Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Projekt STRAŻNICY MIEJSKIEJ SAMORZĄDNOŚCI – informacja ogólna

22 lipiec 2024

Organizacje i osoby strażnicze są podstawą społeczeństwa obywatelskiego, a szczególną rolę odgrywają na szczeblu samorządowym. „Mieszkańcy i mieszkanki mają niezbywalne prawo do miasta” – to I Teza Kongresu Ruchów Miejskich, która wyraża prawo do współtworzenia miasta i korzystania z jego zasobów. Jego elementem jest patrzenie władzy na ręce, kontrola społeczna, ale też wnoszenie własnych inicjatyw i współudział w decyzjach. 

Chcąc wspierać osoby, które już teraz angażują się w działalność strażniczą w obszarze miejskim lub chcą to robić w przyszłości, Kongres Ruchów Miejskich rozpoczął projekt „Strażnicy Miejskiej Samorządności”.

W okresie półtora roku wybrani aktywiści, społecznicy i członkowie organizacji pozarządowych będą się uczyć, wzajemnie inspirować i motywować do działania na rzecz jawności, dobrego zarządzania i sprawiedliwości społecznej w samorządzie.

W efekcie projektu powstanie mapa organizacji i osób strażniczych koncentrujących się na kwestiach samorządu. W ten sposób chcemy pokazać jak liczna jest to grupa osób i jak kluczowe dla samorządności są ich działania. Zbudowanie rozpoznawalności działań strażniczych jako kluczowych dla demokracji uznajemy za jeden z podstawowych elementów projektu, a szerzej także działań statutowych naszej organizacji.

W ramach szkoleń skupiać będziemy się na najbardziej istotnych potrzebach aktywistów, takich jak aspekty prawne prowadzonej działalności, wsparcie instytucjonalne i tzw. rezyliencja w działalności strażniczej. Wzmacnianie potencjału sprawczości strażników miejskich to obszar, który Kongres Ruchów Miejskich chce realizować w ramach tego działania projektowego oraz jako element działalności statutowej.

Tworząc portal Strażników Miejskiej Samorządności przygotujemy zestaw narzędzi i podstawowej wiedzy, z których korzystać będą mogli wszyscy chcący wprowadzać zmiany w swoim mieście. FAQ oraz forum dla użytkowników będzie przestrzenią do wymiany doświadczeń w kontakcie z organami samorządu oraz testowania wiedzy teoretycznej w praktyce.

____________________________________________

logo NIW

Projekt sfinansowano  ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030 logo PROO

Inicjatywy energetyczne w dokumentach 6 gmin – analiza

16 październik 2023

Zapraszamy do zapoznania się z analizami inicjatyw energetycznych w dokumentach gminnych dla 6 miejscowości z woj. kujawsko-pomorskiego zrealizowanymi w ramach projektu „Zielona rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach”.

Strażnicy Miejskiej Samorządności - dołącz do projektu

30 czerwiec 2024

Działasz w lokalnej organizacji zajmującej się miastem? 
Może sam/a podejmujesz działania kontrolujące działania samorządu? 
Piszesz zapytania, uczestniczysz w posiedzeniach rady miasta, przyglądasz się budżetowi gminy? 
Chcesz wiedzieć jak skutecznie zmieniać swoje miasto? 
Dołącz do projektu Strażnicy Miejskiej Samorządności!

Apel 230 organizacji o poparcie dla Nature Restoration Law

06 czerwiec 2024

230 polskich organizacji społecznych apeluje: Natura Ratuje Ludzi – Polska powinna poprzeć Nature Restoration Law!
Polska jest kluczowym krajem blokującym przyjęcie Nature Restoration Law, unijnego rozporządzenia, które ma pomóc odbudować przyrodę w Europie. Władze naszego państwa działają wbrew oczekiwaniom polskiego społeczeństwa – według raportu Instytutu Spraw Publicznych, aż 75 proc. Polek i Polaków uważa, że nasz kraj powinien poprzeć przepisy dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych.

Protest przeciw kolejnemu psuciu samorządności

16 maj 2024

9 maja br. Prezydent RP podpisał nowelizację prawa samorządowego. Procedowany od listopada 2023 r. projekt nie został poddany konsultacjom społecznym. Nie przeprowadzno też jego ewaluacji. Nowelizacja wskazuje, że obowiązki wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który został wybrany do parlamentu krajowego lub europejskiego, tymczasowo obejmuje jego zastępca.

Zapraszamy na webinarium: „Standardy przestrzenne wspierające inicjatywy energetyczne”

28 kwiecień 2024

Webinarium będzie mieć miejsce we wtorek, 30 kwietnia br. w godz. 17:00-18.30. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/395811043431856/ . Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

ZIELONA REWOLUCJA – konferencja podsumowująca projekt

26 kwiecień 2024

W dniu 29 kwietnia br. serdecznie zapraszamy na konferencję on-line podsumowującą projekt ZIELONA REWOLUCJA – ENERGETYKA OBYWATELSKA W MAŁYCH i ŚREDNICH MIASTACH realizowany przez Kongres Ruchów Miejskich. 

Zielona Rewolucja – webinar z Pronobisem

17 kwiecień 2024
Zapraszamy na bezpłatne webinarium prowadzone przez Grzegorza Pronobisa - architekta firmy Pronobis studio, który podejmuje się projektowania partycypacyjnego i działań rewitalizacyjnych w tym rewitalizacji obiektów mieszkaniowych oraz współpracy z zróżnicowanymi interesariuszami procesów rewitalizacyjnych. 22 kwietnia br. godz. 17.00.

Zielona Rewolucja – kolejne spotkania

16 kwiecień 2024

W ramach realizowanego przez Kongres Ruchów Miejskich projektu "Zielona Rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach” w kwietniu odbędzie się seria spotkań tematycznych w Solcu Kujawskim, Włocławku, Chełmży oraz Toruniu. 

Stop podszywaniu się pod ruchy miejskie!

20 luty 2024

Przy okazji zbliżających się wyborów samorządowych z różnych stron pojawiają się próby wykorzystania nazwy „ruch miejski” przez podmioty,  inicjatywy wyborcze i osoby niemające nic wspólnego z tym środowiskiem. Działania te są szczególnie niepokojące w przypadku działaczy partyjnych reprezentujących wartości wsteczne, autorytarne i antydemokratyczne, przeciwstawne tym, które są konstytutywne dla ruchów miejskich.  Z pełną świadomością faktu, że pojęcie „ruch miejski” nie jest zastrzeżone prawnie, uważamy za szczególnie naganne podszywanie się pod wypracowaną przez lata tożsamość naszego środowiska. Atrakcyjność marki „ruch miejski” nie czyni uczciwym jej cynicznego nadużywania przez inicjatywy z przeciwnego bieguna ideowego. 

Strona 1 z 12

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30