska – socjolożka, aktywistka miejsca, wykładowczyni akademicka. Prezeska Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywni Lokalnie, dr socjologii, pracuje w Katedrze Socjologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zajmuje się przede wszystkim partycypacją publiczną, rewitalizacją, planowaniem przestrzennym, mobilnością w mieście.
Joanna Starba – socjolożka, aktywistka miejsca, doktorantka na Socjologicznych Studiach Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego.

ZOBACZ OPIS
Znowu w mieście Ci nie wyszło? Burmistrz znowu nie odpowiada na pisma? Radna nie przychodzi na spotkania? Projekt nie został dofinansowany? Dręczy Cię pytanie czy porażka i brak sukcesu to to samo? Jeżeli nie chcesz dłużej żyć z frustracją na Ty, zapraszamy na maraton porażek, gdzie będziemy uczyć się na swoich i cudzych błędach. Naszym celem jest wymiana doświadczeń i szukanie rozwiązań, które pozwolą unikać uczestnikom i uczestniczkom podobnych przeszkód w przyszłości. Bo jak mówił Churchill „Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu”.

"Miasta wracają na scenę - sytuacja światowa i europejska"

URBANACT

Prowadzenie:  Aldo Vargas – Tetmajer, koordynator Krajowego Punktu URBACT o tym czy przyszłość należy do miast – co o tym świadczy? Perspektywa światowa i europejska.

Co dalej z akcją #wJawnościSiła?

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Katarzyna Batko-Tołuć –  Dyrektorka Programowa Sieci Obywatelskiej Watchdog
Szymon Osowski – prawnik, Prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

ZOBACZ OPIS
5 marca 2019 roku kilkadziesiąt ruchów miejskich, organizacji, tematycznych mediów i osób indywidualnych, wystosowało wniosek do stolic regionów z propozycją zwiększenia przejrzystości w planowaniu przestrzennym. Jakie będą wyniki tej akcji?

Ekologia społeczna małego/średniego miasta

Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska

Wojciech Łukowski – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Mazurska w Giżycku, autor książek „Społeczne tworzenie ojczyzn. Studium mieszkańców Mazur”, „Miasto na granicy. Zasoby społeczności lokalnej i mechanizmy ich wykorzystywania”
Ewa Kozłowska (Olecko) – fotograficzka, autorka książek „Krótkie historie”, „Sto portretów mieszkańców Olecka”

ZOBACZ OPIS
Małe/średnie miasto może by ujmowane jako społeczny system ekologiczny powiązany z systemem ekologicznym (przyrodniczym). Takie podejście pozwala wykreślać nie tylko mapę zasobów, ale również uchwycić współzależności między nimi oraz często ukryte mechanizmy rywalizacji o zasoby. Pozwala widzieć zasoby nie tylko przestrzennie, ale również uchwycić ich dynamikę w czasie. W trakcie warsztatu przedstawiona zostanie metoda kreślenia socjoekologicznej mapy miasta i stwarzanie warunków jego rezyliencji (odporności na gwałtowne zmiany i zdolność do adaptacji). Wykorzystane zostaną dwa studia przypadku – mazurskie miasta Giżycko i Olecko.

Jak zaprojektować dobrą ulicę dla pieszych?

Stowarzyszenie Zielone Mazowsze

Robert Buciak – członek zarządu Stowarzyszenia Zielone Mazowsze, Prezes Federacji Piesza Polska, pracuje naukowo jako geograf i urbanista, przewodniczący Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. transportu w Warszawie, współorganizator Pieszej Masy Krytycznej

ZOBACZ OPIS
Wszyscy jesteśmy pieszymi, ale o ruchu pieszym bardzo często się zapomina. Władze zapominają o jego istnieniu. Drogowcy nie wiedzą, jak zaprojektować ulice, aby przyjemnie było po nich chodzić. Za pomocą prostych narzędzi w postaci elementów przekroju drogi zaprojektujemy kilka różnych wzorców ulic, które możne zastosować w dowolnym mieście. Odwołamy się do koncepcji warunków przyjaznych ruchowi pieszemu opracowanych przez Jana Gehla i innych badaczy tego zjawiska. Podczas warsztatu opracujemy listę warunków, które ważne dla nas w Polsce i porównamy je z listami autorów zagranicznych

14:00 - 15:30

Lunch

Krajowy Punkt URBACT - ZMP

Punkt informacyjny europejskiego Programu URBACT

Prowadzenie:  Aldo Vargas – Tetmajer, koordynator Krajowego Punktu URBACT

ZOBACZ OPIS
W czasie przerwy będzie można porozmawiać w punkcie informacyjnym z Koordynator Krajowego Punktu URBANACT. Beneficjentami projektów realizowanych w jego ramaci są gminy i powiaty miejskie, dzielnice miast, aglomeracje miejskie oraz Agencje Rozwoju Miast wraz z tworzonymi w ramach projektów Lokalnymi Grupami (lokalni interesariusze). Wspiera zrównoważony i zintegrowany rozwój miast poprzez nie inwestycyjne inicjatywy o bardzo szerokim zakresie tematycznym.

15:30 - 17:00

DEBATA: Srebrne tsunami, silver generation, czyli seniorzy i polityki senioralne polskich miast

Ruch Miejski Zielona Góra

Barbara Marcinów – wykształcenia dziennikarka, zawodowo zajmująca się marketingiem, e-commerce i PR.
Doktorantka na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Badaczka ruchów miejskich specjalizująca się w partycypacji obywatelskiej.
W Ruchu Miejskim od 2015 roku.Propagatorka dialogu i konsultacji społecznych. Zajmuje się tematyką senioralną

ZOBACZ OPIS
Do 2023 roku w Polsce seniorzy będą stanowić ok 40% całego społeczeństwa, dlatego już dziś miasta powinny przygotować się na to srebrne tsunami. Podczas sesji poruszymy także problemy dyskryminacji osób starszych (ageizm) a także przyjrzymy się dobrym praktykom senioralnym z polskich i europejskich miast. Podczas mini warsztatów, stworzymy stereotyp seniora oraz mapę potrzeb osób starszych w Polsce (główne kierunki i najważniejsze problemy oraz trendy i rekomendacje dla Polskich Miast w zakresie kształtowania lepszych warunków dla srebrnej generacji mieszkańców i społeczeństwa starzejącego się).

DEBATA: Miasto Równych Szans

Trójmiejska Akcja Kobieca

Lidka Makowska, kulturolożka, studiowała na uniwersytetach w Gdańsku, Heidelbergu i Bremie, absolwentka podyplomowych studiów European Study of Cultural Project Management w Brukseli
dr Małgorzata Tkacz-Janik, Gliwice, ekspertka ds. polityk samorządowych i równościowych
dr Anna Strzałkowska, współprzewodnicząca Gdańskiej Rady na rzecz Równego Traktowania, psycholożka, coach, wykładowczyni na UG.
Agnieszka Kasprzyk – Mączyńska, coach, psycholożka, wykładowczyni w SWPS, inspiratorka wielu inicjatyw mających na celu rozwój kompetencji przywódczych i przedsiębiorczych.
Aleksandra Mosiołek, dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Gdańsku, trenerka z zakresu antydyskryminacji i edukacji humanitarnej.
Elżbieta Rutkowska, kierowniczka Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście

ZOBACZ OPIS
Jakie mamy działania? Co nam dają Rady Kobiet (jak w Ostródzie)? A co Model na rzecz Równego Traktowania (jak w Gdańsku)? Jakich narzędzi możemy się nauczyć od siebie wzajemnie podczas VI KRM? Jak wykorzystać w naszych miastach planowaną ustawę DOSTĘPNOŚĆ PLUS? Porozmawiamy o potrzebach, korzyściach i rozwiązaniach, w jaki sposób w naszych miastach PRAKTYKUJEMY zasadę równych szans. Przyjrzymy się z uwagą doświadczeniom małych i średnich miast.

Szkoła Liderów Miast – miasta silne ludźmi

Fundacja Szkoła Liderów

Agnieszka Muras – działaczka społeczna i koordynatorka projektów od zawsze związana z sektorem pozarządowym. Początki zaangażowania społecznego testowała tworząc Świetlicę Krytyki Politycznej „Na Granicy” Cieszynie w obszarze edukacji kulturalnej i miejskiej, a zdobyte tam doświadczenia przekuwa obecnie na pracę z liderami (głównie) średnich miast w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała także w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza. Za punkt honoru stawia sobie wywożenie ludzi z centrum na peryferia w myśl idei, że świat nie kończy się na Warszawie

 

ZOBACZ OPIS
Przyszłość miast zależeć będzie od umiejętności przewidywania trendów i zagrożeń nie tylko przez władze miast, ale także przez przedstawicieli różnorodnych środowisk i grup interesów, a także od tego, na ile w obliczu tych przyszłych wyzwań będą oni gotowi na współpracę. Im silniejsze jest środowisko lokalnych działaczy, tym silniejsze miasto i większe szanse na sprostanie wyzwaniom przyszłości i teraźniejszości. Im lepiej lokalni liderzy się znają i wiedzą o swoim zaangażowaniu w miasto, tym łatwiej przeprowadzać potrzebne długofalowe zmiany, które poprawią jakość życia wszystkich mieszkańców. Powyższe zagadnienia staną się punktem wyjścia do dyskusji podczas warsztatu opartego na wzorowanym na amerykańskich miejskich centrach przywództwa, programie Szkoła Liderów Miast, który dotąd zorganizowano w 6 miastach (Łodzi, Zgierzu, Pabianicach, Mielcu, Ełku i Legionowie), a obecnie realizowany jest w Łomży, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, Dobrym Mieście i Braniewie.

Samorządowe Hity i Kity - jak praktycznie radzić sobie z wyrobami partycypacyjnopodobnymi

Ruch Ludzie dla Miasta

Łukasz Pancewicz – architekt-urbanista, adjunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, współtworzy pracownię A2P2 Architecture & Planning, specjalizuje się w praktyce partycypacji społecznej.
Marta Bejnar-Bejnarowicz – architekt z wykształcenia i zawodu, radna rady miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim, liderka ruchu Ludzie dla Miasta, obecnie radna w klubie Kocham Gorzów. Aktywnie zaangażowana w sprawy miasta oraz kwestie planowania miast w kraju

ZOBACZ OPIS
Sesja stanowi podsumowanie nieformalnego ogólnopolskiego plebiscytu „hitów” i „kitów” samorządów – przykładów i antyprzykładów działań włączających mieszkańców we współdecydowanie o mieście. Wspólnie zastanowimy się co sprawiła, że działania są skuteczne i uczciwe bądź w jaki sposób samorządy zapracowały na tytuł „ściemy roku”. W trakcie sesji przedyskutujemy się jak rozpoznawać i radzić sobie z produktami partycypacyjnopodobnymi i jakie taktyki można zastosować, aby je skutecznie rozbroić. Z drugiej strony przeanalizujemy jakie praktyki samorządy mogą stosować dla uczciwego współdecydowania.

Partycypacja na poziomie rad osiedli - dobre praktyki, złe przykłady

Tak dla Łodzi

Prowadzenie: Urszula Niziołek-Janiak – prezeska Tak dla Łodzi, była radna Rady Miejskiej w Łodzi, współautorka pierwszego regulaminu konsultacji społecznych, inicjatorka m.in. wprowadzenia łódzkiego budżetu obywatelskiego.
Ewa Świdzińska – od 1996 r. radna Osiedla Nowosolna, członikini Tak dla Łodzi.
– Dorota Bonk-Hammermeister – radna osiedlowa od 2010 r., w latach 2015 – 2019 przewodnicząca Rady Osiedla Wilda. Stowarzyszenie Wildecka Inicjatywa Lokalna WILdzianie. Prezeska Stowarzyszenia Prawo do Miasta.
– Sławomir Czerwiński – Fundacja Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości, Przewodniczący Zarządu Osiedla Maślice we Wrocławiu

ZOBACZ OPIS
– Jak wzmacniać rady osiedli i budować ich pozycję w upolitycznionych samorządach? – Jakich narzędzi potrzebują rady osiedli do skutecznego działania umocowanego w ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami? – Jak zapewnić rozpoznawalność rad osiedli i realizowanych przez nie działań? – Czy nieunikniony jest konflikt budżetów obywatelskich i nowych form konsultacji społecznych ze sprawnym funkcjonowaniem rad osiedli? Jak godzić te formy współdecydowania?

Jak wygrać kampanię obywatelską?

Instytut Spraw Obywatelskich

Rafał Górski – kampanier, społecznik, wojownik. Od 1995 r. na frontach kampani obywatelskich, m.in. Tiry na tory, Obywatele decydują, Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!, Rady Pracowników. Od 2012 r. na froncie kampanii wewnętrznej

ZOBACZ OPIS
Zapraszam osoby, które szukają odpowiedzi na pytanie „Jak zmieniać, żeby zmienić?”. Motywem przewodnim warsztatu jest zaciśnięta pięść. Każdą zmianę społeczną trzeba wywalczyć, a zaciśnięta pięść idealnie nadaje się na symbol takiej walki. Podczas warsztatu otrzymasz podstawową wiedzę związaną z prowadzeniem kampanii obywatelskich. Kampania obywatelska spełnia jednocześnie trzy warunki: 1. Jest szeregiem działań mających na celu zmianę społeczną służącą dobru wspólnemu. 2. Opiera swoją siłę na mobilizacji obywateli do działania. 3. Rzuca wyzwanie władzy politycznej lub biznesowej i zmienia układ sił.

17:00 - 17:30

Przerwa

17:30 - 19:00

Transport dla ludzi. Wykluczenie transportowe mieszkańców mniejszych miejscowości

Z Biegiem Szyn

Karol Trammer – dziennikarz zajmujący się transportem publicznym, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn”; regionalista, absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

ZOBACZ OPIS
Problem wykluczenia transportowego to najpoważniejsza bariera rozwojowa dla wsi oraz małych i średnich miast. Jednakże politycy – lokalni, regionalni i krajowi – nie czują się odpowiedzialni za transport publiczny – przez to albo nie działa on wcale, albo nie zaspokaja potrzeb społeczności lokalnych. I w efekcie traci na znaczeniu. Jakiego potrzebujemy transportu publicznego?

DEBATA: Działania pozorne jako degradacja kultury obywatelskiej

Grupa nieformalna Lublin/ Cieszyn

Agnieszka Ziętek – doktor nauk społecznych, badaczka ruchów oddolnych i grup nieformalnych; aktywistka.
dr hab Joanna Wowrzeczka – artystka, socjolożka, wykładowczyni akademicka, redaktorka, działaczka społeczna. Współzałożycielka Galerii Szara (2002-2005) i Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie (od 2009)
Szymon Pietrasiewicz – pracownik Centrum Kultury w Lublinie. Powołał do życia centrum kultury niezależnej „Tektura”. Od 2012 roku prowadzi Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”
Krzysztof Jakubowski – Absolwent Wydziału Politologii UMCS oraz Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego (2009). Ekspert w zakresie partycypacji obywatelskiej i strażnictwa.

ZOBACZ OPIS
Rosnącej tendencji władz do prowadzenia różnego rodzaju działań „partycypacyjnych”, coraz częściej towarzyszy refleksja dotycząca ich pozorności; zamiast być narzędziem rzeczywistego upodmiotowienia obywateli, stają się wygodnym instrumentem działań „pozorowanych”. Pozorne konsultacje społeczne niedostępne dla szerszego grona zainteresowanych, budżety obywatelskie jako sposób władz na realizację zasady „spychologii” („chcecie to zgłosicie”),czy rekomendacje paneli obywatelskich, których nikt nie bierze pod uwagę. Ich skutkiem jest m.in „zamrażanie” społecznej aktywności i zaangażowania w sprawy lokalne, które stanowią podstawę kultury obywatelskiej.Szukamy zatem odpowiedzi na pytanie o możliwość ograniczania takich praktyk oraz wzmacniania społeczności lokalnej w sytuacji działań pozornych.

Kto ma decydować która droga powstanie jako pierwsza?

Mazowieckie Forum Biznesu, Nauki i Kultury

Lech Urbanowski – inicjator projektów priorytetyzacji inwestycji w gminie Wołomin i mieście kobyłka. Działacz miejski, urzędnik, przedsiębiorca. Inicjator biura poradnictwa prawno-ksiegowego, dla NGO w powiecie wołomińskim i kilkunastu projektów skierowanych do NGO czy też nastawionych na ich wzmocnienie

ZOBACZ OPIS
Małe i średnie miasta to ograniczone budżety inwestycyjne, dziesiątki kilometrów nie utwardzonych dróg, często rozwój dzikiej deweloperki rodzący kolejne problemy i napięcia na linii urząd miasta -nowi mieszkańcy. Czy ustalenie sposobu wyboru kolejności wykonywania inwestycji w mieście jest sposobem na wyjście z patu? Czy mieszkańcy są gotowi na wejście za zasłonę niewiedzy i ustalenie zasad sprawiedliwych ale mogących oznaczać dla nich poruszanie się po drodze przez kolejne 15 lat?

Partycypacja społeczna- mit czy rzeczywistość?

Stowarzyszenie Samopomocy Terytorialnej

Grzegorz Gołębiowski-koordynator ds.realizacji projektów w Stowarzyszeniu Samopomocy Terytorialnej oraz założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Obywatelskich Lubelszczyzny zrzeszającego osoby piszące na forach społecznościowych, portalach dziennikarstwa obywatelskiego. Także laureat etapu diecezjalnego konkursu wiedzy o Janie Pawle II i zdobywca I miejsca w Wielkim Konkursie Wiedzy o Świdniku. Prócz tego jest opiekunem społecznym w PCK, działaczem na rzecz niepełnosprawnych.
Stanisław Koprianiuk- emerytowany nauczyciel akademicki Politechniki Lubelskiej, były mistrz Polski w siatkówce, były Radny Rady Miasta Lublin i członek Społecznej Komisji Przeciwalkoholowej przy Radzie Miasta Lublin. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

ZOBACZ OPIS
W trakcie sesji omówione zostaną podstawowe pojęcia z dziedziny partycypacji społecznej w lokalnych społecznościach,. Spotkanie ma też za zadanie odpowiedzieć na pytanie o sensowność partycypacji w demokratycznym społeczeństwie. Wiadomo, że przedstawiciele władz nie są zobligowani(związani instrukcjami swoich wyborców). Toteż nierzadko w tym kontekście społeczeństwo dochodzi do wniosku, „obywatele nie mają nic do powiedzenia”. Warto zastanowić się jak to zmienić.

Graj w zielone - Kształtuj przestrzenie rodzinne

Fundacja "Rodzic w mieście"

Gabriela Kuc – absolwentka ochrony środowiska. Obecnie doktorantka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie zajmuje się technologiami satelitarnymi i gospodarowaniem wodą w mieście. Od dłuższego czasu związana z organizacjami pozarządowymi, głównie w zakresie działań promocyjnych i pisaniem tekstów o różnej tematyce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów oraz realizacji projektów edukacyjnych związanych z edukacją ekologiczną i wykorzystaniem TIK.
Agnieszka Krzyżak – z wykształcenia politolożka, absolwentka podyplomowych studiów PR i London School od Public Relations. Z zamiłowania socjolożka. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe z zakresu komunikacji społecznej i projektów CSR. Pracowała z organizacjach pozarządowych i instytucjach państwowych. Obecnie założycielka i fundatorka fundacji „Rodzic w mieście”

ZOBACZ OPIS
W trakcie warsztatu omówimy proces kształtowania terenów zieleni miejskiej/rekreacyjnych z uwzględnieniem infrastruktury ułatwiającej rodzicom spędzanie wolnego czasu ze swoimi pociechami. Na bieżąco monitorujemy nowe koncepcje zagospodarowania istniejących terenów zieleni i takie elementy wciąż są pomijane w przedstawianych projektach. Co więcej, propozycje zmian składane poprzez oficjalne wnioski często są pomijane i nie uwzględniane w procesie konsultacji społecznych.

20:00

Afterparty

23 czerwca - niedziela

DEBATY

DEBATY

WARSZTATY
I SESJE

WARSZTATY
I SESJE

10:30 - 11:00

Rejestracja i wspólna kawa

11:00 - 12:30

Ekologia miejska: Miasta a zmiany klimatu

Fundacja Zielone Światło Zielone Wiadomości

ZOBACZ OPIS
Miasta w 75% odpowiadają za antropogeniczne zmiany klimatu, które grożą katastrofą w ciągu życia jednego pokolenia. To poważne wyzwanie cywilizacyjne.

Jaką rolę pełnią media w mniejszych miastach?

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Katarzyna Batko-Tołuć-Dyrektorka Programowa Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.Organizacja tworzy oddolny ruch społeczny nakierowany na przejrzystość rządzenia i budowanie poczucia odpowiedzialności decydentów.Skupia się na rozwoju narzędzi zwiększających zaangażowanie ludzi i uczących ich kontroli obywatelskiej. Dąży do wypracowania lepszych rozwiązań prawnych dotyczących otwartości rządzenia, monitoruje proces legislacyjny, prowadzi sprawy sądowe w interesie publicznym,udziela porad prawnych.

Szymon Osowski – Prawnik, w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska od 2007 roku, od 2010 prezes stowarzyszenia. Pomysłodawca portalu www.informacjapubliczna.org, poświęconemu prawu do informacji. Na co dzień przygląda się tworzeniu prawa w obszarze jawności i praw obywatelskich, przygotowuje sprawy sądowe, jeździ po Polsce, by opowiadać o prawie do informacji i prawach mieszkańców. od 2012 Dziennik Gazeta Prawna umieszcza jego nazwisko w rankingu najbardziej wpływowych prawników (miejsce 30, 12, 9, 14, 27, 46).

ZOBACZ OPIS
W 2018 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska przeprowadziła badanie mediów prowadzonych przez władze samorządowe. Pytała zarówno o to czy samorząd prowadzi media, jak też chciała dowiedzieć się o ich treść. Badanie pokazało, że prowadzenie gazet, a czasem też telewizji, to zadanie podejmowane przez około połowę samorządów. Z kolei czytanie wybranych tytułów pozwoliło zobaczyć jakie treści i obraz rzeczywistości są w nich przedstawiane. Jednak, gdy Sieć Watchdog skonfrontowała wstępne wyniki badań z lokalnymi aktywistami i Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych, okazało się, że problem z mediami jest poważniejszy. Czy w ogóle jest jeszcze możliwe niezależne dziennikarstwo poza dużymi centrami? Jak je wspierać?

Rewitalizacja blokowisk, co to znaczy?

Prawo do miasta

Hanna Brendel (Prawo do miasta), urbanistka z Politechniki Poznańskiej.
Marek Nowak, Przemysław Pluciński: pracownicy naukowi Instytutu Socjologii UAM. Specyfika kompetencji: rewitalizacja, relacje sąsiedzkie, formy samoorganizacji społecznej

ZOBACZ OPIS
Rewitalizacja jest współcześnie najbardziej podstawowym wyzwaniem dla miast. Z reguły myśląc o rewitalizacji dostrzegamy centra, starówki miast, czy obszary poprzemysłowe. Rzadziej widzimy potrzebę zajęcia się terenami historycznie młodszymi, które mimo to, że powstały zaledwie kilkadziesiąt lat temu, podlegają podobnym procesom degradacji społecznie i infrastrukturalnej (dynamizowanym suburbanizacją i chaosem przestrzennym). Tak jest bez wątpienia z wielkopłytowymi blokowiskami. Nie chodzi tu jednak o zapadanie się dachów, problem kumulacji biedy, bezrobocia, ale raczej zagadnienia starzenia się populacji, braku zakorzenienia mieszkańców, atrofię więzi sąsiedzkich i problemy z wygospodarowaniem przestrzeni wspólnych.

Park Kulturowy jako narzędzie rewitalizacji gospodarczej i społecznej

Regionalny Instytut Kultury

Dr Małgorzata Tkacz-Janik, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Kulturoznawczyni związana z zieloną polityką miejska od 20 lat. Animatorka wkluczenia polityk miejscach na różnych poziomach samorządu.
Adam Kowalski, Anna Cieplak, Łukasz Dziuba

ZOBACZ OPIS
Przedstawimy cały proces, w tym oryginalne rozwiązania instytucjonalne, a przede wszystkim międzyinstytucjonalne związane z wprowadzaniem narzędzia Parku Kulturowego na danym terenie. Podzielimy się doświadczeniami i pokażemy wyjątkowość tego narzędzia na tle innych form rewitalizacji małych i średnich dzielnic miejskich.

INSTANT ACTIVIST – samozarządzające się zespoły światozmieniaczy

Design For Change Polska

Paulina Koperska – Współzałożycielka Energized Polska i DFC Polska Liderka i coach z ponad 20 letnim doświadczeniem w firmach produkcyjnych i szkoleniowo doradczych. Zgłębia działanie socjokracji, pracy systemowej w organizacjach i tworzenia przestrzeni dialogu.
Ada Radziwon – Współzałożycielka TEAL Action Learning Global i DFC Polska. Od ponad 15 lat pracuje jako psycholożka biznesu i coach. Uwalnia talenty, kreatywność i energię zespołów. Lubi łączyć przeciwieństwa i szukać porozumienia.

ZOBACZ OPIS
Design for Change: Poczuj – Kreuj – Działaj – Inspiruj. Zapraszamy na warsztat, podczas którego pokażemy, jak skutecznie realizować projekty o dużym wpływie na świat wokół nas. W oparciu o WSPÓŁPRACĘ, a nie rywalizację; ZAUFANIE, nie kontrolę; ELASTYCZNE DOSTOSOWANIE SIĘ, a nie skrupulatne planowanie. Będziemy pracować zgodnie z 4 prostymi krokami metodologii Design for Change. Zmieniając świat będziemy przy okazji rozwijać umiejętności XXI wieku: empatię, kreatywność, krytyczne myślenie, pracę zespołową oraz przywództwo włączające. Proces 4 Kroków jest oparty na metodzie Design Thinking – usystematyzowanym podejściu do rozwiązywania problemów stawiającym w centrum uwagi potrzeby odbiorców. Dzięki koncentracji na potrzebach odbiorcy ma szczególną skuteczność w rozwiązywaniu problemów społecznych.

12:30 - 13:00

Przerwa

13:00 - 14:30

Sesja zamknięcia

DEBATA: Autonomia i polityczna podmiotowość miast

Edwin Bendyk – publicysta i nauczyciel akademicki, redaktor działu naukowego Tygodnika Polityka, autor istotnych książek o wyzwaniach współczesności, jest wykładowcą w Collegium Civitas gdzie kieruje Ośrodkiem Badań nad Przyszłością, członek rady programowej Fundacji S.Batorego. Jego książka „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” otrzymała w 2003 r. nominacje do Nagrody Nike.
Marta Bejnar Bejnarowicz – architekt, wiceprezes Związku Stowarzyszeń Kongresu Ruchów Miejskich, Prezes Stowarzyszenia Ludzie dla Miasta, Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP O/Gorzów, Członek Rady Lubuskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Marek Nowak – Socjolog, doktor habilitowany, prof. UAM, badacz i wykładowca akademicki, zastępca dyr. Instytutu Socjologii ds naukowych. Specjalizuje się w studiach miejskich. Współtwórca Kongresu Ruchów Miejskich i stow. Prawo do Miasta, członek zarządu PdM. Radny osiedla Grunwald Południe w Poznaniu.
Kinga Wiśniewska –  prawniczka i aktywistka, współzałożycielka Stowarzyszenia RzeczJasna, w 2018 r. kandydatka na burmistrza Ostródy, od niedawna związana także z Fundacją Szkoła Liderów.
Lech Mergler –  współtwórca i animator ruchów miejskich w Poznaniu (My-Poznaniacy i Prawo do Miasta) oraz Kongresu Ruchów Miejskich. Publicysta, wydawca, redaktor, działacz miejski.

ZOBACZ OPIS
Zabójstwo Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza punktowo, a narastający spór miast, zwłaszcza dużych, z dążącą do centralizacji władzą państwową w sposób ciągły unaoczniły bardzo wyraziście ODRĘBNOŚĆ lokalnej, miejskiej władzy od centralnej władzy państwowej. Miasta historycznie są źródłem demokracji. Europejskie miasto średniowieczne było w dużej części wolne od władzy feudalnej (zasada: Stadtluft macht frei…). Czy współczesne polskie miasta mogą być ostoją demokracji? Jak daleko dziś może/powinna/musi sięgać wolność miast? Jak to jest rozwiązywane w Europie i na świecie? Na ile miasta powinny uwalniać się od dominacji państwa, a na ile współtworzyć porządek państwowy?

14:30 - 15:30

Lunch

PIĄTEK

Ostróda
Centrum Użyteczności Publicznej
ul. Jana III Sobieskiego 9

SOBOTA

Ostróda
Centrum Użyteczności Publicznej
ul. Jana III Sobieskiego 9
Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi
ul. Sportowa 1

NIEDZIELA

Iława
Iławskie Centrum Kultury
ul. Niepodległości 13 A
Szkoła Podstawowa nr 3
ul. Niepodległości 11 A

VI Kongres Ruchów Miejskich jest współfinansowany z dotacji Fundacji im. Stefana Batorego
oraz dzięki wsparciu:

Provided by orange county short sale specialist